Još će mnogo ruskog gasa ući u Bosnu i Hercegovinu kod Zvornika, preko Turskog toka, dok američki ne počne ulaziti kod Posušja, preko Južne interkonekcije. Ovo je izvjesno, prije svega, zbog komplikovane političke situacije u BiH i složenog načina odlučivanja (čitaj ucjenjivanja).
Iako su delegati Doma naroda Parlamenta Federacije BiH danas usvojili Zakon o gasovodu "Južna interkonekcija Bosna i Hercegovina i Republika Hrvatska", čime može stupiti na snagu, ostalo je još mnogo posla u nastavku implementacije projekta.
Sada je neophodno zaključenje Sporazuma između BiH i Hrvatske o izgradnji gasovoda, a iz rasprave na današnjoj sjednici se moglo zaključiti da za realizaciju ovog projekta treba oko 10 godina i to ako dalja procedura bude tekla bez većih problema.
Međutim, procedure bi se mogle zakomplikovati, sudeći prema ranijim izjavama zvaničnika u BiH. Naime, uz Južnu interkonekciju, postoji i projekat Istočne.
Deblokada Istočne interkonekcije i Zakon o gasu na nivou BiH
Republika Srpska insistira na izgradnji Istočne interkonekcije, gasovoda koji je skoro duplo duži od Južne interkonekcije. Njegova dužina je oko 350 kilometara, ali u ovom trenutku nije poznato koliko bi koštala izgradnja. Ovaj gasovod išao bi trasom od Inđije u Srbiji, preko Mačvanskog Prnjavora, koji je takođe u Srbiji, i u Bosnu i Hercegovinu bi ušao kod Bijeljine, te dalje išao prema Doboju, Banjaluci, Prijedoru i Novom Gradu.
Međutim, Predsjedništvo BiH stopiralo je Istočnu interkonekciju, odnosno Željko Komšić i Denis Bećirović nisu željeli da odobre pokretanje postupka za vođenje pregovora sa Srbijom u vezi s izgradnjom Istočne interkonekcije, bez prethodnog usvajanja zakona o gasu na nivou BiH.
Tu bi mogao i nastati najveći problem sa izgradnjom Južne interkonekcije, jer je ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH Staša Košarac izjavio da neće uputiti u proceduru nacrt osnova za vođenje pregovora o zaključivanju Sporazuma između BiH i Hrvatske o izgradnji gasovoda Južna interkonekcija, sve dok se u Predsjedništvu BiH ne odblokira Istočna interkonekcija.
Tu su i zaključci Narodne skupštine Republike Srpske koji pozivaju zvaničnike iz RS da ne odlučuju ni o čemu na nivou BiH dok se ne obustavi sudski proces protiv Milorada Dodika, kao i privođenje ministra bezbjednosti Nenada Nešića, koje bi dodatno moglo zakomplikovati odlučivanje u Savjetu ministara, odnosno prohodnost prijedloga koji su "potrebni" Federaciji BiH.
Finansijski problemi?
Ako sve ovo ostavimo po strani, tu si i finansije... Cijeli projekat Južne interkonekcije je, prema prvim procjenama, trebao koštati oko 100 miliona evra, ali su delegati na sjednici danas iznijeli procjene da je potrebno od 200 do 216 miliona evra. Upravo su delegati koji dolaze iz Kluba Hrvata naglašavali da BiH nije obezbjedila sva sredstva za realizaciju ovog projekta.
Inače, BiH trenutno zavisi isključivo od ruskog gasa, a izgradnjom Južne interkonekcije, BiH bi se povezala sa terminalom ukapljenog gasa (LNG) na hrvatskom ostrvu Krk, odakle bi dobijala uglavnom američki gas.
Dužina gasovoda bi trebala biti oko 180 kilometara, a išao bi pravcem Zagvozd – Posušje – Tomislavgrad – Šuica – Kupres – Bugojno – Novi Travnik - Travnik, sa krakom za Mostar.
Premijer Hrvatske Andrej Plenković ranije je naglasio važnost hrvatske investicije u izgradnju gasovodne mreže, koja bi trebala povezivati Dugopolje sa Zagvozdom, Imotskim i dalje prema Grudama. Najavio je da hrvatska Vlada planira ulaganje od 570 miliona evra u infrastrukturu, uključujući proširenje LNG terminala na Krku.
Hrvatska će možda i ulagati, ali u Bosni i Hercegovini će to biti daleko složeniji proces.