Cijene maslaca u Europi porasle su, a potrošači i pekari suočavaju se s novim financijskim izazovima. Kako se božićne blagdanske delicije približavaju, cijena maslaca u EU porasla je za 19% u razdoblju od oktobra prošle do oktobra ove godine.
U nekim zemljama, poput Slovačke, cijena je porasla čak 49%, dok su u Njemačkoj i Češkoj Republici porasti bili 40%. U Njemačkoj, 250-gramski blok maslaca sada stoji između 2,40 i 4 eura, ovisno o brendu i kvaliteti.
Ovaj rast cijena rezultat je globalne nestašice mlijeka uzrokovane smanjenjem proizvodnje, uključujući u SAD-u i Novom Zelandu, koji je jedan od najvećih svjetskih izvoznika maslaca.
Također, europski maslac obično ima viši udio masti nego maslac u SAD-u, a prodaje se po težini u standardnim veličinama, pa proizvođači hrane ne mogu sakriti poskupljenja smanjenjem veličine pakiranja, što je poznato kao "shrinkflation“.
U Poljskoj je maslac postao toliko važan da ga vlada skladišti kao strateške rezerve, uz plin i cjepiva protiv Covida. Kako bi stabilizirala cijene, poljska vlada je objavila da će osloboditi oko 1.000 tona smrznutog maslaca.
Cijena maslaca u Poljskoj porasla je za 11,4% između početka studenog i početka prosinca, a za 49,2% u protekloj godini, dosegnuvši gotovo 37 poljskih zlota (oko 8,7 eura) po kilogramu.
Potrošači to primjećuju. "Svaki mjesec maslac postaje skuplji", rekla je 77-godišnja Danuta Osinska, dok je kupovala u jeftinom supermarketu u Varšavi.
Ona i njezin muž obožavaju maslac, no teško si mogu priuštiti lijekove s malim penzijama. Sada jedu manje maslaca i više margarina, iako im okus nije baš isti.
Cijena maslaca u Poljskoj postala je političko pitanje, a oporba premijera Donalda Tuska pokušava ga okriviti za poskupljenja.
Analitičari također ističu da cijene rastu zbog smanjenja proizvodnje mlijeka, zatvaranja farmi i viših troškova energije uslijed rata u Ukrajini.
Za razliku od Središnje Europe, južnoeuropske zemlje poput Italije, koje više ovise o maslinovom ulju, manje su pogođene inflacijom maslaca.
U Italiji je cijena maslaca porasla za 44% od prošle godine, ali tamošnje potrošnje maslaca nisu izazvale veliku zabrinutost.
Za mnoge, maslinovo ulje je i dalje preferirani izvor masti, pa tako cijena maslaca ne izaziva isti alarm.
U Parizu, pekar Arnaud Delmontel kaže da je cijena maslaca u njegovoj trgovini porasla za 25% samo od septembra.
Iako neki konkurenti prelaze na margarin, Delmontel to odbija, smatrajući da je to "iskrivljavanje onoga što je kroasan". "Kroasan se pravi s maslacem", dodao je.