Američki ministar finansija Scott Bessent uputio je oštre kritike na rad Svjetske banke i Međunarodnog monetarnog fonda u srijedu, iako je pokušao uvjeriti nervozne investitore da će Sjedinjene Američke Države zadržati svoju globalnu lidersku ulogu.
"Amerika prvo ne znači samo Ameriku", rekao je on u govoru Institutu za međunarodne finansije, gdje je također obećao podršku ključnim misijama multilateralnih banaka. "Naprotiv, to je poziv na dublju saradnju i međusobno poštovanje među trgovinskim partnerima."
Iako je Bessent rekao da MMF i Svjetska banka "zaostaju", on nije pozvao SAD da se povuku iz institucija, kao što su neki konzervativci zagovarali u prijedlogu Projekta 2025. koji je izradila Heritage Foundation.
Rekao je da institucije "služe kritične uloge u međunarodnom sistemu. A Trumpova administracija je željna da radi s njima - sve dok mogu ostati vjerni svojim misijama."
Tenzije Kine i SAD: 'Ovdje postoji prilika za veliki posao'
Nakon Bessenovih primjedbi, novinari su ga pitali o članku Wall Street Journala u kojem se navodi da bi ogromne američke carine koje je republikanski predsjednik nametnuo Kini mogle biti prepolovljene, pozivajući se na neidentifikovane ljude koji su upoznati s tim, prenosi Euronews.com.
Bessent je rekao: "Bio bih iznenađen da se ta rasprava dogodi." Međutim, rekao je da očekuje da će "morati doći do deeskalacije" od trgovinske konfrontacije Washingtona i Pekinga.
Američki predsjednik Donald Trump rekao je u utorak da bi se carine od 145 posto na Kinu mogle "znatno smanjiti". A onda je u srijedu rekao novinarima da "svi žele da budu dio onoga što radimo" i da će "svi biti sretni".
Kasnije u toku dana, sekretarica za štampu Bijele kuće Karoline Leavitt rekla je na kanalu Fox News Channel "America Reports" da "neće biti jednostranog smanjenja carina protiv Kine".
"Predsjednik je jasno stavio do znanja Kina treba da sklopi dogovor sa Sjedinjenim Američkim Državama", rekla je ona. "I mi smo optimisti da će se to dogoditi."
Uprkos rastućim tenzijama između Pekinga i Washingtona, Bessent je u srijedu rekao: "Ovdje postoji prilika za veliki posao."
Bessent želi da SAD podstaknu proizvodnju, dok Kina povećava potrošnju, čineći svoju ekonomiju manje oslonjenom na preplavljivanje svijeta jeftinim izvozom. "Ako žele rebalans, hajde da to uradimo zajedno", rekao je. “Ovo je nevjerovatna prilika.”
Peking je u srijedu rekao da "izvršavanje pritiska nije pravi način da se pozabavite Kinom i da jednostavno neće uspjeti".
Kako su američka kritika MMF-a i Svjetske banke došla kao olakšanje
Ipak, Bessentov govor u Washingtonu predstavljao je suprotstavljanje MMF-u i Svjetskoj banci, koji daju zajmove i drugu finansijsku podršku širom svijeta.
On je rekao da će Trumpova administracija "iskoristiti američko vodstvo i utjecaj na ove institucije i potaknuti ih da ostvare svoje važne mandate".
Neke od Bessentovih kritika odražavale su napore Trumpove administracije da iskorijeni progresivnu ideologiju iz federalnih institucija. Bessent je rekao da je MMF "patio od propadanja misije" i "posvećuje neproporcionalno vrijeme i resurse radu na klimatskim promjenama, rodnim i socijalnim pitanjima".
Rekao je da sličnih problema ima i u Svjetskoj banci, za koju je rekao da "više ne treba očekivati blanko čekove za besmisleni marketing koji je usmjeren na riječi, praćen polovičnom predanošću reformama".
Uprkos kritikama, Bessentova podrška MMF-u i Svjetskoj banci bila je olakšanje za razvojne bankare i analitičare, koji su dijelom očekivali najavu povlačenja SAD-a iz organizacija.
Prošlog oktobra, Jay Shambaugh, bivši podsekretar za međunarodne poslove, aludirao je na prijedlog Projekta 2025 da se SAD povuku iz MMF-a i Svjetske banke ako Trump pobijedi na izborima 2024. godine. Shambaugh je tada rekao da bez američkog rukovodstva, "imali bismo manje utjecaja i oslabili bismo ove institucije. To si ne možemo priuštiti."
Umjesto toga, Bessent je prenio poruku o produbljivanju američkog angažmana u institucijama. Ali jedan od problema, rekao je Bessent, je to što se Kina i dalje tretira kao zemlja u razvoju, što joj daje povoljniji tretman od strane globalnih institucija. S Kinom kao drugom po veličini ekonomijom na svijetu, rekao je: "To je ekonomija odraslih."