Jedinstvena karakteristika ruske vojne taktike ogleda se u tome što ne isključuje mogućnost korištenja nuklearnog oružja u konvencionalnom ratu.
Međutim, predsjednik Vladimir Putin dodatno je smanjio prag za upotrebu taktičkog i moćnijeg strateškog nuklearnog oružja, uvodeći opsežne promjene u nuklearnoj doktrini svoje zemlje, prenosi Bloomberg Adria.
Ova promjena dolazi upravo u trenutku kada su Sjedinjene Američke Države (SAD) ublažile ograničenja ukrajinskim snagama za upotrebu američkog oružja na ruskoj teritoriji.
Bez obzira na to da li je Putin zaista spreman na nuklearni napad, prijetnja je zamišljena tako da svijetu pokaže da Rusija ostaje velika sila i da bi Vašington i njegovi saveznici trebali ograničiti svoju podršku Ukrajini.
To je glavni razlog zašto su saveznici postepeno omogućavali Kijevu upotrebu snažnijeg naoružanja i izbjegavali slanje trupa za odbranu od ruske invazije.
Šta se promijenilo?
Prema revidiranim nuklearnim smjernicama, Kremlj bi mogao upotrijebiti nuklearno oružje kao odgovor na napad na rusku teritoriju od strane Kijeva uz korištenje zapadnog konvencionalnog naoružanja. Ova promjena dolazi nakon Putinove naredbe iz maja da ruska vojska provede borbene vježbe za pripremu potencijalne upotrebe taktičkog nuklearnog oružja.
Ranije je ruska vlada sebi ostavljala mogućnost nuklearnog odgovora ako agresor ugrozi "samu egzistenciju" Rusije. Novembar 2024. donosi ažuriranje koje sada uključuje napade koji "stvaraju kritičnu prijetnju suverenitetu i (ili) teritorijalnom integritetu" Rusije i njenog saveznika, Bjelorusije.
Potencijalne mete nuklearnog napada prema revidiranoj doktrini uključuju ne samo države koje direktno napadnu Rusiju, već i bilo koju zemlju koja pruža svoju teritoriju i resurse za pripremu i izvršenje akata agresije protiv Rusije.
Doktrina navodi da će svaki napad na Rusiju biti smatran napadom svih članica koalicije, bloka ili saveza kojem pripada napadačka država. Također, Rusija će smatrati da je agresija od strane nenuklearne države, uz sudjelovanje ili podršku nuklearne države, zajednički napad obje strane.
Šta je Putin rekao o upotrebi nuklearnog oružja?
Na početku ruske invazije na Ukrajinu, Putin je zaprijetio svim nacijama koje bi se miješale u sukob "posljedicama kakve nikada niste doživjeli u svojoj historiji", što je široko shvaćeno kao prijetnja nuklearnim napadom. U junu 2023.,
Putin je izjavio da je Rusija rasporedila dio svog taktičkog nuklearnog oružja u Bjelorusiji, savezniku koji je bio polazište za napade na Ukrajinu.
U februaru 2024., Putin je upozorio na nove ruske strateške sisteme naoružanja koji mogu dosegnuti mete na teritoriji SAD-a i Evrope, navodeći da bi nuklearni sukob mogao uništiti civilizaciju.
Međutim, u martu iste godine ublažio je stav, rekavši da upotreba taktičkog nuklearnog oružja u Ukrajini nikada nije bila razmatrana.
Putin zasad nije dao odobrenje za testiranje taktičke nuklearne bojeve glave, navodeći da bi to učinio samo ako SAD prvo izvrši nuklearno testiranje.
Zašto je Rusija zainteresovana za taktičko nuklearno oružje?
Nuklearno oružje se primarno smatra sredstvom odvraćanja zbog svoje enormne destruktivne moći. Taktičko nuklearno oružje, koje Rusija posjeduje u velikom broju, moglo bi služiti i kao sredstvo za pobjedu u konvencionalnom ratu.
Strategija poznata kao "eskaliraj da bi deeskalirao" podrazumijeva upotrebu taktičkog nuklearnog oružja na bojnom polju kako bi se promijenio tok sukoba u kojem su ruske snage u riziku od poraza.
Šta je taktičko nuklearno oružje?
"Taktičko" se odnosi na nuklearno oružje manje snage i kraćeg dometa, koje se može isporučiti minama, artiljerijom, krstarećim raketama ili bombama iz aviona. Za razliku od "strateškog" nuklearnog oružja, koje SAD i Rusija mogu lansirati međukontinentalnim balističkim raketama, taktičko oružje ima specifičniju upotrebu u ratnim zonama.
Koliko je moćno taktičko nuklearno oružje?
Najmoćnije strateške bojeve glave mjere se u stotinama kilotona, dok taktičko nuklearno oružje može imati eksplozivnu snagu manju od jednog kilotona, često u rasponu od desetak kilotona. Za poređenje, atomske bombe bačene na Hirošimu i Nagasaki 1945. godine imale su snagu od približno 15 i 20 kilotona.
Šta sadrži ruski arsenal?
Prema izvještaju američkog Ministarstva odbrane iz 2018., Rusija ima "značajne prednosti" nad SAD-om i saveznicima u taktičkom nuklearnom arsenalu i unapređuje sposobnosti isporuke. Procjenjuje se da je početkom 2022. Rusija imala 4.477 nuklearnih bojevih glava, od čega se oko 1.525 smatra taktičkim.
Kako bi izgledao taktički nuklearni napad?
Nina Tannenwald, autorica knjige Nuklearni tabu, navodi da čak i mala nuklearna bojeva glava od 0,3 kilotona može prouzrokovati razaranja daleko iznad onih konvencionalnog oružja. Međutim, detonacija na pravoj visini mogla bi uništiti protivničke snage bez dugotrajnog radioaktivnog zagađenja
Kako bi svijet reagovao?
Zapad bi bio pod pritiskom da odgovori na nuklearni napad, možda čak i upotrebom vlastitog taktičkog oružja. No, kako bi se daljnji sukob odvijao, ostaje nepredvidivo.
Predsjednik SAD-a Joe Biden upozorio je 2022. godine: "Ne postoji način da se taktičko nuklearno oružje koristi bez rizika od Armagedona".
Zapadni saveznici, uključujući NATO članice poput UK, Francuske i SAD-a, imaju vlastite nuklearne sposobnosti koje bi se mogle koristiti kao odgovor.