Loader
Pronađite nas

Luong Cuong novi predsjednik Vijetnama

Požar u Bejrutu nakon izraelskih napada

    Melania Trump: Priča o uspjehu i izazovima na putu od Slovenije do Bijele kuće

    Melania Trump (Izvor: AP/Andrew Harnik)
    Euronews.rs
    Objavljeno

    Mlada žena s velikim snovima stigla je iz Slovenije u Njujork, sanjajući o karijeri modela. Ubrzo se udaje za poznatog magnata, potom postala Prva dama Sjedinjenih Američkih Država. Ovo nije filmska priča, već stvarni život Melanie Knavs, koja je kasnije postala Melania Trump.

    ADVERTISEMENT

    Ova izvanredna serija sudbinski povezanih događaja mogla je lako ostati neostvarena. Možda je nikada ne bi otkrili ili bi je primjetili mnogo kasnije. Mogla je potpisati ugovore s pogrešnim agencijama ili čak nikada ne upoznati Donalda Trumpa. Kako je sama izjavila tokom mnogih intervjua, "svaki korak u njenom životu imao je drugačiji preokret".


    "Odrasla sam u Sloveniji, a zatim sam provela godine u Milanu, Parizu i Njujorku. Sve to me je dovelo do toga da služim svojoj zemlji kao Prva dama", rekla je Melanija.


    Sve je počelo u januaru 1987. godine, u Ljubljani, bivšoj Jugoslaviji. Melanij Knavs je tada imala 16 godina. To doba je bilo obeleženo spojem punk muzike, mode i nacionalističkih pokreta. Kao srednjoškolka, Melania je planirala da studira arhitekturu, ali sudbina je imala druge planove. Ubrzo je došlo njeno prvo poziranje za fotošuting. Nakon jedne modne revije, fotograf Stane Jerko primijetio je djevojku pored ulaza. Predstavio se, razgovarao s njom o svom poslu i izrazio želju da je fotografiše. U vrijeme prije Instagrama, ovako su fotografi otkrivali nova lica. Fotošuting je prošao uspješno, a Jerko je zatražio da ponovo sarađuje s njom za slovenački časopis "Model".


    "Prošli" život Melanie Trump


    Jedna od najbližih prijateljica buduće Prve dame, Petra Sedej, opisala je Melaniu kao prelijepu osobu. "Na svim njenim fotografijama i TV nastupima djeluje vrlo ozbiljno, ali ima i zabavnu i veoma smiješnu stranu". Njeni javni nastupi uvijek su bili pažljivo dotjerani i od značaja za Melaniu njenu porodicu. Bez obzira na okolnosti, Sedej se sjeća da je njena prijateljica uvijek izgledala savršeno, prenosi "NewMoney".


    Njeni roditelji su se isticali u malom željezničkom gradu Sevnica, gdje je odrasla. Njen otac, Viktor, bio je automehaničar i vozač u vrijeme kada su mali preduzetnici, poput njega, bili često omalovažavani. Njena majka, Amalija, radila je kao krojačica u tekstilnoj radnji i imala strast prema dizajnu, a prijateljice su je često nazivale "Jackie Kennedy" jer je bila jedna od rijetkih radnica koje su nosile štikle na poslu. Provela je sate šijući odjeću za Melaniu i njenu stariju sestru, Ines, kako bi im omogućila savršen izgled.


    Iako Melanijini roditelji nisu bili bogati, živjeli su dovoljno dobro da kupe mali stan u Ljubljani kada se Melania preselila u grad da studira. Nakon predavanja, sa prijateljicama je listala daleki svijet "Vouga". Nisu često izlazile na žurke, ali je Melanija voljela svijet modelinga i angažovala fotografa kako bi stvorila svoj portfolio. "To nije nešto što bi radila samo kao hobi," ističe Sedej.


