Gradonačelnici Madrida i Barcelone učestvovali su u utorak na saslušanju u Evropskom parlamentu.
Rastuće cijene nekretnina, inflacija neki su od razloga zašto postaje sve teže pristupiti stanovima u Evropi.
Kako odgovoriti na stambenu krizu, pogoršanu proliferacijom kratkoročnih najma kao što je Airbnb, u Evropskoj uniji?
Gradonačelnici Madrida i Barcelone predstavili su u utorak svoj model Evropskom parlamentu.
Gradonačelnik Madrida desnog centra zagovara šok ponude, promovišući izgradnju novih stanova, prenosi Euronews.com.
"Stanovanje se rješava proširenjem ponude i stoga stvaranjem više zemljišta za izgradnju“, uvjerava José Luis Martínez-Almeida, gradonačelnik Madrida.
Također, želi da garantuje više "pravne sigurnosti" za stanodavce i zakupce, kako bi se "izbjeglo nelegalno zauzimanje".
On se također zalaže za izgradnju socijalnih stanova, dok poziva da se "pravi razlika između socijalnog stanovanja i pristupačnog stanovanja".
"Imamo fundamentalni problem u oblasti pristupačnog stanovanja, a to je onaj koji je namijenjen svim ljudima sa ekonomskim mogućnostima. Međutim, ovaj ekonomski kapacitet nije dovoljan da se ide u stambeno zbrinjavanje i stoga se moramo posebno potruditi u tom pravcu. Pod socijalnim stanovanjem razumijemo ono što je namijenjeno osobama u ugroženim situacijama, koje nemaju ni ekonomske kapacitete da mogu pristupiti stambenom zbrinjavanju u normalnim uslovima", rekao je.
Ograničenje rentanja
U Kataloniji su od prošle godine regulisane rente u područjima pod pritiskom. Socijalistički gradonačelnik Barcelone, Jaume Collboni, želi ići dalje i proširiti gornju granicu najma na kratkoročni najam.
On također stoji iza pisma upućenog Ursuli von der Leyen, koje je supotpisala alijansa 10 evropskih gradova, uključujući Rim i Amsterdam, u kojem se traži da bude na čelu stambene politike i da direktno upravlja dodijeljenim evropskim fondovima.
"Problem koji trenutno imamo u mnogim evropskim gradovima jeste da postoji kolizija između prava na stanovanje i prava na ekonomsko ili turističko korištenje ovog stambenog prostora“, kaže Jaume Collboni, gradonačelnik Barcelone.
"U Barceloni smo odlučili da branimo pravo na pristup stanovanju u odnosu na turističku upotrebu stanovanja", dodaje on.
Stoga traži od Evropske komisije da obezbijedi zakonsko pokriće za regulaciju zakupnina po opštinama.
Nova Komisija želi da se uključi u ovo pitanje i po prvi put je imenovala komesara za stambena pitanja.
Potonji bi trebao predložiti tekst u narednim mjesecima, iako je stanovanje u nadležnosti država članica.