Loader
Loader
Pronađite nas

Evropa "opsjednuta" kafom: Proizvodnja porasla za 15 procenata

Ministri trgovine EU na sastanku u Varšavi o američkim carinama: "Moramo se pripremiti za najgori scenario, uključujući odmazdu"

    Zakonodavac EU ispituje poslovanje kako bi odmjerio obim pravila odgovornosti za umjetnu inteligenciju

    Ilustracija (Izvor: Pixabay)
    Euronews.com/Euronews.ba
    Objavljeno

    Prvobitno je planirano da se Direktiva o odgovornosti za vještačku inteligenciju pokrene paralelno sa Zakonom o vještačkoj inteligenciji.

    ADVERTISEMENT

    Kompanije su pozvane da se angažuju sa zakonodavnim pravilima Evropskog parlamenta za upravljanje pravilima odgovornosti za vještačku inteligenciju u vježbi osmišljenoj da odmjeri potrebu i mogući obim nadolazeće direktive.


    Izvjestilac parlamenta Axel Voss (Njemačka/EPP) pokrenuo je u ponedjeljak konsultacije koje će biti otvorene do 17. marta.


    Evropska komisija predložila je Direktivu o odgovornosti za vještačku inteligenciju 2022. godine u pokušaju da modernizuje postojeća pravila novim odredbama koje pokrivaju štete uzrokovane AI sistemima kako bi se osigurala ujednačenost zaštite.


    Iako je Zakon o vještačkoj inteligenciji – glavni okvir koji reguliše sisteme vještačke inteligencije na pristupu zasnovanom na riziku – stupio na snagu prošlog augusta, pravila o odgovornosti za vještačku inteligenciju ostaju na čekanju, prenosi Euronews.com.


    Briselski tehnološki lobi i potrošačke organizacije ranije su bili skeptični u pogledu potrebe za dodatnim pravilima. Tvrde da su ta pitanja već obuhvaćena obnovljenom Direktivom o odgovornosti za proizvode (PLD).


    Vossov upitnik postavlja pitanje postavljaju li AI sistemi 'jedinstvene pravne izazove' koji do sada nisu pokriveni postojećim pravilima i da li pravila odgovornosti općenito štete inovacijama.


    Osim toga, on pita da li direktivu treba pretvoriti u uredbu.


    “Komisija je predložila Direktivu o odgovornosti AI. Kao rezultat toga, kompanije koje žele da prodaju svoje proizvode i usluge širom EU suočile bi se sa 27 veoma različitih režima odgovornosti (tj. nematerijalne štete)“, stoji u pitanju.


    "Štaviše, države članice vrlo različito tumače ili primjenjuju PLD. To bi rezultiralo visokom pravnom nesigurnošću i visokim troškovima sudskih sporova za kompanije i tužioce, što bi posebno uticalo na mala i srednja preduzeća i startupe kojima nedostaje pravna ekspertiza i proširivanje konkurentskog jaza u odnosu na velike tehnološke kompanije izvan EU.”


    Studija parlamentarne službe za istraživanje, predstavljena u parlamentarnom odboru za pravne poslove (JURI) krajem januara, ukazala je na probleme koje veliki jezički modeli, uključujući ChatGPT i Claude.ai, mogu predstavljati jer ne spadaju u opseg trenutne odgovornosti za proizvod Direktiva.


    Voss namjerava objaviti nacrt izvještaja 4. juna, nakon čega će uslijediti rasprava u JURI komitetu krajem tog mjeseca.

    Možda će vam se svidjeti