Loader
Loader
Pronađite nas

Luong Cuong novi predsjednik Vijetnama

Haos na Pirinejskom poluostrvu: Veliki dijelovi Španije i Portugala ostali bez struje

    Objavljena karta: Ovako bi Ukrajina izgledala prema Trumpovom planu za kraj rata

    Objavljena karta (Izvor: Printscreen/ ISW)
    Euronews.ba/Index.hr
    Objavljeno

    Administracija američkog predsjednika Donalda Trumpa predložila je mirovni plan za Ukrajinu koji uključuje promjenu statusa Krima i "zamrzavanje teritorijalnih linija" na ratištu.

    ADVERTISEMENT

    Iako detalji plana još nisu potpuno jasni, komentari američkog potpredsjednika JD Vancea o zamrzavanju trenutnih linija upućuju na mogućnost da bi značajan dio ukrajinskog teritorija mogao biti formalno prepušten Rusiji, piše ISW.


    Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski naglasio je da ukrajinski ustav jasno definira Krim kao sastavni dio Ukrajine. No, Trump je odgovorio kritikom Zelenskog, tvrdeći da on "otežava postizanje mira". Intenzivan i brutalan rat u Ukrajini traje od ruske invazije 24. februara 2022, a sukobi manjeg i većeg intenziteta počeli su 2014. godine.


    Trumpova administracija upozorila je da će se povući iz pregovora ako Moskva i Kijev uskoro ne postignu dogovor. Nakon sedmica odvojenih pregovora s objema stranama, SAD je predložio sporazum koji se, prema svemu sudeći, sviđa Moskvi, ali ga je Kijev zasad odbacio.


    Što plan predviđa?


    Plan predviđa da Ukrajina odustane od članstva u NATO-u, ublažavanje sankcija Rusiji i prihvaćanje da je Krim pod ruskom kontrolom. Iako Trump tvrdi da Ukrajina formalno ne bi morala mijenjati svoj ustav kako bi priznala gubitak Krima, ostaje nejasno bi li Rusija na to pristala.


    Vance je izjavio da bi nova teritorijalna razgraničenja bila blizu trenutačnih bojišnica, što bi značilo da Ukrajina gubi velike dijelove teritorija koje pokušava vratiti – uključujući Krim te dijelove Donjecke, Luganske, Hersonske i Zaporoške oblasti. Rusija bi se u tom scenariju vjerojatno morala odreći samo manjih dijelova Harkovske oblasti koje drži pod kontrolom te odustati od potpune aneksije četiri pokrajine.


    Olga Oliker iz International Crisis Groupa istaknula je da bi predloženi sporazum mogao zaustaviti ruske napade na nova područja, ali da bi primirje značilo zadržavanje kontrole nad već okupiranim teritorijima.


    Nepravedni kompromis


    Kremlj je u srijedu objavio da je za prekid neprijateljstava potrebno da se Ukrajina potpuno povuče iz teritorija koje Rusija svojata. No, prema Oliker, nije jasno obvezuje li predloženi sporazum Ukrajinu na takav potez.


    Trumpova retorika dodatno izaziva zabrinutost. Potpredsjednik JD Vance otvoreno je rekao da će se "nove linije povući blizu trenutnih", dok Trump sam poručuje da "Krim ostaje s Rusijom", navodeći da to svi "već dugo znaju".


    Iako je Zelenski više puta javno odbacio ideju o predaji Krima, neki drugi ukrajinski čelnici, poput gradonačelnika Kijeva Vitalija Klička, naznačili su da bi za "privremeni mir" kompromis mogao biti moguć, iako nepravedan. Takvo rješenje moglo bi značiti privremeno odustajanje od teritorija, no gotovo je sigurno da Kijev nikada neće pravno priznati gubitak bilo kojeg dijela svoje teritorije.

    Možda će vam se svidjeti