Više javno tužilaštvo (VJT) u Novom Sadu saopštilo je da vrši određene provjere da li je bilo korupcije tokom rekonstrukcije Željezničke stanice u tom gradu.
Tužilaštvo je saopštilo da se provjere vrše usljed velikog interesovanja javnosti, a posebno nakon izjava u medijima koje ukazuju na "sumnju u pogledu vjerodostojnosti objavljene dokumentacije, kao i na izraženu sumnju u pogledu finansijskog aspekta poslovanja privrednih subjekata koji su učestvovali u rekonstrukciji Željezničke stanice u Novom Sadu", piše Radio Slobodna Evropa.
U obrušavanju betonske nadstrešnice Željezničke stanice u Novom Sadu 1. novembra stradalo je 15 ljudi, a dvoje je teško povrijeđeno, a procesuiranje odgovornih zahtijevalo je višemjesečne proteste studenata i građana.
U saopštenju tužilaštva dodaje se da bi saopštavanje više informacija u predistražnoj fazi moglo otežati ili ugroziti dalji tok postupka, te da će javnost o donesenim procesnim odlukama biti blagovremeno obaviještena.
Tužilaštvo je također saopštilo da se krivični postupak protiv trinaest okrivljenih, zbog krivičnog djela Teško djelo protiv opšte sigurnosti, nakon podizanja optužnice vodi pred Višim sudom u Novom Sadu.
Kako je navedeno, postupak se nalazi u fazi potvrđivanja optužnice od strane suda.
Više javno tužilaštvo u Novom Sadu podiglo je optužnicu protiv 13 osoba, uključujući bivšeg ministra saobraćaja Gorana Vesića i bivšu direktoricu Infrastrukture željeznice Srbije Jelenu Tanasković, zbog pada nadstrešnice na ulazu u Željezničku stanicu Novi Sad.
Svi su u pritvoru, dok se bivši ministar Goran Vesić brani sa slobode, a Jeleni Tanasković i nekadašnjoj Vesićevoj pomoćnici Aniti Dimoski određen je kućni pritvor.
Više desetina hiljada studenata i građana učestvovalo je 1. i 2. februara u blokadi mostova u Novom Sadu povodom tri mjeseca od tragedije na Željezničkoj stanici u tom gradu.
Studenti, koji blokiraju više od 60 državnih fakulteta širom Srbije, zahtijevaju objavljivanje kompletne dokumentacije o rekonstrukciji Željezničke stanice u Novom Sadu.
Traže i sankcionisanje napadača na učesnike protesta koji su uslijedili nakon nesreće i obustavljanje postupaka protiv demonstranata.
Predstavnici vlasti tvrde da su svi zahtjevi ispunjeni i pozivaju studente da otvore fakultete.
Premijer Srbije Miloš Vučević i gradonačelnik Novog Sada Milan Đurić podnijeli su ostavke nakon napada na grupu studenata ispred prostorija vladajuće Srpske napredne stranke u Novom Sadu.
Akademci su poručili da ostavke nisu među njihovim zahtjevima, da zahtjevi nisu ispunjeni i da nastavljaju blokade fakulteta.