Nove sankcije Sjedinjenih Američkih Država, ministru spoljne trgovine i ekonomskih odnosa Bosne i Hercegovine Staši Kosarcu, bivšem novinaru Vlatku Vukoticu, Mirku i Aleksandru Dobriću, kompanijama, stižu na kraju mandata ambasadora SAD u BiH Michaela Murphy-ja.
Šta one znače i da li je ovo Marphy-jev goodbye ili će SAD nastaviti raditi po produženoj Bidenovoj uredbi za Balkan?
Analitičar i poznavalac evropskih i geostrateških pitanja Adi Ćerimagić za Euronews analizira posljednje poteze američkog State Departmenta.
"Nove sankcije SAD-a očekivani su nastavak politike administracije predsjednika Bidena, ne samo prema BiH, već prema regiji i globalno.
Sankcije i pojašnjenja zašto su nametnute, imaju za cilj da uspore, koriguju i preokrenu trendove koje SAD smatra štetnim za svoje interese. O njihovoj uspješnosti bi se dalo dosta toga kazati. U zadnjih nekoliko godina, u BiH, sankcije SAD-a, u kombinaciji sa suspenzijom projekata Europske komisije i zemalja članica, su ipak pomogle u usporavanju i zaustavljanju nekih negativnih trendova. Na primjer, plana za urušavanje institucionalnog i ustavnog okvira BiH iz oktobra 2021. Međutim, osim usporavanja i zaustavljanja tih procesa, sankcije nisu uspjele da preokrenu trendove ili pokrenu pozitivnije", navodi.
Drugi Trumpov mandat-druga sreća za neke?
"Nemoguće je kazati da li će administracija Predsjednika Trumpa nastaviti praksu uvođenja sankcija. Tokom njegovog prvog mandata, administracija je uvodila neke sankcije, naprimjer, u BiH protiv Nikole Špirića. Međutim, očekivanja su da drugi Trumpov mandat neće biti sličan prvom. Ne samo, ali i zbog direktnih veza koju akteri u regiji, zajedno sa mađarskim premijerom Viktorom Orbanom, imaju sa Trumpom i ljudima bliskim njemu", kaže Ćerimagić za Euronews.
Adnan Ćerimagić ( Izvor: Ustupljena fotografija )
Odluka o pravcu djelovanja u BIH biće donesena istovremeno sa imenovanjem novog američkog ambasadora. Joseph Biden nominovao je Douglasa Jonesa, karijernog diplomatu za novog ambasadora u BIH. Jones je ušao u proceduru imenovanja sa iskustvom rada u Tel Avivu, Afganisatnu, BIH. Ipak, promjene koje radi novoizabrani američki predsjednik toliko su široke, da niko sa sigurnošću ne može reći da li će nominacija biti povučena. U praksi, ovo se dešava vrlo rijetko.
Kritike iz Republike Srpske
Ipak, kritike se nižu u Republici Srpskoj. Polovina vlasti je pod američkim sankcijama, desetine firmi, a stotine radnika zbog svega su ostali bez posla, jer se firmama u kojima su radili gase računi.
Iz Centra za međunarodne i bezbjednosne studije kažu da se mnogo toga radi bez dokaza. Bojan Šolaja ističe da je jasno koja je to politička kuhinja u pitanju.
"Kada je riječ o ministru spoljne trgovine i ekonomskih odnosa u Savjetu ministara Staši Košarcu i njegovom odnosu sa predsjednikom Republike Srpske Miloradom Dodikom, kao i to što dolazi iz iste političke stranke, vidimo da može samo to da bude razlog za sankcionisanje. Što se tiče Vlatka Vukotića, nije jasno zašto je on sankcionisan, kao osoba koja je potpuno van politike, to je veoma nelogična odluka. Ostale sankcionisane ne bih komentarisao, jer ih ni ne poznajem", rekao je Šolaja za javni seris, komentarišući posljednje američke sankcije licima iz Republike Srpske.