Američki Centri za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC) saopštili su danas da su podigli svoj odgovor na epidemiju ebole u Demokratskoj Republici Kongo na najviši nivo, iako je procijenjeno da je rizik od širenja te bolesti u Sjedinjenim Američkim Državama ostao nizak.
Centri za kontrolu i prevenciju bolesti podigli su upozorenje na vanrednu situaciju zbog ebole na nivo 1, što je najozbiljnija oznaka koja je rezervisana za kritične vanredne situacije i omogućava raspoređivanje najvećeg mogućeg broja osoblja za rad na reagovanju na epidemiju, u zemljama u kojima je izbila, prenosi Reuters.
Prethodna proglašenja nivoa 1 dogodila su se nakon uragana Katrina 2005. godine, epidemije svinjskog gripa 2009-2010. godine, epidemije ebole 2014-2016. godine u Zapadnoj Africi, i epidemiju virusa Zika 2016-2017. godine u Južnoj Americi.
Rukovodilac za incidente u odgovoru CDC-a na ebolu, doktor Satish Pillai rekao je na konferenciji za novinare da je CDC do sada rasporedio 19 članova osoblja u inostranstvo, kako bi pomogli timovima u zemljama koje se suočavaju sa epidemijom ebole.
Pillai je rekao da će oni biti pomoć za više od 125 ljudi koji su već na terenu kao dio kancelarija CDC-a u Kongu i Ugandi, i u ministarstvima zdravlja u obje zemlje.
Dodao je da CDC takođe pružaju finansijska sredstva partnerima na
terenu, i da su obučili 25 lokalnih terenskih epidemiologa koji mogu da rade u oblastima kojima osoblje CDC-a nema pristup.
U Kongu je od izbijanja epidemije ebole zaraženo više od 1.200 ljudi a prema posljednjim podacima od te bolesti je u Kongu umrla 321 osoba, i 20 u susjednoj Ugandi.