Donald Trump se nada da će se Apple vratiti u SAD kako bi proizvodio svoje vodeće proizvode. Čak i sa nametnutim tarifama, postoji malo podsticaja za tehnološkog giganta da napusti Kinu.
Vraćanje proizvodnje i poslovanja u Sjedinjene Američke Države često je bila izražena želja administracije američkog predsjednika Donalda Trumpa, koja sada vodi trgovinski rat sa ostatkom svijeta.
Njegova administracija predviđa da će niz tarifa protiv Kine natjerati američkog tehnološkog giganta Apple da prvi put proizvodi iPhone u SAD-u.
Ali to je malo vjerovatan scenario čak i sa američkim tarifama koje sada iznose 145 posto na proizvode proizvedene u Kini - zemlji u kojoj je Apple proizveo većinu svojih iPhonea otkako se prvi model pojavio na tržištu prije 18 godina.
Destimulacije za Apple da premjesti svoju proizvodnju na domaće tržište uključuju složeni lanac snabdijevanja koji je kompanija počela graditi u Kini tokom 1990-ih, piše Euronews.com.
Izgradnja novih fabrika u SAD-u bi trajala nekoliko godina i koštala bi milijarde dolara, a zatim bi se Apple suočio s ekonomskim silama koje bi mogle utrostručiti cijenu iPhonea, prijeteći da torpeduju prodaju njegovog vrhunskog proizvoda.
"Koncept proizvodnje iPhonea u SAD-u je nemoguć“, tvrdio je analitičar Wedbush Securitiesa, Dan Ives, odražavajući široko rasprostranjeno mišljenje u investicijskoj zajednici koja prati svaki Appleov potez.
Procijenio je da bi trenutna cijena od 1.000 dolara (879 eura) za iPhone proizveden u Kini ili Indiji porasla na više od 3.000 dolara (2.638 eura) ako bi se proizvodnja premjestila u SAD. Također vjeruje da se premještanje proizvodnje u SAD vjerovatno ne bi moglo dogoditi prije, najranije, 2028. godine.
"Cijene bi se toliko dramatično mijenjale da je to teško shvatiti", dodao je Ives.
Apple nije odgovorio na zahtjev Associated Pressa za komentar u srijedu.
Vjerovatan rast cijena iPhonea
Kompanija iz Cupertina u Kaliforniji još nije javno raspravljala o svom odgovoru na Trumpove tarife Kini, ali tema bi se mogla pojaviti 1. maja kada bi izvršni direktor Applea, Tim Cook, trebao odgovarati na pitanja analitičara tokom kvartalnog konferencijskog poziva kako bi razgovarao o finansijskim rezultatima i strategiji kompanije.
I nema sumnje da će kineske tarife biti vruća tema s obzirom na to da je cijena dionica Applea pala za 15 posto i snizila tržišnu vrijednost kompanije za 500 milijardi dolara (440 milijardi eura) otkako ih je Trump počeo povećavati 2. aprila.
Ako se tarife održe, očekuje se da će Apple na kraju podići cijene iPhonea i drugih popularnih proizvoda jer je lanac snabdijevanja Silicijske doline toliko koncentriran u Kini, Indiji i drugim prekomorskim tržištima uhvaćenim u unakrsnoj vatri eskalirajućeg trgovinskog rata.
Veliko pitanje je koliko dugo će Apple biti spreman zadržati trenutne cijene prije nego što utjecaj tarifa na profitne marže kompanije postane prevelik i od potrošača se zatraži da preuzmu dio tereta.
Jedan od glavnih razloga zašto Apple ima manevarski prostor da zadrži trenutne cijene iPhonea dok kineske tarife ostaju na snazi je taj što kompanija nastavlja ostvarivati ogromne profitne marže od prihoda ostvarenih pretplatama i drugim uslugama vezanim za njen proizvod, rekao je analitičar Forrester Researcha Dipanjan Chatterjee.
Taj odjel, koji je prikupio 96 milijardi dolara (84,5 milijardi eura) prihoda tokom prošle fiskalne godine Applea, ostaje netaknut Trumpovim tarifama.
„Apple može apsorbirati dio povećja troškova izazvanih tarifama bez značajnog finansijskog utjecaja, barem kratkoročno“, rekao je Chatterjee.
Američke investicije za umirivanje Trumpa
Apple je pokušao umiriti Trumpa u februaru objavom planova da potroši 500 milijardi dolara i zaposli 20.000 ljudi u SAD-u do 2028. godine, ali ništa od toga nije bilo vezano za proizvodnju iPhonea u zemlji.
Umjesto toga, Apple se obavezao da će finansirati podatkovni centar u Houstonu za računarske servere koji pokreću vještačku inteligenciju - tehnologiju u koju se kompanija širi kao dio industrijske pomame.
Kada je ove sedmice upitana da li Trump vjeruje da Apple namjerava proizvoditi iPhonee u SAD-u, sekretarica za štampu Bijele kuće Karoline Levitt istakla je Appleovo obećanje o investicijama kao dokaz da kompanija misli da se to može učiniti.
„Da Apple nije mislio da Sjedinjene Države to mogu, vjerovatno ne bi uložili toliko novca“, rekao je Leavitt.
Američki ministar trgovine Howard Lutnick također je predvidio da će tarife prisiliti na promjenu proizvodnje tokom svog gostovanja 6. aprila u informativnom programu CBS-a.
„Armija od miliona i miliona ljudskih bića koja zavrću male šrafove kako bi napravila iPhone, takve stvari će doći u Ameriku“, rekao je Lutnick.
Ali tokom gostovanja na konferenciji u Kini 2017. godine, Cook je izrazio sumnju u to da li američka radna snaga ima dovoljno radnika sa stručnim vještinama potrebnim za obavljanje mukotrpnog i zamornog posla o kojem je Lutnick govorio.
„U SAD-u biste mogli imati sastanak inženjera alata i nisam siguran da bismo mogli ispuniti prostoriju“, rekao je Cook. „U Kini biste mogli ispuniti više fudbalskih terena“.
Trump je također pokušao izvršiti pritisak na Apple, ali bezuspješno, da prebaci proizvodnju iPhonea u SAD tokom svog prvog predsjedničkog mandata.
Ali administracija je na kraju izuzela iPhone od tarifa koje je tada nametnuo Kini - u periodu kada je Apple najavio obavezu ulaganja 350 milijardi dolara (€) u SAD.
Trumpove tarife Kini tokom prvog mandata također su podstakle Apple da započne proces koji je doveo do toga da se neki od njegovih trenutnih iPhonea proizvode u Indiji, a neki od njegovih drugih proizvoda u Vijetnamu.
Cook je također 2019. godine poveo predsjednika na obilazak fabrike u Teksasu gdje Apple sklapa neke od svojih Mac računara od 2013. godine. Ubrzo nakon završetka tog obilaska, Trump je preuzeo zasluge za fabriku koju je Apple otvorio dok je Barack Obama bio predsjednik.
"Danas sam otvorio veliku Appleovu proizvodnu fabriku u Teksasu koja će vratiti visoko plaćena radna mjesta u Ameriku", objavio je Trump 19. novembra 2019. godine.