Loader
Loader
Pronađite nas

"Ljudi ne razmišljaju o bolesti, dok im se ne dogodi": U Bosni i Hercegovini donorsku karticu ima 80.000 građana

Mostar: Djeda Mrazovi se spustili niz zgradu Pedijatrije i darovali bolesnu djecu

    Dolaze praznici, a uz njih i pirotehnika: Provjerili smo kakve su kazne

    Ilustracija: (Izvor: Pexels)
    Vildana Mehmedović
    Objavljeno

    Vrijeme je praznika. A praznici, kraj godine i doček Nove, čini se, ne mogu proći bez pirotehnike. Tako je barem u Bosni i Hercegovini.

    ADVERTISEMENT

    Činjenica da neovlašteno korištenje i prodaja pirotehničkih sredstava ugrožavaju živote, kako ljudske tako i životinjske, pa čak i prave veliku materijalnu štetu, rijetko koga zanima. Tek možda pojedine i to kada im Zakon dođe na naplatu. A upotreba i zloupotreba pirotehnike regulirana je Zakonom o prekršajima protiv remećenja javnog reda i mira.


    Sa psihloškog aspekta nema nijedna prednost korištenja pirotehničkih sredstava, naglašava nam na početku razgovora za Euronews BiH psihoterapeutkinja Slađana Đaković.


    "Jedno do čega dolazi kod njih pri upotrebi pirotehničkih sredstva je porast lučenja hormona adrenalina što im stvara osjećaj uzbuđenja,a pritom im taj adrenalin ne daje apsolutno nikakav benefit. Možemo samo da imamo negativne posljedice na dalji psihosocijalni razvoj ličnosti mlađe dobi", kazala je Đaković.


    Slađana Đaković (Izvor: Ustupljena fotografija)


    Pirotehnička sredstva nisu igračke za djecu


    "Sa djecom je potrebno obaviti iskren razgovor, bez zabrana. Kada im nešto zabranimo često dobijemo kontra efekat! Roditelj treba da iznese svoj stav da on nije za to, zatim da objasni djetetu koje su sve opasnosti upotrebe pirotehničkih sredstava. Važno je da dijete kroz razgovor shvati da to nisu igračke, nego nešto sa čim može doći do ozbiljnog povrjeđivanja. Roditelji mogu potkrijepiti ovo mišljenje nekim dokazom. Svako dijete je vezano za nešto, ili nekoga tako da se nakon primjera može upitati 'Kako bi se ti osjećao da (tome i tome) se desi tako nešto (da se osjeća tako i tako, ili da mu bude to i to, a da si ti uzrok toga?' Vrijeme praznika kada se najviše koriste pirotehnička sretstva su idealno vrijeme za roditelje da svojoj djeci razviju empatiju, saosjećanje i poštovanje drugih bića", ističe Đaković.


    Ilustracija (Izvor: Pexels)


    Iz MUP-a KS su podsjetili za Euronews BiH da upotreba petardi i drugih pirotehničkih sredstava predstavlja narušavanje javnog reda i mira, da se uznemiravaju građani te da postoji opasnost od povreda, posebno ako ih upotrebljavaju mlađe osobe.


    "Zakonom o prekršajima protiv javnog reda i mira predviđena je novčana kazna u iznosu od 300,00 do 900,00 KM za prekršaj protiv osobe koja na javnom mjestu posjeduje, pali, ustupa, prodaje, kupuje ili nudi petarde i druga prirotehnička sredstva bez odobrenja nadležnog organa, dok roditelji, odnosno staratelji djece i maloljetnika za počinjeni prekršaj mogu biti kažnjeni novčanom kaznom od 400,00 do 1.200,00 KM", kazali su iz MUP-a KS.


    Zakon je prisutan, ali slabo ispoštovan


    "Uprava policije u kontinuitetu provodi akcije na suzbijanju ilegalnih aktivnosti u vezi s pirotehničkim sredstvima. Tako je u ovoj godini pronađeno i oduzeto više od 5.000 komada različitih pirotehničkih sredstava. Također, u vrijeme novogodišnjih praznika, Uprava policije MUP-a Kantona Sarajevo ove aktivnosti intenzivira u saradnji s inspektorima Kantonalne uprave za inspekcijske poslove", ističu iz MUP-a KS.


    Ilustracija (Izvor: Pexels)


    Pirotehnika može izazvati razne posljedice i za kućne ljubimce


    "Pirotehnička sredstva poput petardi i vatrometa izazivaju stres kod životinja zbog njihove visoke zvučne jačine i nepredvidivih svjetlosnih efekata. Životinje, zbog svog osjetljivijeg sluha, mogu osjetiti ove zvukove mnogo intenzivnije nego ljudi. Zvučni valovi koje stvaraju petarde mogu izazvati fiziološke reakcije poput ubrzanog otkucaja srca, povišenog krvnog tlaka i povećane sekrecije adrenalina, što dovodi do stresa. Osim akutnog stresa, dugotrajna izloženost ovim podražajima može dovesti do anksioznosti, paničnih napada i čak posttraumatskog stresnog poremećaja (PTSP) kod životinja. Stres uzrokovan pirotehnikom može rezultirati agresivnim ponašanjem, bježanjem, pa čak i ozljedama ako životinja pokuša pobjeći ili se sakriti" , kazala je za Euronews BiH doktorica veterine Nasiha Spahić.


    Nasiha Spahić (Izvor: Ustupljena fotografija)


    "Konsultacija s veterinarom: Ako vaš ljubimac pokazuje ozbiljne znakove stresa, poput kontinuiranog cviljenja, bježanja, uništavanja objekata ili agresivnog ponašanja, obratite se svom veterinaru. Veterinar može preporučiti odgovarajuće terapije ili lijekove za smanjenje anksioznosti, kao i savjetovati o drugim mjerama smanjenja stresa", kazala je Spahić.


    Na kraju, sigurno je bolje da slavite srcem, a ne upotrebom pirotehnike. Sretni praznici!

    Možda će vam se svidjeti