Gradovi u Aziji i Sjedinjenim Američkim Državama emituju najviše gasa koji zadržava toplotu i podstiče klimatske promjene, dok ubjedljivo najviše zagađuje Šangaj, pokazuju novi podaci koji kombinuju posmatranja i mjerenja i vještačku inteligenciju, baze podataka "Climate trace", koji su iznijeti na Samitu o klimatskim promjenama COP29 u Azerbejdžanu, prenio je AP.
Prema podacima "Klimatskog traga", čiji je suosnivač bivši američki potpredsednik Al Gor, koji su iznijeti na Samitu UN-a, sedam država ili provincija izbacuje više od milijardu metričkih tona gasova sa efektom staklene bašte, od kojih su sve u Kini, osim Teksasa koji je na šestom mestu.
Koristeći satelitska i zemaljska posmatranja, dopunjena vještačkom inteligencijom, "Klimatski trag" je došao do podataka da je ukupno zagađenje Zemlje ugljen-dioksidom i metanom poraslo za 0,7 posto, na 61,2 milijarde metričkih tona godišnje, a zagađenje metanom za 0,2 posto.
Posmatranje je pokazalo da mnogi veliki gradovi emituju veću količinu gasova koji izazivaju efekat staklene bašte, od nekih cijelih država.
Šangaj je sa 256 miliona metričkih tona gasova staklene bašte na prvom mjestu, a po zagađenju premašuje emisije zagađenja koji se emituju iz Kolumbije ili Norveške.
Tokio je emitovao 250 miliona metričkih tona gasa koji izaziva efekat staklene bašte, dok je 160 miliona metričkih tona gasa emitovao New York.
Houston (Teksas) je na četvrtom mjestu po zagađenju koje emituje, sa 150 miliona metričkih tona, dok je Seul, glavni grad Južne Koreje, na petom mjestu među gradovima po zagađenju, sa emitovanih 142 miliona metričkih tona gasa koji izaziva efekat staklene bašte, prenosi Euronews.rs.