Loader
Loader
Pronađite nas

Evropa "opsjednuta" kafom: Proizvodnja porasla za 15 procenata

Gdje je u Evropi najduži školski ljetni raspust i kako stoji BiH u odnosu na evropske zemlje?

    Pariški AI samit: Od DeepSeeka do evropskog puta, evo sve što trebate znati

    Pariz (Izvor: Pexels)
    Euronews.com/Euronews.ba
    Objavljeno

    Vladini i tehnološki lideri će se u ponedjeljak okupiti u francusku prijestolnicu na dugo očekivanom dvodnevnom samitu o umjetnoj inteligenciji (AI).

    ADVERTISEMENT

    Smješten u pariški Grand Palais star 125 godina, Francuska će ugostiti tvelika imena kao što je izvršni direktor OpenAI-ja Sam Altman i svjetske lidere, uključujući potpredsjednika SAD-a JD Vancea.


    Iako postoji nekoliko postavljenih tema za samit, jedna od glavnih tačaka razgovora bit će kineska AI kompanija DeepSeek, koja je potresla AI, kako je rekla, puštanjem temeljnog modela koji je jeftiniji i energetski efikasniji.


    Samit će Francuskoj pružiti globalnu pozornicu da pokaže svoje AI ambicije, a predsjednik Emmanuel Macron je prošle godine rekao da želi da grad svjetlosti postane grad umjetne inteligencije.


    Euronews Next razmatra šta možete očekivati.


    Ko će biti tamo?


    Tehnološki teškaši koji će prisustvovati samitu također uključuju Googleovog Sundara Pichaija; Anthropicov izvršni direktor Dario Amodei; takozvana “kuma AI” dr Fei-Fei Li; jedan od "kumova vještačke inteligencije" Yann LeCun; i Arthur Mensch, izvršni direktor francuskog šampiona AI Mistral AI.


    Nejasno je da li će generalni direktor DeepSeeka Liang Wenfeng prisustvovati.


    Samitu će prisustvovati i kompanije kao što su Nvidia, Mozilla, IBM i druge.


    Što se tiče svjetskih lidera, prisustvovat će i šefica EU za tehnološki suverenitet Henna Virkkunen, kao i indijski premijer Narendra Modi.


    Priča se da bi jedan od najviših kineskih čelnika Ding Xuexiang također mogao prisustvovati.


    Glavne teme


    Za razliku od AI Safety Summita u Ujedinjenom Kraljevstvu, francuski AI samit, službeno nazvan AI Action Summit, neće se toliko fokusirati na propast i sumor AI, rekli su francuski zvaničnici za Euronews Next prošle godine.


    Umjesto toga, ima za cilj sagledavanje mogućnosti umjetne inteligencije, kao što je liječenje bolesti ili olakšavanje života ljudima.


    Službene teme uključuju AI za javni interes, globalno upravljanje umjetnom inteligencijom, budućnost rada i inovacije i kulturu. Fokus će biti i na održivosti.


    Tehnologija AI otvorenog koda bit će ključna tema, nakon uspjeha DeepSeeka u ovom načinu rada.


    "Najvažnije mi je da ne ponavljam ono što vidim kao greške koje smo napravili s društvenim medijima krajem 2000-ih i početkom 2010-ih", rekao je Martin Tisné, tematski izaslanik za AI od javnog interesa na AI Action Summitu


    "Trenutno imamo priliku, kada je tržište umjetne inteligencije veoma fluidno, da zaista krenemo od nule", rekao je on na konferenciji za novinare u četvrtak.


    “AI je na prelomnoj tački gdje može ići na dva načina. Ili fokus na vlasničkim modelima, ili otvoreni pristup fokusiran na otvorene modele - za što mislim da izgleda veoma drugačije u smislu konkurencije između kompanija i učešća društva u velikom broju“, rekao je.


    'Evropski pristup'


    Dok će svijet gledati kako Kina i SAD ulažu ogromne investicije u razvoj AI tehnologije u onome što izgleda kao globalna AI trka, fokus će biti i na putu kojim će Evropa krenuti.


    Prema Daronu Acemogluu, institutskom profesoru na Massachusetts Institute of Technology (MIT) i ekonomisti dobitniku Nobelove nagrade, evropski pristup AI će postati mnogo uspješniji kroz demonstraciju koja nije samo kroz regulativu, već kroz kompanije koje se pridržavaju pravila koja su na granici.


    "OpenAI ili Anthropicov put nije jedini", rekao je on na konferenciji za novinare u četvrtak.


    “Postoji put koji je više pro-ljudski, profesionalniji – više se brine za sigurnost, privatnost i upotrebljivost – bez koncentriranja sve snage, podataka i računarskih resursa u rukama samo nekoliko igrača.”


    Očekuje se da će uredba biti jaka tema za razgovor jer su prve odredbe EU zakona o umjetnoj inteligenciji stupile na snagu 2. februara, što uključuje mjere kao što su zabrana društvenog bodovanja, struganja interneta ili CCTV materijala za baze podataka za prepoznavanje lica i štetne manipulacije zasnovane na umjetnoj inteligenciji.


    Kako pravila EU polako stupaju na snagu, do augusta će se početi primjenjivati ​​obaveze transparentnosti za AI modele kompanija kao što je ChatGPT, što će zahtijevati više otkrivanja podataka o obuci.


    "Kretanje našim propisima ovdje [u Evropi] jednostavno je kao rješavanje zagonetke u kojoj se dijelovi mijenjaju“, rekla je za Euronews Next Tanuja Randery, izvršni direktor Amazon Web Services (AWS) Europe.


    Ona je rekla da je ovo jedan od izazova za evropska preduzeća koja koriste vještačku inteligenciju.


    Oko 3 miliona evropskih preduzeća koristi tehnologiju vještačke inteligencije, prema izvještaju koji je u subotu objavio AWS.


    To je brojka koja je na putu da ispuni evropske digitalne ambicije, kako je navedeno u inicijativi Europske komisije o digitalnoj deceniji.


    Međutim, AWS je upozorio da postoje faktori koje blok mora poboljšati ako Evropa želi maksimalno iskoristiti tehnologiju umjetne inteligencije.


    "Problem nije tehnologija, već nedostatak digitalnih vještina", rekao je Randery.

    Možda će vam se svidjeti