Prvi američki vojni avion koji je prevozio deportovane migrante iz Sjedinjenih Američkih Država u Guantanamo Bay sletio je na Kubu u utorak navečer, prema američkim zvaničnicima.
Bio je to prvi korak u očekivanom porastu broja migranata poslatih u američku pomorsku bazu, koja se decenijama prvenstveno koristila za pritvaranje stranaca povezanih s terorističkim napadima 11. septembra 2001. godine.
Američki ministar odbrane Pete Hegseth, koji je bio raspoređen u Guantanamo Bay dok je bio na aktivnoj dužnosti, nazvao ga je "savršenim mjestom" za smještaj migranata. Dodatne američke trupe raspoređene su u postrojenje u proteklih nekoliko dana kako bi pomogle u pripremi, prenosi Euronews.com.
Trenutno ima oko 300 pripadnika službe koji podržavaju operacije zadržavanja u Guantanamu Bayu, a brojke će varirati u skladu sa zahtjevima Ministarstva domovinske sigurnosti, koje je vodeća savezna agencija.
Najmanje 230 od tih pripadnika su američki marinci iz 6. marinskog puka, koji su započeli raspoređivanje u petak.
Amy Fischer, direktorica Programa za prava izbjeglica i migranata u Amnesty International USA, kritizirala je korištenje Guantanama.
“Slanje imigranata u Guantanamo je duboko okrutan i skup potez. To će ljude odsjeći od advokata, porodice i sistema podrške, baciti ih u crnu rupu kako bi američka vlada mogla nastaviti da krši njihova ljudska prava van vidokruga. Isključite Gitmo sada i zauvijek!", rekla je Fischer.
Sjedinjene Američke Države su također odvezle indijske imigrante natrag u Indiju u ponedjeljak, a prva grupa haićanskih migranata deportovanih iz SAD-a stigla je natrag u tu karipsku državu u utorak.
Prethodno je bilo sedam deportacionih letova; u Ekvador, Gvatemalu, Honduras i Peru. Određeni broj kolumbijskih zvaničnika također je odletio u SAD i vratio dva aviona migranata nazad u svoju zemlju.
Više od 725.000 imigranata iz Indije živi u SAD-u bez dozvole, što je treća većina u bilo kojoj zemlji nakon Meksika i El Salvadora, prema Pew Research Centru.
Posljednjih godina također je došlo do skoka u broju Indijaca koji pokušavaju ući u zemlju duž američko-kanadske granice. Američka granična patrola uhapsila je više od 14.000 Indijaca na kanadskoj granici u godini koja je završila 30. septembra, što je predstavljalo 60% svih hapšenja duž te granice i više od 10 puta više od broja prije dvije godine.