Najveće svjetske korporacije uzrokovale su 28 biliona dolara (25 biliona eura) klimatske štete, procjenjuje se u novoj studiji.
To je dio nastojanja da se ljudima i vladama olakša držanje kompanija finansijski odgovornim, kao što su to činili duhanski giganti.
Istraživački tim Dartmouth Collegea došao je do procijenjenog zagađenja koje je izazvalo 111 kompanija, pri čemu više od polovine ukupnog iznosa dolazi od 10 dobavljača fosilnih goriva: Saudi Aramco, Gazprom, Chevron, ExxonMobil, BP, Shell, National Iranian Oil Co., Pemex, Coal India i British Coal Corporation.
Poređenja radi, ukupan iznos je samo za nijansu manji od zbroja svih roba i usluga proizvedenih u Sjedinjenim Američkim Državama prošle godine.
Na vrhu liste, Saudi Aramco i Gazprom su svaki prouzročili nešto više od 2 triliona dolara (1,8 biliona eura) štete tokom decenija, izračunao je tim u studiji objavljenoj u časopisu Nature u srijedu.
Istraživači su zaključili da je svaki 1 posto stakleničkih plinova unešenih u atmosferu od 1990. godine prouzrokovao 502 milijarde dolara (441 milijardu eura) štete samo od vrućine, što ne uključuje troškove uzrokovane drugim ekstremnim vremenskim prilikama kao što su uragani, suše i poplave.
Natjerati zagađivače da plate
Studija je pokušaj da se utvrde "uzročne veze koje leže u osnovi mnogih od ovih teorija odgovornosti", rekao je njen glavni autor, Christopher Callahan, koji je radio u Dartmouthu, ali je sada naučnik zemaljskih sistema na Univerzitetu Stanford.
Ljudi govore o tome da zagađivači plaćaju, a ponekad ih čak izvode na sud ili donose zakone koji bi ih obuzdali. Istraživačka firma Zero Carbon Analytics broji 68 tužbi podnesenih u cijelom svijetu zbog štete od klimatskih promjena, od kojih je više od polovine u Sjedinjenim Američkim Državama.
“Svi postavljaju isto pitanje: šta zapravo možemo tvrditi o tome ko je ovo uzrokovao?” rekao je klimatski naučnik iz Dartmoutha Justin Mankin, koautor studije. “A to se zaista svodi na termodinamičko pitanje možemo li pratiti klimatske opasnosti i/ili njihovu štetu do određenih emitera?”
Možete li izračunati uticaj emisija određene kompanije?
Odgovor je da, prema Callahan i Mankin.
Istraživači su započeli s poznatim konačnim emisijama proizvoda, kao što su benzin ili električna energija iz elektrana na ugalj, koje proizvodi 111 najvećih kompanija orijentiranih na ugljik čak 137 godina unazad. Ovo je bila granica jer je to čak i bilo koji od podataka o emisijama iz ove kompanije, a ugljični dioksid ostaje u zraku mnogo duže od toga.
Koristili su 1.000 različitih kompjuterskih simulacija da prevedu te emisije u promjene globalne prosječne površinske temperature Zemlje upoređujući je sa svijetom bez emisija te kompanije.
Koristeći ovaj pristup, utvrdili su da je zagađenje iz Chevrona, na primjer, podiglo temperaturu Zemlje za 0,025 stepeni Celzijusa.
Istraživači su također izračunali koliko je zagađenje svake kompanije doprinijelo pet najtoplijih dana u godini koristeći još 80 kompjuterskih simulacija, a zatim primjenivši formulu koja povezuje ekstremni intenzitet toplote sa promjenama u ekonomskoj proizvodnji.
Ovaj sistem je modeliran na osnovu utvrđenih tehnika koje naučnici koriste više od jedne decenije kako bi klimatskim promjenama pripisali ekstremne vremenske događaje, poput toplotnog talasa na sjeverozapadu Pacifika 2021.
Mankin je rekao da je u prošlosti postojao argument: "Ko može reći da je moj molekul CO2 doprinio ovim štetama u odnosu na bilo koji drugi?" Rekao je da je njegova studija "zaista jasno pokazala kako veo vjerodostojnog poricanja više ne postoji naučno. Zapravo možemo pratiti štete do velikih emitera."
Shell je odbio da komentariše. Aramco, Gazprom, Chevron, Exxon Mobil i BP nisu odgovorili na zahtjeve za komentar.
'Ogromni' naučni dokazi mogli bi pomoći tužbama za klimatsku odgovornost
"Sve metode koje koriste su prilično robusne", rekla je klimatska naučnica Imperial College London Friederike Otto, koja vodi Svjetsku atribuciju vremena, kolekciju naučnika koja provodi brze studije atribucije kako bi vidjeli da li su specifični ekstremni vremenski događaji pogoršani klimatskim promjenama i, ako jesu, za koliko. Ona nije učestvovala u studiji.
"Bilo bi dobro, po mom mišljenju, kada bi ovaj pristup više prihvatile različite grupe. Kao i kod atribucije događaja, što više grupa to radi, to nauka postaje bolja i bolje znamo šta čini razliku, a šta ne", rekla je Otto.
Do sada nijedna tužba za klimatsku odgovornost protiv velikog emitera ugljika nije bila uspješna, ali to možda može promijeniti pokazivanje "koliko su snažni naučni dokazi", rekla je.
U prošlosti se šteta koju su napravile pojedinačne kompanije gubila u buci podataka, tako da se nije mogla izračunati, rekao je Callahan.
"Sada smo došli do tačke u klimatskoj krizi u kojoj su ukupne štete toliko ogromne da doprinosi proizvoda jedne kompanije mogu iznositi desetine milijardi dolara godišnje", rekao je Chris Field, klimatolog sa Univerziteta Stanford koji nije učestvovao u istraživanju.
Ovo je dobra vježba i dokaz koncepta, dodao je Michael Mann, klimatolog sa Univerziteta Pennsylvania koji nije bio uključen u studiju, ali postoji toliko mnogo drugih klimatskih varijabli da su brojke do kojih su došli Callahan i Mankin vjerovatno ogromna potcjena štete koju su kompanije zaista izazvale, piše Euronews.com.