Euronews Green vam donosi najnovije informacije sa konferencije UN o klimi u Bakuu, Azerbejdžan.
Pratite naš prijenos uživo sa COP29 ovdje.
Gotovo 500 lobista za hvatanje ugljika na COP29
Nova analiza otkriva da je najmanje 480 lobista koji se bave tehnologijom hvatanja i skladištenja ugljika (CCS) dobilo pristup klimatskoj konferenciji UN-a, COP29, održanoj u Bakuu. Ovo predstavlja značajan porast u odnosu na prošlu godinu, kada je na COP28 u Dubaiju prisustvovalo pet puta manje lobista iz ovog sektora, uprkos manjem obimu ovogodišnjih pregovora.
Centar za međunarodno pravo životne sredine, koji je analizu podijelio s britanskim Guardianom, ukazuje na kontroverze vezane za CCS.
Ova tehnologija, iako uključena u klimatske planove mnogih država i podržana od strane industrije fosilnih goriva, izaziva skepticizam među ekološkim aktivistima. Oni ističu da tehnologija još nije dokazala svoju efikasnost u velikim razmjerima, dok istovremeno zanemaruje ključne probleme povezane s nastavkom sagorijevanja fosilnih goriva.
Iz Međuvladinog panela o klimatskim promjenama (IPCC) naglašavaju da CCS može imati ulogu u dekarbonizaciji, ali je upozoravaju da pretjerano oslanjanje na ovu tehnologiju može dovesti do prelaska opasnih klimatskih prekretnica.
Europa planira proširenje plinskih kapaciteta: “Više plina na posuđeno vrijeme”
Istraživanje grupe Beyond Fossil Fuels otkriva da europske zemlje planiraju povećanje kapaciteta za proizvodnju električne energije na prirodni plin za 80 GW, što je rast od 32% u odnosu na trenutne kapacitete.
Aktivisti upozoravaju da ove investicije mogu zaključati europske države u energetske sisteme s visokim sadržajem ugljika, što je suprotno globalnim ciljevima dekarbonizacije.
"Nismo ušli u digitalno doba masovnom kupovinom pisaćih mašina i nećemo izgraditi čist energetski sistem izgradnjom toliko novih gasnih postrojenja“, izjavio je Alexandru Mustață iz organizacije Beyond Fossil Fuels. Ova analiza dolazi u trenutku kada Evropa pokušava pozicionirati sebe kao predvodnika klimatske akcije na COP29.
UN-ov šef za klimu: Klimatska kriza mora biti prioritet na G20
Uoči sastanka lidera G20 u Rio de Janeiru, šef UN-a za klimu, Simon Stiell, pozvao je na snažnije klimatske akcije, ističući da globalna klimatska kriza mora biti prioritet.
"Klimatski utjecaji već uništavaju živote, razbijaju lance snabdijevanja i podstiču inflaciju. Brže i ambicioznije klimatske akcije su osnovno pitanje samoodržanja svake ekonomije G20“, izjavio je Stiell.
On je naglasio važnost finalizacije novog cilja finansiranja klimatskih promjena te potrebu za konkretnim signalima iz procesa COP i izvan njega. „Pregovarači u Bakuu rade danonoćno na novom cilju finansiranja klime. Predstoji dug put, ali svi su svjesni šta je ulog“, rekao je.
Stiell je takođe ukazao na ključnu ulogu rasterećenja duga u klimatskim rješenjima, dodajući: „Lideri G20 moraju jasno pokazati da je međunarodna saradnja jedini način za preživljavanje globalnog zagrijavanja.“