Ruski sud osudio je četvoricu novinara za ekstremizam zbog rada za antikorupcijsku grupu koju je osnovao pokojni opozicioni lider Aleksej Navaljni i osudio ih na po pet i po godina zatvora.
Antonina Favorskaja, Konstantin Gabov, Sergej Karelin i Artjom Kriger proglašeni su krivima za umiješanost u grupu koja je označena kao ekstremistička. Sva četvorica su tvrdili da su nevini, tvrdeći da ih se goni zato što su radili svoj novinarski posao.
Suđenje iza zatvorenih vrata bilo je dio obračuna protiv neslaganja koji je dostigao razmjere bez presedana otkako je Moskva poslala trupe u Ukrajinu u februaru 2022. godine.
Vlasti su tužile opozicione ličnosti, nezavisne novinare, aktiviste za ljudska prava i obične Ruse koji su kritični prema Kremlju, zatvarajući stotine i tjerajući hiljade da pobjegnu iz zemlje.
Favorskaya i Kriger su radili sa Sota Vision, nezavisnom ruskom informativnom kućom koja pokriva proteste i politička suđenja. Gabov je slobodni producent koji je radio za više organizacija, uključujući Reuters. Karelin, slobodni video novinar, radio je za zapadne medije, uključujući Associated Press.
Četvorica novinara optužena su da rade s Navalnyjevom fondacijom za borbu protiv korupcije, koja je proglašena ekstremističkom i zabranjena 2021. godine, u potezu koji se smatra politički motiviranim.
Navaljni je bio najžešći i najistaknutiji kritičar Vladimira Putina i neumorno je vodio kampanju protiv korupcije zvaničnika u Rusiji. Navaljni je umro u februaru 2024. u arktičkoj kaznenoj koloniji dok je služio 19-godišnju kaznu zbog nekoliko optužbi, uključujući upravljanje ekstremističkom grupom, koju je odbacio kao politički vođenu.
Favorskaja je rekla na ranijem pojavljivanju na sudu otvorenom za javnost da je procesuirana zbog priče koju je napisala o zlostavljanju s kojim se Navaljni suočio iza rešetaka. Obraćajući se novinarima iz kaveza optuženih prije presude, ona je također rekla da je kažnjena zbog pomaganja u organizaciji sahrane Navaljnog.
Gabov je u završnoj riječi pripremljenoj za sud, koju je objavio nezavisni list Novaja gazeta, rekao da su optužbe protiv njega neosnovane i da ih tužilaštvo nije uspjelo dokazati.
"Ja savršeno dobro razumijem... u kakvoj zemlji živim. Rusija nikada nije bila drugačija u historiji, nema ništa novo u trenutnoj situaciji", rekao je Gabov u saopštenju. “Nezavisno novinarstvo je izjednačeno s ekstremizmom.”
Pristalice koje su se okupile u zgradi suda skandirale su i aplaudirale dok su četvoricu novinara izvodili iz sudnice nakon presude.
Advokati novinara rekli su da će se žaliti na presudu, koju je Krigerova advokatica Jelena Šeremetjeva opisala kao nezakonitu i nepravednu.
"Profesija novinara sama po sebi nije ekstremizam“, rekla je Irina Birjukova. “A na osnovu materijala predmeta koji su dostupni, reći ću da, po našem mišljenju, nema dokaza da su počinili bilo kakva krivična djela, pa čak i manje prekršaje.”
Ona je rekla da se njih četvorica "dobro drže" i da su "sretni što je došlo toliko ljudi".
Ruska grupa za ljudska prava Memorijal proglasila je svu četvoricu političkim zatvorenicima, među više od 900 drugih zatvorenika u zemlji.