Predsjednik Donald Trump upozorio da bi Univerzitet Harvard mogao da izgubi vrijednu poresku olakšicu, nekoliko sati nakon što je njegova administracija objavila da zamrzava više od 2 milijarde dolara (1,5 milijardi funti) federalnih fondova za tu elitnu instituciju.
Bijela kuća je zatražila od najstarijeg univerziteta u SAD-u da promijeni praksu zapošljavanja, prijema i nastave za koje kaže da će pomoći u borbi protiv antisemitizma u kampusu.
Otkako se vratio na funkciju, Trump se zalagao za preoblikovanje vrhunskih univerziteta prijeteći da će uskratiti federalna sredstva koja su uglavnom namijenjena istraživanju.
Harvard je postao prvi veliki američki univerzitet koji je u ponedjeljak odbio zahtjeve njegove administracije, optužujući Bijelu kuću da pokušava "kontrolisati" svoju zajednicu.
U objavi u utorak ujutro na društvenim mrežama, Trump je zaprijetio da će ići dalje od zadržavanja federalnih sredstava i ciljao na status oslobođenja od poreza na Harvardu.
Univerziteti, kao i mnoge dobrotvorne organizacije i vjerske grupe, oslobođeni su plaćanja federalnog poreza na dohodak. Ova vrijedna porezna olakšica, međutim, može biti uklonjena ako se grupe uključe u političke aktivnosti ili se udalje od svojih navedenih ciljeva.
"Možda bi Harvard trebao izgubiti svoj status oslobođenja od poreza i biti oporezovan kao politički subjekt ako nastavi gurati politički, ideološki i teroristički nadahnuti/podržavati 'Bolest'?", napisao je na Truth Social. "Zapamtite, status oslobođenja od poreza u potpunosti ovisi o djelovanju u JAVNOM INTERESU!"
Gubitak izuzeća mogao bi koštati Harvard milione dolara svake godine, piše BBC.
Opsežne promjene koje je zahtijevala Bijela kuća transformisale bi rad Harvarda i ustupile veliku kontrolu vladi.
U pismu Harvardu u petak, koje je dobio New York Times, navodi se da univerzitet nije ispunio "uslove intelektualnih i građanskih prava" koji opravdavaju federalna ulaganja.
Predsjednik Trump optužio je vodeće univerzitete da nisu zaštitili jevrejske studente kada su kampuse koledža širom zemlje uzdrmali protesti protiv rata u Gazi i podrške SAD Izraelu prošle godine.
U pismu se univerzitetu nalaže da preduzme disciplinske mjere za "prekršaje" koji su se desili tokom protesta.
Objašnjavajući svoje odbijanje ovih zahtjeva, predsjednik Harvarda Alan Garber rekao je da univerzitet neće odustati od svoje nezavisnosti ili odreći se svojih ustavnih prava prema Prvom amandmanu koji štiti slobodu govora.
"Iako su neki od zahtjeva koje je iznijela vlada usmjereni na borbu protiv antisemitizma, većina predstavlja direktnu vladinu regulaciju 'intelektualnih uslova' na Harvardu", rekao je.
Ubrzo nakon što je poslano njegovo pismo otpora, odjel za obrazovanje je rekao da odmah zamrzava 2,2 milijarde dolara grantova i 60 miliona dolara ugovora s Harvardom.
"Današnja izjava Harvarda jača zabrinjavajući način razmišljanja o pravima koji je endemski na najprestižnijim univerzitetima i koledžima naše zemlje", navodi se u saopštenju Ministarstva obrazovanja.
Ometanje učenja koje muči kampuse je neprihvatljivo, a uznemiravanje jevrejskih studenata nepodnošljivo, navodi se u saopštenju.
Profesor historije na Harvardu, David Armitage, rekao je za BBC da škola može sebi priuštiti otpor kao najbogatiji univerzitet u SAD-u i da nikakva cijena nije previsoka da bi se platila sloboda.
"To nije neočekivani čin potpuno neosnovanih i osvetničkih aktivnosti Trumpove administracije koja ne želi ništa drugo nego ušutkati slobodu govora", rekao je.
U martu je Trumpova administracija rekla da razmatra otprilike 256 miliona dolara saveznih ugovora i grantova na Harvardu, te dodatnih 8,7 milijardi dolara u višegodišnjim obavezama.
Profesori sa Harvarda podnijeli su tužbu kao odgovor, navodeći da vlada nezakonito napada slobodu govora i akademske slobode.
Harvard, koji ima zadužbinu od 53 milijarde dolara, jedan je od brojnih elitnih univerziteta na nišanu novog predsjedništva.
Univerzitet Columbia u New Yorku pristao je na brojne zahtjeve prošlog mjeseca nakon što je Bijela kuća povukla 400 miliona dolara federalnog finansiranja.
Ankete koje je sproveo Gallup prošlog ljeta sugerirale su da povjerenje u visoko obrazovanje vremenom pada među Amerikancima svih političkih pozadina, dijelom vođeno rastućim uvjerenjem da univerziteti guraju političku agendu. Pad je posebno bio nagli među republikancima.
Columbia je pristala na nekoliko zahtjeva administracije, izazivajući kritike nekih studenata i fakulteta.
Ranije u ponedjeljak, advokat organizatora propalestinskih protesta na Univerzitetu Columbia rekao je da su njenog klijenta uhapsili službenici za imigraciju dok je prisustvovao intervjuu u sklopu podnošenja zahtjeva za američko državljanstvo.
Mohsen Mahdawi, vlasnik zelene karte koji bi trebao diplomirati sljedećeg mjeseca, priveden je u ponedjeljak u Colchesteru u Vermontu.
Ostali koji su učestvovali u protestima u kampusu protiv rata, uključujući Mahmouda Khalila sa Univerziteta Columbia i Rumeysu Ozturk sa Univerziteta Tufts, privedeni su posljednjih sedmica.