    Život je, kao što se ispostavilo, imao svoje planove za djevojke i za propadajuću komunističku državu Jugoslaviju u kojoj su odrastale. Godine 1989. pao je Berlinski zid; nekoliko mjeseci kasnije, Jugoslavija je počela da se raspada. Godine 1990. Slovenija je glasala za nezavisnost, a naredne godine jugoslovenske snage su se povukle nakon desetodnevnog rata. Svakodnevni život bio je ispunjen raspravama o ovim dramatičnim događajima.

    Jedan od Melanijinih partnera, slovenački preduzetnik Jure Zorčić, opisuje je kao elegantnu, mirnu i fokusiranu osobu, koja je bila veoma vezana za svoje roditelje i sestru. Njeno pojavljivanje uvijek je bilo dotjerano, što je, s obzirom na ekonomske prilike tog vremena, bilo pravo "čudo". Zajedno sa Zorčićem provodila je vrijeme sa prijateljima u obalnim gradovima Hrvatske, često mu govoreći da želi da ode u inostranstvo i osvoji svijet mode.

    "Bila je to jedna od najljepših osoba koje sam upoznao", rekao je Zorčić. Dok se Srednja Evropa premiještala od komunizma ka NATO-u i EU, Melania se spremala za sopstveni skok ka modnim metropolama.


    Od komunizma do hiper-kapitalizma


    Melania je stigla u Milano 1996. godine, potpisavši ugovor sa modnom agencijom i mijenjajući svoje prezime iz Kanvs u Knaus (kasnije je dodato i drugo "s"). Godine 1997. preselila se u Pariz, gdje ju je otkrio Paolo Zampoli, italijanski plejboj i menadžer modela sa sjedištem u Njujorku. On ju je podstakao da se preseli na Menhetn, obećavajući da će je ugostiti i predstavljati. Melanija je hrabro preuzela rizik i stigla u Njujork 1998. godine, gdje je živjela u malom stanu blizu Gramersi parka. Njena mala spavaća soba nalazila se iza zida od stiroporskih ploča, imavši jedva dovoljno prostora za kauč na razvlačenje.


    Njena odluka da ode u Njujork i pokuša da pronađe mjesto u jednom od najkonkurentnijih okruženja bila je pravi izazov, s obzirom na to da je sa 28 godina bila starija od većine ambicioznih modela koji su pokušavali da uspiju u modnoj industriji. Ipak, riječ koja se najčešće koristila za opisivanje Melanie u to vrijeme bila je "odlučna".

    Za pet godina, prešla je put od komunizma do hiper-kapitalizma. Njujork devedesetih bio je era supermodela i to je vrijeme koje je oblikovalo Melaniu. Zbog svog uzrasta, nije mogla da postane poznata radeći reklamne kampanje modnih kuća; međutim, sreća joj se osmjehnula kada je, zahvaljujući zakonu koji je zabranjivao mlađim modelima da učestvuju u kampanjama za cigarete, njeno lice tokom leta 1997. godine osvanulo na ogromnim reklamama iznad Tajms Skvera za kampanju Camel Lights.


    "Da nisam lijepa, mislite da bi bio sa mnom?"


    (Izvor:AP/Mark Lennihan)


    Godine 1998. Melania je, preko Zampolija, upoznala Donalda Trumpa, koji se tek rastao od svoje druge supruge Marla Maples, u Kit Kat Clubu. Otprilike u to vrijeme, par je počeo da se viđa javno. Politika je već bila na Trumpovom umu, a počeo je ozbiljno da razmišlja o kandidaturi za predsjednika.

    Melania je od samog početka podržavala Trumpove političke ambicije: 1999. godine, kada je najavio svoju kandidaturu u emisiji Larry Kinga, izjavio je da bi oženio Melaniu kako bi pokrio prazninu koju ostavlja Prva dama. Ova najava označila je početak njegove političke karijere, iako na kraju nije učestvovao na izborima 2000. godine Melania je igrala igru, govoreći da je spremna da se uda za Trumpa i postane "vrlo tradicionalna Prva dama, baš kao Betty Ford ili Jeckie Kennedy".


