Predsjednik SAD-a Donald Trump je tokom okruglog stola o ekonomiji, organizovanom u Ujedinjenim Arapskim Emiratima, priznao da neće biti dogovora o carinama s većinom zemalja u svijetu do julskog roka.
Trump je, govoreći o carinama, rekao da je "150 zemalja nazvalo Ameriku" da razgovara na ovu temu, ali da je "nemoguće da se sretnu sa svima."
Umjesto toga, Trump je rekao da bi trgovinski partneri SAD-a trebali očekivati pojedinačna pisma od ministra finansija Scotta Bessenta i ministra trgovine Howarda Lutnicka “u nekom trenutku tokom naredne dvije do tri sedmice”, u kojima će im se “reći koliko će plaćati za poslovanje u SAD-u.”
Nije precizirao koje će zemlje dobiti pisma s informacijama o tome koliko će plaćati, a koje će zemlje i dalje imati priliku da pregovaraju. Trump je u aprilu uveo takozvane recipročne carine od najviše 50 posto za oko 60 zemalja, dok je istovremeno nametnuo osnovnu carinu od 10 posto na sav strani uvoz.
Jedna osoba upoznata s pregovorima, koja je govorila za Politico pod uslovom anonimnosti, rekla je da jednostavno postoji “previše zemalja s kojima se može pregovarati istovremeno.”
Ova osoba je naznačila da administracija planira uvesti specifične carinske stope nakon jula, dok će se ostali dogovori pregovarati “s vremenom.”
Ova izjava je prvi put da je Trump javno priznao da je njegov cilj sklapanja trgovinskih sporazuma s desetinama zemalja u roku od tri mjeseca bio preambiciozan. Iako je administracija razvila strategiju fokusiranja na oko desetak najvažnijih trgovinskih partnera zemlje, Trump je i dalje insistirao da će se brzo postići dogovori, piše Politico.
“Imamo još četiri ili pet dogovora koji dolaze odmah. Imamo mnogo dogovora na putu, i na kraju ćemo samo potpisivati ostale", rekao je Trump prošle sedmice.
Međutim, napredak s važnim trgovinskim partnerima u Aziji počeo je da usporava. Iako je administracija tvrdila da ostvaruje značajan napredak s Južnom Korejom i Japanom — dva strateški važna partnera u suprotstavljanju Kini — pregovori s obje zemlje su usporeni.
Trump je takođe pohvalio “fantastičan trgovinski sporazum” koji je njegova administracija postigla s Velikom Britanijom ranije ovog mjeseca — prvi te vrste od početka agresivne carinske politike administracije u aprilu, za koju je predsjednik obećao da će dovesti do niza sporazuma s američkim trgovinskim partnerima.
Međutim, ova zemlja nije bila pogođena višim recipročnim carinama, već samo osnovnom carinom od 10 posto, kao i drugim carinama specifičnim za određene sektore, poput automobilske industrije, čelika i aluminija.
Ali taj sporazum je drugim zemljama jasno dao do znanja da administracija predsjednika Trumpa namjerava zadržati osnovnu carinu od 10 posto — čak i na zemlje s kojima SAD ima trgovinski suficit.
To je učinilo velike trgovinske partnere, poput Evropske unije, skeptičnijim u pogledu onoga što mogu dobiti iz trgovinskog sporazuma sa SAD-om.
Trump je takođe u petak spomenuo napredak koji je njegov tim postigao u postizanju trgovinskog sporazuma s Kinom, za koji je rekao da je “u procesu formiranja,” dodajući da “oni jako žele da postignu taj sporazum.”