EU je pokrenula ambiciozni svemirski program od 10 milijardi eura sa konstelacijom od 290 satelita koji će biti konkurent Starlinku Elona Muska, dodatno proširivši sigurnosni jaz u odnosu na Ujedinjeno Kraljevstvo nakon Brexita.
Konstelacija je namijenjena da obezbijedi sigurnost bloka za vlade i vojske usred sve veće globalne zabrinutosti oko cyber sigurnosti.
Zvaničnici su rekli da Velika Britanija nije postavila nikakav zahtjev da bude dio projekta Iris2, koji će ponuditi podzakup komunikacijskih kapaciteta za komercijalnu upotrebu kao alternativu Muskovoj mreži Starlink, piše The Guardian.
"To je značajan korak ka evropskom suverenitetu i sigurnoj povezanosti", navodi se u saopštenju EU.
Tehnološki napredak znači da će mreža satelita velike i manje snage obezbijediti ekvivalent od 1.000 satelita u "mega konstelaciji" sličnoj Starlinku.
Evropu opslužuje kombinacija satelitskih mreža s državnom licencom koje pružaju pokrivenost od Irske do istočne Evrope. Mreže omogućavaju TV i internet, kao i funkcije odbrane, vremena i granice.
Prije Brexita, Velika Britanija je bila dio svemirskog programa EU, a britanske oružane snage bi od sljedeće godine imale pristup satelitskoj mreži Galileo.
Međutim, britanska vlada je prekinula veze s programom i zaključila tokom pregovora o Brexitu da bi bilo u interesu Ujedinjenog Kraljevstva da razvije rivala Galileu koji uključuje dva satelita.
Mreža Ujedinjenog Kraljevstva uključuje Tyche, vojni satelit za snimanje Zemlje koji je lansiran u augustu. Prošlog mjeseca vlada je rekla da će novi satelit, Juno, biti lansiran 2027. kako bi "snimio dnevne slike Zemljine površine" i na taj način "ojačao obavještajne, nadzorne i izviđačke" sposobnosti Ujedinjenog Kraljevstva.
Upitan da li će Velika Britanija biti uključena u program Iris2, s obzirom na njene zajedničke interese u odbrani i sigurnosti i obećanje Keira Starmera da će resetirati odnose s EU, visoki dužnosnik je rekao da takvog zahtjeva nije bilo.
“U ovoj fazi nismo dobili nikakav znak ili manifestaciju interesa od naših partnera iz Ujedinjenog Kraljevstva”, dodali su.
Prema pravilima EU, treća zemlja može sudjelovati tako što ima komercijalni ugovor za usluge nadzora ili cyber sigurnosti sa bilo kojim od tri operatera satelita. Operateri su Eutelsat, evropska mreža bivših satelita samo za telekomunikacije; SES, satelitska mreža u vlasništvu Luksemburga koja isporučuje Sky TV i druge TV usluge u UK; i Hispasat, španski satelitski operater.
Državama trećih strana također je dozvoljeno da se odluče da postanu "punopravni član" programa, doprinoseći finansiranju.
Nakon Galilea i Copernicus, Iris2 je treći vodeći satelitski program EU dizajniran za rješavanje dugoročnih izazova, produbljenih u posljednje tri godine invazijom Rusije na Ukrajinu i navodnim cyber napadima u nekoliko evropskih zemalja.
Uključivat će dvije vrste satelita koji rade u srednjoj Zemljinoj orbiti i niskoj Zemljinoj orbiti.
U okviru 12-godišnjeg programa očekuje se da će prve komunikacije, kako vladine tako i komercijalne, početi 2030. godine.
Ključne kompanije uključene u program uključuju sve vodeće evropske, ali ne i britanske igrače svemirske industrije, uključujući Airbus Defence and Space, Deutsche Telecom, francuski Thales Alenia Space i italijanski Telespazio.