Loader
Pronađite nas

Golob na sastanku sa Bajdenom u Bijeloj kući: Jedna od tema Zapadni Balkan

Odavanje pošte poginulima: Blokada nekoliko saobraćajnica u Beogradu i Novom Sadu

    Zaštita preostalih balkanskih prašuma u fokusu

    Aktivisti za zaštitu prašuma ( Izvor: CZZS )
    Euronews.ba
    Objavljeno

    Šume bez granica, naziv je i moto projekta koji okuplja partnerske organizacije iz regiona u koordinaciji fondacije EuroNatur sa ciljem da se kroz ujednačen pristup i metodologiju sagledaju i mapiraju preostale prašumske komplekse Balkana kako bi se nastavilo raditi na njihovom istraživanju, zaštiti i očuvanju.

    ADVERTISEMENT

    Predstavnice Centra za životnu sredinu Aleksandra-Anja Dragomirović i Branislava Dukić prisustvovale su sastanku projektnog tima održanom u novembru u Nacionalnom parku „Plitvička jezera“ u Hrvatskoj.


    Tom prilikom smo posjetili prašumu Čorkova uvala, kao i Plitvička jezera, jedno od najstarijih zaštićenih područja regiona. Posjeta prašumi je bila upotpunjena predavanje Martina Mikolaša, profesora ekologije šuma i istraživača prašuma sa Prirodnjačkog fakulteta iz Praga.


    Pored EuroNatura i Centra za šivotnu sredinu sastanku su prisustvovali predstavnici udruženja: BIOM iz Hrvatske, Društvo za zaštitu i proučavanje ptica Srbije, CZIP iz Crne Gore, Makedonsko ekološko društvo, i PPNEA iz Albanije.



    Aktivisti u akciji ( Izvor: CZZS )



    Opis aktivnosti projekta


    "U prvoj fazi projekta smo uz pomoć daljinske detekcije pokušali da damo novi uvid i saznanja o mogućem prepoznavanju prašumskih kompleksa, ali i kompleksa koji su po svom sastavu i uticaju čovjeka bliski klasičnom razumijevanju pojma prašume.

    Daljinska detekcija je dala zanimljive uvide, ali je i pokazala da bez lokalnog znanja, istraživanja na terenu i analize već postojećih znanja nije u mogućnosti da nam razriješi nepoznanice", saopšteno je.


    Zadnje mjesece projektne realizacije će posvetiti radu na pravnoj analizi okvira za zaštitu i očuvanje prašumskih kompleksa naše zemlje kao i povezivanju sa partnerima na projektu. Kao i sve u Bosni i Hercegovini, i ova analiza je složen poduhvat postojanjem više administrativnih cjelina sa zakonskim nadležnostima, kako za šume i šumarstvo, tako i za zaštitu prirode. Situaciju dodatno usložnjava nepostojanje entitetskog zakona za šume u Federaciji Bosne i Hercegovine, gdje kantonalna ministarstva donose svoje zakone, naveli su.


    Želja nam je da rezultat pravne analize bude publikacija koja će prikazati presjek stanja u oblasti zaštite prirode i šumarstva u kontekstu zaštite i očuvanja prašuma. Drugi važan aspekt u izradi publikacije je tzv. atlas prašuma Bosne i Hercegovine, tj. publikacija će biti upotpunjena i pregledom prašuma Bosne i Hercegovine, stoji u objavi Centra za životnu sredinu.

    Možda će vam se svidjeti

    Više od 50% građana nezadovoljno banjalučkim gradskim prevozom