Island je tradicionalno bio ambivalentan po pitanju pridruživanja bloku, ali pitanja poput finansijske krize iz 2008. godine, Brexita i niza domaćih pitanja doveli su do toga da se zemlja polako “zagrijava” za ideju članstva.
Nova vlada Islanda saopštila je da ima za cilj da pitanje članstva u EU iznese na referendum do 2027. godine.
Nova administracija premijerke Kristrun Frostadóttir, koja preuzima dužnost u nedjelju, takođe je rekla da će uspostaviti panel stručnjaka koji će razmotriti prednosti i nedostatke zadržavanja islandske krune u odnosu na usvajanje evra.
"Složili smo se da se usaglasi prijedlog u parlamentu u kojem se navodi da ćemo imati referendum o nastavku pregovora Islanda o pristupanju Evropskoj uniji i da se ovaj referendum održi najkasnije 2027. godine", rekala je nova ministarka spoljnih poslova Þorgerður Katrín Gunnarsdóttir.
Gunnarsdóttir takođe vodi pro-EU stranku liberalnih reformi i očekuje se da će predvoditi sve pregovore o pristupanju, piše Euronews.
Prema anketi koju je u junu provela kompanija za istraživanje tržišta Maskína, podrška za članstvo u EU među stanovništvom Islanda raste.
Navedena anketa je pokazala da je nešto više od 54% ispitanika bilo za ulazak u blok, a većina je rekla da misli da će domaćinstva biti u finansijski boljem položaju u EU.
To je značajan zamah u korist članstva u zemlji koja je generalno bila ambivalentna po pitanju pridruživanja EU.
U svom radu “Javno mnjenje o EU na Islandu od 1980.” koji je objavio danski Univerzitet Aarhus, Ragnar Auðun Árnason je rekao da je Island tokom većeg dijela 1980-ih i 1990-ih bio podijeljen na tri jednaka tabora u pogledu članstva u EU; za, protiv i neodlučni.
Ali pitanja poput finansijske krize iz 2008, Brexita i niza domaćih pitanja značila su da se Islanđani polako zagrijavaju za ideju pridruživanja bloku.
A značajna većina ispitanika Maskine, 74,2%, rekla je da je važno da se o tom pitanju odluči referendumom.
Predstavljena nova vlada
Novu vladu javnosti je predstavila predsjednica Halla Tómasdóttir na svečanosti u gradu Hafnarfjörður na jugozapadu zemlje.
Premijerka Kristrún Frostadóttir, koja je lider Socijaldemokratskog saveza lijevog centra, rekla je da joj je cilj smanjenje inflacije i kamatnih stopa.
"Ova nova vlada će se zajedno suočiti sa izazovima. Naš prvi zadatak je stabilizacija ekonomije i snižavanje kamatnih stopa uz snažno vodstvo u fiskalnoj politici. U međuvremenu, ova vlada će prekinuti ćorsokak i raditi na većem stvaranju bogatstva u privatnom sektoru. Kvalitet života u zemlji će se povećati kroz jedinstvo koje okružuje ove izazove”, rekla je.
Socijaldemokratski savez postao je najveća stranka na vanrednim izborima u novembru, raspisanim nakon što se prethodna koaliciona vlada koju je predvodio Bjarni Benediktsson raspala zbog sukoba.
Postignut je dogovor da se formira vlada sa Liberalnom reformskom strankom i centrističkom Narodnom strankom. To je prvi put u istoriji Islanda da će lideri svih vladajućih stranaka biti žene.
Nacionalni emiter RUV izvijestio je da će Frostadóttir sa 36 godina biti najmlađi premijer Islanda ikada.
RUV je takođe objavio da nova administracija ima za cilj smanjenje broja vladinih ministarstava kako bi se smanjili neki administrativni troškovi.