Loader
Pronađite nas

Evropa "opsjednuta" kafom: Proizvodnja porasla za 15 procenata

Prvi izvještaj Vatikana o zaštiti djece: Potrebno sistemski raditi na kompenzaciji za žrtve

    Italijanska vlada na meti kritika zbog veličanja fašista na obilježavanju godišnjice bitke iz Drugog svjetskog rata

    Bitka kod El Alamejna (Foto: Wikipedia)
    -
    Objavljeno

    Italijanska desno orijentisana vlada suočava se sa kritikama zbog obilježavanja godišnjice velike bitke u Drugom svjetskom ratu, nakon što je Ministarstvo odbrane saopštilo da su poraženi fašistički vojnici diktatora Benita Musolinija "poginuli za slobodu zemlje".

    ADVERTISEMENT

    U objavi na društvenim mrežama povodom godišnjice bitke kod El Alamejna u Egiptu 1942. godine, Ministarstvo je opisalo sukob kao "herojski i tragičan" i odalo počast italijanskim vojnicima "koji su žrtvovali svoje živote za slobodu".


    Kod El Alamejna su se sukobile kombinovane snage fašističke Italije i nacističke Njemačke, predvođene njemačkim generalom Ervinom Romelom, i britanske snage i njihovi saveznici, predvođeni britanskim generalom Bernardom Montgomerijem.


    Paola Chiesa, koja predvodi delegaciju stranke Braća Italije premijerke Giorgije Meloni u parlamentarnoj komisiji za odbranu, objavila je na Facebook-u da je "srce zemlje danas u El Alamejnu".


    Objave su naišle na žestoke kritike od opozicionih političara, akademika i na društvenim mrežama.


    "Neshvatljivo mi je kako možete da povežete El Alamejn sa 'borbom za našu slobodu'", rekao je Matija Gvidi, politikolog i profesor na Univerzitetu u Sijeni.


    Poslanici lijevo orijentisanog Pokreta pet zvjezdica, druge po veličini opozicione stranke, objavili su saopštenje u kojem se navodi da, iako su se italijanski vojnici hrabro borili, "neprikladno" je to obilježavati kao borbu za slobodu.


    Umjesto toga, "oni su bili žrtve kolonijalnog i fašističkog režima", navodi se u saopštenju.


    Stranka Braća Italije vuče korijene iz Italijanskog socijalnog pokreta formiranog 1946. godine, koji je bio direktan nasljednik Musolinijevih crnokošuljaša.


    Od kada je stupila na dužnost prije dve godine, Meloni je morala da se brani od kritika članova svoje stranke zbog nekoliko manifestacija nostalgije za fašizmom.


    Ona je osuđivala sve oblike totalitarizma i govorila o svojoj odbojnosti prema fašizmu, ali izbjegava da sebe definiše kao "antifašistu", uprkos čestim pozivima da to učini.

    Možda će vam se svidjeti

    Bajkoviti prizori iz Italije: Magla prekrila Veneciju

    Francuska preotela prvo mjesto Italiji, Izrael priredio senzaciju

    Italija savladala Belgiju, Francuska slaba protiv Izraela, neredi na tribinama