    Tada je malo ko u političkim krugovima ozbiljno posmatrao Trumpovu kandidaturu.

    "Znali smo da to nije pravi trenutak, ali znala sam da će, ako i kada se kandiduje, pobijediti", rekla je Melania kasnije.

    Melania je direktno odgovarala onima koji su je dovodili u pitanje. Prema njenoj biografkinji, kada su je pitali da li bi se udala za svog muža da nije bogat, odgovorila je kratko: "Da nisam lijepa, mislite da bi bio sa mnom?"

    Trump i Melania su se vjenčali 2005. godine u Palm biču. To je bio njegov treći brak, a među prisutnima su bile i neke poznate ličnosti, poput Billa i Hillari Clinton, kao i Benjamina Netanyahu. Gotovo niko iz Melanijinog života prije Trumpa nije bio prisutan; djelovalo je kao da nije imala prošlost. Par je 2006. godine dobio sina Barrona, u vrijeme kada se Trump navodno povezivao sa porno zvijezdom Stormy Daniels i  Karen McDougal, modelom iz Plejboja. Malo ko je tada znao kolike će mu to probleme napraviti u budućnosti.


    "Melania ima moć nad njim"


    Početkom 2010. godine, Donald Tramp je počeo da stiče popularnost na Tviteru zbog svojih uvredljivih izjava i napada na Barack Obamu, dok je istovremeno razmišljao o tome kako da prevede uspjeh rijaliti programa "The Apprentice" u predjsedničku poziciju. Iako su ga samo rijetki shvatali ozbiljno, Melania je za mnoge bila neprimjetna, tek još jedan model u Trump Toweru. Međutim, politički savjetnik Sam Nunberg imao je drugačije viđenje situacije: "Predsjednik je odgovoran Melaniji; ona ima moć nad njim. Ne vjerujem da ga se Melania plaši, za razliku od drugih koji su pod njegovim uticajem. Ona se ne brine o njegovom raspoloženju. Mislim da je često situacija obrnuta", izjavio je. S druge strane, Melania je razvila svoje rutine. Iznova i iznova, Nunberg je primjećivao kako Melania zove Trumpovu kancelariju i traži da se sastanu na večeri, što je za nju bilo od suštinske važnosti. Kada Trump nije znao kako da reaguje, obično je tražio od Nunberga da joj šalje ažuriranja o kampanji. Ipak, Nunberg je bio uvjeren da Melania gleda Trumpovu kandidaturu ozbiljnije od samog Trumpa, jer više vjeruje u moć slave. Možda je bivši model iz Slovenije razumio američke izbore bolje od mnogih političara u Vašingtonu. Kada je Melaniji postavljeno pitanje da li je znala da će Donald Trump pobijediti na izborima, njen odgovor bio je jednostavan: "Da". I zaista, imala je pravo: ako si poznata ličnost u Americi, to znači da posjeduješ moć.


    Bolji dogovor za sebe i sina


    Neočekivana pobjeda Donalda Trumpa 2016. godine izazvala je mnoštvo mimova o njegovoj supruzi, od kojih su mnogi bili zasnovani na ideji da je Melania nesrećna, zarobljena u braku bez ljubavi i primorana da igra ulogu koja joj ne prija. Neprijatne fotografije predsjedničkog para dovele su do nastanka haštaga #FreeMelania, dok su komentatori ukazivali na njen ukočen stav i zamrznuti osmijeh tokom javnih nastupa pored svog muža.

    Mišljenja o Melaniji u političkim krugovima bila su podijeljena. Za strastvene pristalice Trumpa, ona je personifikacija idealne supruge, dok je za liberale figura saosjećanja čija se vladavina svodi na njenu odsutnost.

    Kritičari su komentarisali njen luksuzni garderober, poput jakne Dolce & Gabbana u vrijednosti od 46.000 evra koju je nosila 2017. godine, pretpostavljajući da njeni osjećaji prema Trumpu nisu iskreni. Ipak, previdjeli su pravu dinamiku njenog uticaja i moć koju je imala i ima. Gledajući je isključivo kroz prizmu uloge supruge predsjednika, gubili su iz vida suštinske strategije i odluke koje je donosila za svoj lični život i svoje interese.


