Deklaracija ne sadrži iznos koje su bogate zemlje obavezne da isplate zemljama u razvoju za pomoć u prelasku sa fosilnih goriva na čvrstu energiju
Zemlje u razvoju danas su osudile nacrt zajedničkog saopštenja klimatske konferencije COP29 zbog toga što u dokumentu nije definisana suma koju bi bogate države mogle da isplate siromašnijima za pomoć u prelasku sa fosilnih goriva na čistu energiju.
Po Pariskom sporazumu o klimi iz 2015. godine, bogate zemlje imaju obavezu prema zemljama u razvoju i ove godine moraju da iznesu "novi kolektivni kvantifikovani cilj" (NCKG) u kojem će se odrediti kako će ispuniti svoje obaveze, piše Euronews.rs
AP piše da je u nacrtu izostavljena ključna tačka o tome koliko će bogate nacije finansijski pomoći siromašnijim zemljama, a tekst ne sadrži nijednu ponudu.
Delegat Hondurasa Malkolm Brajan istakao je da se radi o ''potpuno neuravnoteženom tekstu'' i pozvao razvijene zemlje da daju ponudu.
Istovremeno, izaslanik EU Vopke Hoekstra nazvao je nacrt ''neuravnoteženim, neizvodljivim i neprihvatljivim“, nakon čega je predsjedavajući COP29 saopštio da nacrt ''nije konačan''.
Nezavisni stručnjaci tvrde da je za finansije prelaska sa fosilnih goriva na čistu energiju poput sunca i vjetra potrbna najmanje jedna milijarda dolara.