Američki i ruski učesnici sastajali su se u Švicarskoj radi nezvaničnih razgovora o ukrajinskom ratu u posljednjih nekoliko mjeseci, uključujući i prošle sedmice, rekla su tri izvora uključena u to pitanje za Reuters.
Iako učesnici imaju diplomatsko i sigurnosno iskustvo, oni nisu vladini zvaničnici i nije odmah jasno da li su ih poslale njihove vlade, rekla su dva izvora. Izvori su odbili da identifikuju učesnike.
Izvori su opisali razgovore kao sporedni kanal sa nekim kontaktima koji su se odvijali tokom prelaznog perioda nakon pobjede američkog predsjednika Donalda Trumpa na izborima 5. novembra, piše Reuters.
Mali broj Trumpovih savjetnika je upoznat sa tim susretima, rekao je jedan od izvora, koji je imao direktna saznanja o tome. Mnogi drugi detalji ostaju nejasni, uključujući da li su Ukrajinci bili prisutni, kada su počeli susreti i šta je pokrivao dnevni red sastanaka.
No, ranije neobjavljeni sastanci naglašavaju iza kulisa napore SAD-a i Rusije da istraže načine za okončanje ukrajinskog rata uprkos skoro zamrzavanju službenih kontakata pod Trumpovim prethodnikom, bivšim predsjednikom Joeom Bidenom.
Trump, koji je na vlasti samo mjesec dana, promijenio je pristup SAD-a trogodišnjem ukrajinskom sukobu, direktno se angažujući s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom i zalažući se za brzi dogovor za okončanje rata.
U utorak su se najviši američki zvaničnici sastali s ruskim zvaničnicima u Saudijskoj Arabiji, uključujući ruskog ministra vanjskih poslova Sergeja Lavrova.
Jedan od izvora opisao je razgovore u Švicarskoj kao diskusije o "drugom kolosijeku" - diplomatski jezik za nezvanični dijalog usmjeren ka poboljšanju komunikacije i lebdećim idejama, a ne razvoju konkretnih prijedloga.
Vijeće za nacionalnu sigurnost Bijele kuće, ukrajinska vlada i rusko ministarstvo vanjskih poslova nisu odgovorili na zahtjeve za komentar.
Švicarsko ministarstvo vanjskih poslova saopćilo je da se u Švicarskoj redovno održavaju sastanci između strana uključenih u ukrajinski sukob na drugom koloseku i da je o njima obaviješteno.
Organizovani od strane nedržavnih aktera, omogućili su razmjenu koja nije direktno uključivala vlade, navodi se u saopštenju.
"Ove aktivnosti pomažu da se održe diplomatski napori u vezi sa sukobom," saopćilo je ministarstvo.
Dva izvora rekla su da se najmanje jedan susret dogodio u Ženevi tokom prošlosedmične Minhenske sigurnosne konferencije, okupljanja međunarodnih političkih lidera i šefova sigurnosti u tom njemačkom gradu.
Historijski gledano, razgovori na drugom kolosijeku pomogli su u izgradnji dijaloga među duboko nepovjerljivim stranama u nadi da bi bolja komunikacija mogla dovesti do diplomatskih pomaka.