Pala je vlada Njemačke, nakon glasanja 207 poslanika je bilo za Scholza, 394 protiv, dok je 116 bilo uzdržanih.
Sjednica njemačkog Bundestaga danas je imala jednu tačku dnevnog reda - glasanje o povjerenju vladi. Kancelar Olaf Scholz pokrenuo je ovaj proces u namjeri da se raspišu novi izbori za 23. februar sljedeće godine.
On je to uradio tako što je smijenio svog ministra finansija Christian Lindnera prošlog mjeseca. To je dovelo do toga da Lindnerove Slobodne demokrate (liberali) napuste vladu, oduzimajući joj potrebnu većinu kako bi funkcionisala.
Poslije tri sata debate u Bundestagu, poslanici su glasali o povjerenju vladi.
Scholz je planirao da izgubi glasanje kako bi otvorio put do novih izbora 23. februara.
Po svemu sudeći, on ima glasove koji su mu potrebni da kasnije tokom dana zatraži od predsjednika Franka-Waltera Steinmeier da raspusti parlament.
Dramatični razvoj događaja uslijedio je nakon višemjesečnih sukoba oko fiskalnih prioriteta i ideoloških razlika koje su postale previše teške i opterećujuće da bi "semafor koalicija" sastavljena od tri stranke opstala.
Socijaldemokrate lijevog centra i ekološki nastrojeni Zeleni nastaviće da vode najveću ekonomiju EU dok se ne formira nova vlada, vjerovatno na proljeće.
Alice Weidel, liderka krajnje desničarske AfD (Alternative za Njemačku), zauzela je stav ponavljajući Merzovu optužbu da je Scholz trebalo da raspiše glasanje o povjerenju odmah nakon što je vlada pala prošlog mjeseca.
Ona je napala Scholzovu koaliciju zbog vođenja loše migrantske politike i zahteva "trenutno" vraćanje nazad sirijskih izbjeglica iz Njemačke.
Weidel je optužila vodeće stranke koje su podržale slanje vojne pomoći Ukrajini da od Njemačke čine potencijalnu "metu" za nuklearni napad Rusije. Mnogi poslanici su napustili svoja mjesta kada je Weidel započela govor.
U danu manje-više nezaboravnih govora, Scholz je kritikovao svog bivšeg ministra finansija Lindnera da je za upravljanje državom i resorima potrebna "moralna zrelost". Dok je on pričao, opozicija je sve vrijeme dobacivala.
Lindnerove Slobodne demokrate moraće da se bore da uđu u naredni saziv parlamenta.
Nedavna anketa je pokazala da CDU/CSU desnog centra ima 31 odsto podrške, a zatim ide krajnje desničarska Alternativa za Njemačku (AfD) sa 18 odsto podrške, Scholzov SPD ima 17 odsto podrške , dok Zeleni imaju 13 odsto podrške.
FDP i nova ljevičarska konzervativna alijansa Sahre Vagenkneht imaju oko 5 odsto podrške, što je dovoljno za ulazak u parlament, ali je i dalje klimavo.
Christian Lindner, koji se susreo sa žestokim napadima Šolca na početku debate, u svom govoru je rekao sledeće:
"Olaf Scholz je danas ponovo pokazao da nema snage za suštinske promjene, u svojim govorima ne uspijeva da se pozabavi dubokim problemima oko rešavanja ekonomske krize", smatra Lindner.
Zeleni optužili Merza da nije u stanju da postigne konsenzus
Vicekancelar i ministar ekonomije iz partije Zelenih, Robert Habeck je rekao da će se sljedeća vlada neizbježno suočiti sa sličnim problemima, bez obzira na stranke koje je čine, što traži "kompromise" i ujedinjenu želju da se suoče sa sve većim izazovima koji su pred Njemačkom.
On optužuje Friedricha Merza da nije u stanju da postigne takav konsenzus ili da nije voljan da to učini.
Habeck je započeo svoj govor u Bundestagu priznajući da u vladi nisu uspjeli da prevaziđu svoje međusobne razlike.
"Ljuti smo jedni na druge i koalicija semafora je umnogome zaslužila svoju lošu reputaciju", rekao je on.
Merz optužio Scholza da podriva Njemačku na evropskoj sceni
"Olaf Scholz nije bio u stanju da uspješno vodi koaliciju kao kancelar", rekao je Merz, napominjući da tri stranke "na kraju uopšte nisu bile jedinstvene niti su pripadale koaliciji".
Lider konzervativne opozicije rekao je da su Scholzovi nedovoljni liderski kvaliteti podrili mjesto Njemačke na evropskoj sceni.
"Sramotno je kako ste se ponašali u Evropskoj uniji", rekao je Merz.
Merz je Scholzu stavio na teret sve ove argumente zbog njegovih oštrih napada na FDP i njenog lidera Christiana Lindnera.
"Mnogo ste pričali o poštovanju", rekao je Merz, misleći na jedan od lajtmotiva političke retorike socijaldemokrata.
"Ali očigledno Vaše poštovanje prestaje kada su u pitanju druga politička mišljenje", dodao je.
Merz je nazvao Scholzov tretman prema FDP-u "čistim bezobrazlukom".
Postojale su brojne spekulacije da će Merz tražiti od FDP-a da budu potencijalni koalicioni partneri poslije izbora, pošto je reputacija liberala u trenutnoj krizi. Današnji iskaz podrške Merza Lindneru primijetili su svi, piše Guardian.
Merz: Danas je dan olakšanja
Lider demohrišćana Friedrich Merz, za koga se očekuje da će naslijediti Scholza na mjestu sljedećeg njemačkog kancelara poslije februarskih izbora, započeo je svoj govor rekavši da je Scholz trebao odmah da raspiše glasanje o povjerenju nakon pada vlade prošlog mjeseca.
"Današnji dan mogu opisati kao dan olakšanja", rekao je on povodom glasanja.
"Naša zemlja ima toliko toga dobrog. Mi smo narod koji svaki dan ide na posao, narod koji se drži zajedno i stavlja koheziju iznad podjela, zemlja čiji najbolji dani nisu iza nje, već ispred nje", istakao je Merz.
Ranije je pisano o tome da se Olaf Scholz nada izglasavanju nepovjerenja, a da bi račun mogli da mu pomrse članovi krajnje desne Alternative za Njemačku.
Naime, dio članova AfD-a izjavljivao je uoči zakazanog glasanja da će taktički podržati kancelara i njegovu manjinsku vladu u njemačkom Bundestagu.
To bi produžilo agoniju njemačkog političkog vođstva, jer nepovjerenje Scholzu, na koje i sam računa, značilo bi i raspisivanje izbora i izlazak građana Njemačke na birališta u februaru.