Otpad zauzima mnogo prostora, a ako se njim ne upravlja adekvatno, može predstavljati i ozbiljan rizik za buduće dugotrajne svemirske misije.
Riječ je o takmičenju pod nazivom "LunaRecycle izazov" za osmišljavanje najboljeg načina za upravljanje otpadom u svemiru, čiji će pobjednik dobiti i do tri miliona dolara.
"LunaRecycle izazov" odvija se u dve faze. U prvoj će timovi osmišljavati dizajn i virtuelni model opreme koja bi mogla da upravlja otpadom tokom 365 dana duge misije na Mjesecu.
NASA će pružiti sve potrebne tehničke detalje, a autori moraju u obzir uzeti različite vrste otpada - od pakovanja za hranu, do ljudskih fekalija.
Cilj je da se nađu pametni načini za reciklažu i ponovnu upotrebu što je moguće veće količine otpada.
Timovi svoj plan treba da pošalju do 31. marta sledeće godine, a NASA će odabrati najbolje ideje do maja. Pobednički tim dobiće 600.000 dolara za najbolji fizički dizajn i 400.000 dolara za najbolji virtuelni model.
Nakon ovoga, počinje faza 2 u kojoj timovi prave radne modele sistema. U ovoj fazi nagrada ide i do 1,4 miliona za najbolji radni i 600.000 za najbolji virtuelni model.
Tehnologija bi trebalo da funkcioniše i na Zemlji
LunaRecycle izazov trebalo bi da ima primjenu i pre nego što Američka svemirska agencija krene na duža putovanja u svemir. Iako je primarni cilj da se riješi problem otpada u predstojećoj misiji "Artemida", tehnologija bi mogla naći primenu i na Zemlji.
NASA se nada da će izazov inspirisati proces, ne samo po pitanju efikasnosti, nego i u pogledu smanjenja štetnog otpada ili stvaranja prenosive tehnologije, koja može da se primeni na svetskom nivou.
Nijedan čovek nije napustio nižu Zemljinu orbitu još od povratka astronauta Apolo 17 misije na Mjesecu 1972. godine, ali bi to trebalo da promjeni misija "Artemis" ili "Artemida", započeta u novembru 2022. godine, čiji je krajnji cilj novo spuštanje ljudi na jedini prirodni Zemljin satelit, a dugoročno, sticanje znanja i iskustva za prvo putovanje na Mars.
Ime programa potiče od grčke boginje Mjeseca i sestre bliznakinje boga Apolona (Apolo), po kom je ime dobio prethodni lunarni program.
Povratkom na Mjesec, NASA planira da nađe vodu i druge resurse koji će podržati dugoročno istraživanje svemira. Svet bi tako trebalo da sazna više, ne samo o Mesecu, nego i o Zemlji i celom svemiru.