Loader
Pronađite nas

Luong Cuong novi predsjednik Vijetnama

Moskva "nema iluzija" o promjeni američke politike pod novim predsjednikom Donaldom Trumpom

    COP29: Ukupno zagađenje Zemlje ugljen-dioksidom i metanom poraslo za 0,7 odsto

    Aktivisti na klimatskom samitu (AP Photo/Peter Dejong)
    Euronews.ba, Euronews.rs
    Objavljeno

    Šangaj na prvom mestu po emisiji štetnih gasova, zagađuje više od Kolumbije

    ADVERTISEMENT

    Gradovi u Aziji i Sjedinjenim Američkim Državama emituju najviše gasa koji zadržava toplotu i podstiče klimatske promjene, dok ubedljivo najviše zagađuje Šangaj, pokazuju novi podaci koji kombinuju posmatranja i mjerenja i veštačku inteligenciju, baze podataka "Climate trace", koji su izneti na Samitu o klimatskim promjenama COP29 u Azerbejdžanu, preneo je Euronews.rs


    Prema podacima "Klimatskog traga", čiji je suosnivač bivši američki potpredsednik Al Gor, koji su izneti na Samitu UN, sedam država ili provincija izbacuje više od milijardu metričkih tona gasova sa efektom staklene bašte, od kojih su sve u Kini, osim Teksasa koji je na šestom mjestu.


    Koristeći satelitska i zemaljska posmatranja, dopunjena veštačkom inteligencijom, "Klimatski trag" je došao do podataka da je ukupno zagađenje Zemlje ugljen-dioksidom i metanom poraslo za 0,7 odsto, na 61,2 milijarde metričkih tona godišnje, a zagađenje metanom za 0,2 odsto.


    Posmatranje je pokazalo da mnogi veliki gradovi emituju veću količinu gasova koji izazivaju efekat staklene bašte, od nekih cijelih država.


    Šangaj je sa 256 miliona metričkih tona gasova staklene bašte na prvom mjestu, a po zagađenju premašuje emisije zagađenja koji se emituju iz Kolumbije ili Norveške.


    Tokio je emitovao 250 miliona metričkih tona gasa koji izaziv efekat staklene bašte, dok je 160 miliona metričkih tona gasa emitovao Njujork.


    Hjuston je na četvrtom mjestu po zagađenju koje emituje, sa 150 miliona metričkih tona, dok je Seul, glavni grad Južne Koreje, na petom mjestu među gradovima po zagađenju, sa emitovanih 142 miliona metričkih tona gasa koji izaziva efekat staklene bašte.


    Kina, Indija, Iran, Indonezija i Rusija imale su najveće povjećanje emisija gasova od 2022. do 2023. godine, dok su najveće smanjenje zagađenja imale Venecuela, Japan, Njemačka, Ujedinjeno Kraljevstvo i SAD.


    Suosnivač "Klimatskog traga" Al Gor je istakao da to "predstavlja najveću pretnju po zdravlje sa kojom se čovečanstvo suočava".

    Možda će vam se svidjeti

    Edi Rama kritikovao Samit o klimatskim promjenama

    Drugi dan samita COP29: Užasna istina koju na koju nauka predugo upozorava