Kanada će uskoro odgovoriti na nove carine na uvozna vozila koje je najavio američki predsjednik Donald Trump i mogla bi uvesti recipročne mjere protiv Sjedinjenih Država, saopštio je kanadski premijer Mark Carney, komentarišući najavu američkog predsjednika da će u tom segmentu od aprila uvesti carine od 25 posto.
Carney je istaknuo da je Trumpov potez "direktan napad" te poručio novinarima da će u četvrtak sazvati sastanak kabineta na visokom nivou kako bi se odlučilo o odgovoru. "Branićemo naše radnike, branićemo naše kompanije, branićemo našu zemlju i branićemo je zajedno", naveo je u Kitcheneru, Ontario.
Carine bi inače mogle naštetiti visoko integrisanoj sjevernoameričkoj automobilskoj industriji. Kanada je već najavila paket uzvratnih carina u ukupnom iznosu od 155 milijardi kanadskih dolara za koje je rekla da će se uvoditi u fazama, u zavisnosti od Trumpovih poteza.
Upitan kada će Kanada reagovati, Carney je rekao: "To će se dogoditi uskoro, imamo mogućnosti. Možemo uvesti protucarine."
Predsjednik Sjedinjenih Američkih Država (SAD) Donald Trump potpisao je sinoć izvršnu uredbu kojom nameće carine od 25 posto na uvoz automobila i lakih kamiona proizvedenih u inozemstvu, javlja Anadolu.
Trump tvrdi da vraća bogatstvo u SAD, rekavši da su ih strane države opljačkale na neviđenom nivou.
"Toliko su toga uzeli iz naše zemlje, prijatelj i neprijatelj. I iskreno, prijatelj je često bio puno gori od neprijatelja. A to je vrlo skromno", rekao je novinarima u Ovalnom uredu.
"Ono što ćemo učiniti jest carina od 25 posto na sve automobile koji nisu proizvedeni u Sjedinjenim Državama. Ako su proizvedeni u Sjedinjenim Državama, nema nikakve carine", pojasnio je.
Carine za automobile stupit će na snagu 2. aprila. Carine od 25 posto biće dodane svim carinama koje su već nametnute na uvoz automobila.
Japanski premijer: Ima li smisla da SAD primjenjuje jedinstvene carine na sve zemlje?
Istovremeno, japanski premijer Shigeru Ishiba rekao je da će Tokio staviti "sve opcije na stol". Ishiba je u tamošnjem parlamentu ukazao na značajna ulaganja Japana u SAD, kao i na činjenicu da tamo otvara radna mjesta.
"Japan je zemlja koja ulaže najveći iznos u Sjedinjene Države, pa se pitamo ima li smisla da Washington primjenjuje jedinstvene carine na sve zemlje. To je ono što smo istaknuli i nastavićemo tako", naglasio je.
Analitičari ističu da bi ovaj potez mogao zadati težak udarac japanskoj privredi s obzirom na njegovu zavisnost od izvoza automobila u Sjedinjene Države. Automobili su činili 28.3 posto ukupnog izvoza Japana u Sjedinjene Države u 2024., što je najveći omjer među svim izvoznim proizvodima.
"Moramo razmotriti što je najbolje za nacionalni interes Japana. Stavljamo sve opcije na stol u razmatranju najučinkovitijeg odgovora", napomenuo je Ishiba, ne navodeći moguće korake koje bi Tokio mogao poduzeti.
Pad dionica
I predsjednica Evropske komisije Ursula von der Leyen izrazila je nezadovoljstvo Trumpovom najavom. "Duboko žalim zbog odluke SAD-a da uvede carine na aute. Carine su porezi - loše za poduzeća, još gore za potrošače, u SAD-u i EU. EU će nastaviti tražiti rješenja postignuta pregovorima, istovremeno štiteći svoje privredne interese", napisala je na X-u.
S druge strane, i američki proizvođači automobila i njihovi globalni konkurenti pogođeni su najavom predsjednika Donalda Trumpa da će uvesti carine od 25 posto na sva vozila i autodijelove proizvedene u inostranstvu koji se uvoze u Sjedinjene Države.
Dionice General Motorsa pale su osam posto u naknadnom trgovanju, a dionice Forda i Chryslerovog matičnog Stellantisa kojima se trguje u SAD-u pale su za oko 4.5 posto svaka. U Aziji su dionice Toyota Motora, Honda Motora i Hyundai Motora pale za oko tri posto, prenosi Index.hr.