Izraelska zabrana ulaska teške mehanizacije u Pojas Gaze sprječava izvlačenje više od 12.000 tijela iz ruševina, čime se pogoršava humanitarna situacija u toj palestinskoj enklavi. Salama Maarouf, voditelj Ureda za medije Vlade Gaze, izjavio je da tijela žrtava, koja su bila podrušena u napadima, još uvijek nisu izvučena zbog nedostatka potrebne opreme. Zabrana dolaska teških strojeva, poput buldožera i drugih mašina, ometa napore za čišćenje ruševina, što dodatno usporava postupak spašavanja.
Na konferenciji za novinare u Baptističkoj bolnici u Gazi, Maarouf je upozorio da u ovim uvjetima Hamas neće moći ispuniti obećanje o vraćanju tijela izraelskih zarobljenika, koji su ubijeni tijekom izraelskog bombardiranja, javlja AlJazeera Balkans.
Izraelske vlasti još nisu odobrile ulazak potrebnih strojeva, zbog čega je efikasno djelovanje spasilačkih ekipa postalo gotovo nemoguće.
Tijekom posljednjih dana, Hamas je jasno poručio da ostaje posvećen provedbi sporazuma o prekidu vatre, uključujući povratak izraelskih zarobljenika, ali složenost situacije u Gazi čini provedbu tih obveza izazovnom.
Glasnogovornik Hamasa, Abdul Latif al-Qanou, izjavio je na Telegramu da Izrael još uvijek odugovlači s ispunjavanjem humanitarnih protokola, koji uključuju dostavu pomoći za skloništa, šatore i opremu za uklanjanje ruševina.
Izrael je, s druge strane, optužio Hamas za nepoštivanje sporazuma o prekidu vatre, a obje strane međusobno razmjenjuju optužbe o neizvršavanju obveza koje su dogovorene.
S obzirom na to da je gotovo nemoguće osigurati pristup potrebnim resursima, tisuće palestinskih obitelji sada spavaju pod vedrim nebom, suočavajući se s kišama i hladnoćom, dok se na terenu osjeća nedostatak privremenih skloništa.
Iako je prema sporazumu o prekidu vatre trebalo biti omogućeno dopremanje 200.000 šatora, do sada je pristiglo samo dva posto te količine.
Humanitarna situacija u Gazi pogoršana je i zbog nesanirane infrastrukture, zbog čega su mnoge porodice ostale bez ikakve pomoći. Izraelske vlasti, koje su pod optužbama zbog ometanja humanitarnih misija, moraju se suočiti s ozbiljnim kritikama međunarodne zajednice, dok Gazi prijeti potpuni kolaps.
S obzirom na sve veće napetosti u regiji, analitičari upozoravaju da bi kasnjenja u ispunjavanju obveza mogle ozbiljno ugroziti trajnost prekida vatre i oslabiti vjeru u diplomatske napore za postizanje dugoročnog mira.
Dok Hamas i izraelska vlada nastavljaju s optužbama i prijetnjama, više od 12.000 tijela u Gazi čeka na dostojanstven ishod, koji ovisi o političkoj volji i volji međunarodnih posrednika da intervenišu.
Svi pokušaji humanitarnih organizacija da pomognu stanovnicima Gaze nailaze na prepreke, jer nedostatak osnovnih resursa za obnovu uništenih područja postavlja ozbiljna pitanja o budućnosti regije.