Lideri EU obećali su jedinstvo protiv Trumpovih tarifa dok se okupljaju u Briselu kako bi razgovarali o pitanjima odbrane i bezbjednosti.
Evropska unija je odgovorila jedinstvom i uvjerenjem nakon što je američki predsjednik Donald Trump u nedjelju objavio da se uvozne carine za Evropsku uniju "definitivno dešavaju".
Govoreći prije neformalnog sastanka na kojem se razgovaralo o bezbjednosnim pitanjima, čini se da su se evropski lideri složili da će se EU boriti protiv američkih carina, ako budu primijenjene.
Njemački kancelar Olaf Scholz rekao je da blok "može reagovati na tarifnu politiku tarifnom politikom".
"To moramo i hoćemo, ali perspektiva i cilj treba da bude da nastavimo tako da se stvari svedu na saradnju", dodao je lider najveće evropske privrede.
Kako Trump napreduje prema svom spoljnopolitičkom planu, a rat u Ukrajini dodatno ograničava evropsku zavisnost od ruskog gasa, EU želi postati nezavisniji, i ekonomski i vojno, piše Euronews.
"Moramo učiniti sve da izbjegnemo ovaj potpuno nepotreban i glup tarifni rat", rekao je poljski premijer Donald Tusk, dodajući da "ne “možemo izgubiti zdrav razum, ne možemo izgubiti svijest o svojim interesima”.
“Istovremeno, ne možemo izgubiti naš evropsko samopoštovanje i samopouzdanje. Nije lako, ali vidjećemo”, kazao je Tusk.
Premijerka Danske Mette Frederiksen rekla je da "ne podržava borbene saveznike", ali da će Danska sarađivati i odgovoriti na američke carine.
Irski lider Micheál Martin, rekao je da je "jedna stvar jasna, EU mora djelovati kao jedno", upozorivši da je trgovinski odnos EU i SAD najveći na svijetu i da će "inflacija naštetiti građanima".
Visoka predstavnica Evropske unije za spoljnu politiku i bezbjednost Kaja Kallas rekla je da "neće biti pobjednika" u trgovinskom ratu sa SAD. Ona je naglasila da će carine uticati na radna mjesta i cijene, dodajući da će Kina biti "ta koja se smije sa strane".
Litvanski predsjednik Gitanas Nausėda je u međuvremenu naglasio potrebu "prelaska na pozitivnu ekonomsku agendu" sa SAD-om, sugerišući da EU nabavi više tečnog prirodnog gasa (LNG), kao i da nabavi dodatnu vojnu opremu od svog dugogodišnjeg saveznika.
Sastanku će prisustvovati i britanski premijer Sir Keir Starmer, koji želi da "resetuje" odnose sa EU. On je prvi britanski premijer koji se sastao sa liderima EU nakon Brexita.
Trump je u nedjelju deficit Evropske unije sa SAD-om od 300 milijardi evra nazvao "zvjerstvom", a takođe je nagovijestio potencijalno nametanje uvoznih carina Velikoj Britaniji. On je, međutim, dozvolio promjenu mišljenja kada je u pitanju Ujedinjeno Kraljevstvo dodavši da se stvari "mogu riješiti" sa Starmerom.
Trumpova prijetnja da će nametnuti uvozne takse Velikoj Britaniji i EU došla je samo dan nakon što su Kanada i Meksiko naredili uzvratne carine na američku robu kao odgovor na sveobuhvatne američke carine uvedene u subotu.
Trump je proglasio ekonomsko vanredno stanje u SAD-u kako bi mogao postaviti carine od 10% na sav uvoz iz Kine i 25% na uvoz iz Meksika i Kanade.