Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) objavila je da je prošle godine u svijetu registrovano oko 10,3 miliona slučajeva malih boginja, što je porast od 20 posto u odnosu na prethodnu godinu.
WHO i američki centri za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC) objavili su novi izvještaj o boginjama.
"Prošle godine registrovano je 10,3 miliona slučajeva malih boginja širom svijeta. Ovo predstavlja povećanje od 20 posto u odnosu na 2022. Neadekvatna pokrivenost vakcinacijom na globalnom nivou dovodi do povećanja slučajeva", objavljeno je u izvještaju.
Navedeno je da se male boginje mogu spriječiti s dvije doze vakcine.
Istakli su da prošle godine 22 miliona djece nije primilo prvu dozu vakcine protiv malih boginja, prenosi BHRT.
"Procjenjuje se da je prošle godine 83 posto djece širom svijeta primilo prvu dozu vakcine protiv malih boginja, dok je samo 74 posto primilo preporučenu drugu dozu", navedeno je u izvještaju.
Istakli su da su boginje jedan od najzaraznijih virusa.
U izvještaju su naglasili da u svakoj zemlji treba primijeniti dvije doze vakcina, a da bi vakcina bila učinkovita i da bi se spriječila epidemija morbila mora biti vakcinisano 95 posto djece ili više.
Navedeno je da je kao rezultat globalnih nedostataka u pokrivenosti vakcinacijom, došlo do velike ili razorne epidemije malih boginja u 57 zemalja.
"Epidemija je zahvatila sve regije osim američkog kontinenta. Došlo je do značajnog porasta slučajeva u Africi, istočnom Mediteranu, Evropi, jugoistočnoj Aziji i regionu zapadnog Pacifika. Skoro polovina svih velikih ili razornih epidemija dogodila se u afričkom regionu", saopšteno je.
Generalni direktor Svjetske zdravstvene organizacije Tedros Adhanom Gebrejesus, čiji su stavovi uključeni u izvještaj, podsjetio je da je vakcina protiv malih boginja spasila više života nego bilo koja druga vakcina u posljednjih 50 godina.
"Da bismo spasili više života i spriječili da ovaj smrtonosni virus naškodi najugroženijima, moramo uložiti u vakcinaciju za sve, bez obzira gdje žive", rekao je Gebrejesus.