    Na primjer, kada je iskoristila slučaj Stormy Daniel da zatraži preispitivanje predbračnog ugovora koji je potpisala prije braka sa Trumpom, obezbijedila je tako bolji finansijski dogovor za sebe i njihovog sina Barrona. Prema riječima Mery Jordan, novinarke iz Vašington posta i autorke knjige "The Art of Her Deal: The Untold Story of Melania Trump", kašnjenje Melanijinog preseljenja u Vašington nakon izbora 2016. godine bilo je rezultat specifičnih pregovora. Prošlo je pet mjeseci nakon Trumpove inauguracije prije nego što se konačno preselila u Bijelu kuću, držeći u rukama bolji ugovor.


    Melanija kao politička prednost


    (Izvor: AP/Evan Vucci)


    Koliko je bila pogrešna preovlađujuća percepcija o pokretu #FreeMelania, postalo je jasno na Nacionalnoj konvenciji republikanaca 2020. godine, na kojoj je Melania održala značajan govor, u potpunosti podržavajući svog muža. Boreći se sa bolom koji je izazvala pandemija, otkrila je, po opštem uvjerenju svijetu ono što su do tada znali samo unutrašnji krugovi: Melania je politička prednost za Trumpa. U trenutku kada je mogla da izbjegne reflektore, hrabro je kročila naprijed da se bori za Trumpov ostanak u Bijeloj kući.


    Njena postignuća kao Prve dame bila su minimalna: nadgledala je obnovu Ružinog vrta u Bijeloj kući i pokrenula inicijativu "Be Best" koja se fokusirala na dobrobit djece, kao i podizanje svijesti o upotrebi droga i sajber bulingu. Ovo je mnogima djelovalo ironično, s obzirom na naviku njenog muža da provocira političke protivnike na Tviteru.

    Na pitanje kojim se postignućem Trumpove administracije ponosi, odgovorila je: "Moramo se osloboditi stigme i sramote koja prati zavisnost od droga i tretirati je kao bolest".

    "Ponosna sam na korake i rezultate koje je ova administracija postigla", dodala je. Ipak, u realnosti, Trumpove mjere nisu donijele ozbiljne uspjehe.


    Nova knjiga, ali bez uvida u odnos sa Trumpom


    (Izvor: AP/Damian Dovarganes)



    Knjiga pod nazivom "Melania" objavljena 8. oktobra 2024. godine, već je izazvala brojne debate. Nesumnjivo, trenutak njenog objavljivanja, manje od mjesec dana prije izbora, podstiče spekulacije o tome šta tačno Melania želi da postigne ovom knjigom. Najveće otkriće u njoj, da gospođa Trump podržava pravo na abortus, moglo bi biti i krik za nezavisnošću ili strateški pokušaj da se dodatno zamagli Trumpova kontroverzna politička pozicija.

    Osim toga, knjiga se osvrće na njeno djetinjstvo, karijeru u modelingu i iskustvo kao Prve dame. Ipak, kritikovana je zbog nedostatka dubine u prikazu njenog ličnog života i braka sa Donaldom Trumpom.

    Mnogi kritičari su primjetili da je stil pisanja prilično distanciran i da ne pruža jasne odgovore o njihovim stvarnim odnosima, prenosi Euronews.rs


    Uz foto sekciju koja uključuje trenutke iz njenog života i sjećanja iz detinjstva, knjiga kombinuje elemente njenog privatnog života i političkih izjava, podsjećajući više na biografski sažetak nego na iskreno priznanje.


    Možda će vam se svidjeti

    Trump objavio niz nominacija za čelne pozicije svoje buduće administracije

    Pam Bondi imenovana za novu državnu tužiteljicu SAD-a

    Merkel: Ako neko posjeduje 60 posto satelita u svemiru to mora biti briga za sve nas