Belgija će iskoristiti alate umjetne inteligencije za provedbu zakona i razviti buduću strategiju povezivanja za sektor telekomunikacija. Prepoznavanje lica kriminalaca jedna je od aplikacija za AI koje će nova belgijska vlada primijeniti nakon što je Vanessa Matz položila zakletvu kao prva savezna ministrica zadužena za digitalizaciju, AI i privatnost.
Bivši član centrističke stranke Les Engagés u parlamentu francuskog govornog područja u Belgiji imat će širok portfelj koji uključuje i nadzor nad javnim poduzećima i državnom službom, piše Euronews.
Budući premijer Bart De Wever, iz flamanske desničarske stranke Novi flamanski savez (N-VA), prošlog je petka pronašao kompromis s još četiri koalicijska partnera. Pregovori o formiranju vlade započeli su nakon izbora u zemlji u lipnju.
Flamanski demokršćani CD&V, socijaldemokrati Vooruit i valonski Reformistički pokret desnog centra također su uključeni u novu koaliciju u vladi.
Vladin plan posebno spominje korištenje AI alata od strane tijela za provođenje zakona i policije.
Nakon stupanja na snagu EU Zakona o umjetnoj inteligenciji, Belgija će raditi na "konkretnoj politici" u vezi s korištenjem tehnologija.
"U suradnji s obavještajnim i sigurnosnim službama - u strogom i precizno definiranom zakonskom okviru - omogućujemo isprobavanje novih operativnih aplikacija. To bi moglo uključivati, primjerice, korištenje tehnologije prepoznavanja lica za detekciju osuđenika i osumnjičenih", navodi se u tekstu.
"Proširujemo zakon o kamerama kako bismo omogućili više primjena (pametnih) nadzornih kamera", dodaje se.
Zakon o umjetnoj inteligenciji regulira sustave umjetne inteligencije prema riziku koji predstavljaju. Visoko rizični sustavi, uključujući alate za prepoznavanje lica, zabranjeni su u Europi, ali Zakon dopušta iznimke, poput korištenja od strane tijela za provođenje zakona u određenim slučajevima.
Što se tiče dezinformacija, nova je vlada rekla da će se uhvatiti u koštac s ovom "hibridnom prijetnjom" i pokušajima potkopavanja povjerenja građana u vladu i medije ulaganjem u kampanju podizanja svijesti i čvršću suradnju s vladinim agencijama, tehnološkim kompanijama i medijskim organizacijama.
"Poduzet ćemo zakonodavne inicijative s ciljem povećanja transparentnosti i odgovornosti online platformi te ćemo promicati međunarodnu suradnju u zajedničkoj borbi protiv dezinformacija", stoji u planu.
Telekom strategija
Do 2030. svaka bi kompanija trebala imati pristup ultra brzom internetu, što znači da su potrebna veća ulaganja u digitalnu infrastrukturu, stoji u planu.
"U suradnji s telekomunikacijskim sektorom i regijama, razvijamo (srednje) dugoročnu strategiju koja predviđa buduće potrebe povezivanja naše zemlje i identificira trenutne slabosti. Odmah započinjemo s potrebnim pripremama, uključujući opsežnu informativnu kampanju za stanovništvo u dogledno vrijeme, kako bi se olakšalo potencijalno uvođenje 6G."
Ovo dolazi u trenutku kada se očekuje da će Europska komisija kasnije ove godine predstaviti svoj Zakon o digitalnim mrežama (DNA); plan za reviziju postojećih telekomunikacijskih pravila bloka.