Euro je dodatno pao u odnosu na američki dolar na najniži nivo u više od dvije godine zbog zabrinutosti oko ekonomije eurozone, Trumpovih tarifa i neslaganja u monetarnoj politici između ECB-a i Fed-a.
Euro je u četvrtak oslabio 0,9 posto u odnosu na američki dolar, dostigavši sredinu 1,02, najniži nivo od 21. novembra 2022. godine.
Zajednička valuta je dodatno oslabila u odnosu na dolar na početku nove godine zbog zabrinutosti oko ekonomskih izgleda eurozone, političke nestabilnosti i neslaganja u monetarnoj politici između Evropske centralne banke (ECB) i Federalnih rezervi (Fed).
EUR/USD par je naglo pao sa vrha iz 2024. od iznad 1,12 u septembru, označavajući pad od 9 posto tokom tri mjeseca.
Snaga američkog dolara, potkrijepljena predsjedničkom pobjedom Donalda Trumpa, pogoršala je slabost eura od novembra.
Analitičari očekuju da će par euro-dolar dostići paritet 2025. godine, nivo koji je posljednji put viđen 2022. godine kada je Rusija pokrenula vojnu operaciju punog razmjera u Ukrajini.
Dodatno na nevolje eurozone, Ukrajina je zaustavila tranzit ruskog gasa u Evropu nakon isteka petogodišnjeg ugovora u srijedu.
Ovakav razvoj događaja primorao je mnoge evropske zemlje da se oslone na skuplje alternative grijanja tokom oštre zime.
Fjučersi prirodnog gasa skočili su na dvogodišnji maksimum od više od 4 dolara za milion britanskih termalnih jedinica (MMBtu) ranije ove sedmice, prije nego što su se povukli na 3,66 MMBtu tokom azijske sesije u petak.
Slabi ekonomski podaci dodatno naglašavaju izazove. Konačni proizvodni PMI kompanije S&P Global u decembru za Francusku i Njemačku pokazao je nastavak problema u sektoru.
Francuska je zabilježila najveći pad proizvodne aktivnosti od maja 2020., dok je njemačka proizvodnja dosegla najniži tromjesečni nivo.
U decembru je francuska centralna banka revidirala svoju prognozu ekonomskog rasta za 2025. na 0,9 posto, u odnosu na prethodnu projekciju od 1,2 posto.
I Francuska i Njemačka se bore s političkom nestabilnošću, dok se koalicije vladajućih stranaka raspadaju usred rastuće moći krajnje desnice.
Globalno gledano, eurozona se suočava sa sve većim rizicima pod Trumpovim predsjedavanjem. Novoizabrani američki predsjednik obećao je da će uvesti veće carine na uvoz iz Kine, Kanade i Meksika.
Iako nisu date nikakve eksplicitne najave, evropski proizvođači automobila posebno su osjetljivi na potencijalna povećanja tarifa.
Dominacija dolara
Američki dolar je rastao usred promjene u monetarnoj politici Fed-a i Trumpovog predsjedništva. Indeks dolara je u četvrtak porastao na iznad 109, najviše od novembra 2022.
Fed je započeo ciklus popuštanja sniženjem stope za 50 baznih poena u septembru. Međutim, banka je prešla na mnogo tvrđi stav nakon podataka o otpornim poslovima i poboljšanja drugih ekonomskih podataka.
U decembru je Fed smanjio kamatnu stopu za 25 baznih poena kako se očekivalo. Međutim, banka je nagovijestila mnogo oštriji stav o svom ciklusu popuštanja 2025. godine.
Fed-ov dijagram, grafikon koji projektuje budući put kamatnih stopa, ukazuje na smanjenje stope za pola procenta u 2025. godini, u poređenju sa punim procentom predviđenim u septembru.
Nasuprot tome, ECB će vjerovatno ubrzati svoj ciklus smanjenja kamatnih stopa u 2025. ECB je smanjila referentnu kamatnu stopu za cijeli procentni poen u 2024., a analitičari očekuju još jedno smanjenje procentnih poena sljedeće godine jer se eurozona nastavlja suočavati s ekonomskim i političkim nestabilnostima.
To uključuje stalnu političku nestabilnost, usporavanje kineske ekonomije i implikacije Trumpovog predsjedavanja, a sve to doprinosi mračnim ekonomskim izgledima za regiju.