Delegati Doma naroda Parlamenta Federacije BiH na današnjoj venrednoj sjednici usvojili su Zakon o gasovodu Južna interkonekcija BiH i RH.
Za ovaj zakon glasao je pedeset i jedan delegat, četvero je bilo suzdržano, dok je njih četrnaest bilo protiv.
Objašnjenje prijedloga zakona
Prijedlog zakona pojasnio je delegat SDA Muamer Zukić koji je kazao da je cijeli Klub Bošnjaka iza ovog zakona.
"Tekst zakona je sastavila prethodna Vlada, bilo je amandmana. Jednoglasno je bio usvojen u Predstavničkom domu, u prošlom mandatu, ali je ostao u međuprostoru, nikada nije došao do Doma naroda.
Nova Vlada je sve zakone povukla iz procedure, čekali smo da ga oni predlože, a kada to nisu uradili onda se došlo do toga da to predlažu zastupnici", istakao je Zukić.
Cilj je doći do veće ponude i eliminirati monopol, kazao je Zukić te dodao da Federacija ovisi o ruskom plinu, a koji dolazi Dodikovim kanalima.
Naglasio je da se ovim zakonom dolazi do alternative, eliminacije monopola, do do bolje cijene, kvaliteta, novih izvora, novog pristupa.
"To je ekonomski aspekt i da nova područja dobijaju gas. Tehnički, oslanjamo se na gasovod star 40 godina. Projekat je vrijedan 200 miliona eura, važan je u pogledu dostupnosti gasa, postojeći prolazi kroz RS i tu ovisnost treba eliminišemo. Dođe da smo ovisni o Putinovom plinu koji dolazi Dodikovim kanalima a to ne želim. Govorim u svoje ime", rekao je Zukić.
Podrška i nesuglasice među delegatima
Usvajanju zakona prethodila je rasprava. Između ostalih predsjednik Kluba Hrvata Damir Džeba (HDZ) kazao je da postoji apsolutna podrška ovom projektu i da je usaglašeno 90 posto stvari vezano za njeg.
"Ovo je trebalo biti tehničko pitanje. Mi smo imali devet amandmana i dobrim dijelom su oni i uvaženi, ali postoji stvar implementacije. Delegati u ovom Domu odavno nisu osjetili ovakav pritisak, kakav smo imali i kod Bloka 7, a znamo kako je završio. Mi smo tada dali podršku Bloku 7, jer je značio energetsku suverenost, naveo je Džeba.
Pitanje implementacije i operatera
Delegat Haris Zahiragić (SDA) rekao je da nije imao niti jedan pritisak vezano za ovu temu.
"Gdje se nalaze eksperti o gasu ako nisu u BH Gasu", pitao je Zahiragić Džebu.
Dodao je da nije zabranjeno da postoji još jedan operater, no to ekonomski nije isplativo.
Govorio je i delegat Muamer Zukić kazavši da mu nije jasno šta želi Džeba, da BH Gas ne implementira projekat već da se "s ledine" formira preduzeće tipa Kalesija gas, Posušje gas...
"BH Gas nije kompanija Sarajeva, Bošnjaka, Srba, već Džebina, moja...", govori Zukić.
Zahiragić se ponovo javio za riječ obrativši se Džebi.
"Rekli ste mi da se ne razumijem u plinski biznis, i ne razumijem se jer ne posmatram ovo kao biznis ali vidim da ne biste imali protiv da vi 200 miliona implementirate i upravljate", rekao je Zahiragić.
Pritisci i politička situacija u BiH
Delegat Ivo Šimunović je kazao kako su Hrvati u BiH obespravljeni.
Emir Dautović je kazao kako bi i Unsko-sanski kanton želio gas.
"Nigdje više apsurda nema nego u Bosni i Hercegovini. Član Predsjedništva BiH radi sve protiv države, Vlada FBiH izađe sa odlukom o miminalnoj plaći a dva partnera u vlasti se u javnosti izjasne protiv toga. Imamo sportiste koji ne žele da nastupaju za svoju zemlju.
Hvala Bogu pa Amerika ima interes u ovom zakonu o Južnoj interkonekciji. Umjesto da smo sretni jer će biti novih upošljavanja slijedi apsurd u smislu 'daj projekat meni, jer ne vjerujem onima'.
Neko će biti ugrožen ako drugi bude rukovodio projektom. Gospodo, pozivam nas da se počnemo baviti interesima naših građana", kazao je Dautović.
Stavovi o formiranju nove kompanije za implementaciju
Delegatkinja Sanela Klarić je kazala kako ne bi bilo dobro da nova kompanija vodi projekat Južna interkonekcija jer je sva dokumentacija od 2009. godine na BH Gasu.
"Osim toga, postavlja se pitanje da li bi ta nova kompanija imala potrebne stručnjake i da li bi bila kreditno sposobna", kazala je Klarić.
Ministar energije, rudarstva i industrije Vedran Lakić (SDP), pojasnio je da gas nabavlja Energoinvest, te da transport obavlja BH Gas, te da su nakon toga, tu druga preduzeća.