Loader
Loader
Pronađite nas

Umro Fethullah Gulen, optužen za pokušaj državnog udara u Turskoj

Trump ponovo prijeti Harvardu nakon zamrzavanja finansiranja od dvije milijarde dolara

    Jedna žena umrla, a druga završila u bolnici nakon krioterapije u teretani u Parizu

    Krioterapija (Izvor: Profimedia)
    Euronews.ba
    Objavljeno

    Policija u Parizu pokrenula je istragu nakon što se žena ugušila dok je bila na krioterapiji u gradskoj teretani, a druga je prebačena na intenzivnu njegu.

    ADVERTISEMENT

    Mrtva žena, 29-godišnja uposlenica teretane, kolabirala je nakon curenja azota iz hladne komore koja je popravljena ranije tokom dana, rekli su izvori bliski istrazi. Gas bez boje i mirisa koristi se za stvaranje atmosfere ekstremnih temperatura ispod nule.


    Dvije žene, druga u dobi od 34 godine, bile su u kardiorespiratornom zastoju kada su hitne službe stigle u teretanu On Air u istočnom centralnom Parizu u ponedjeljak nešto prije 18:30 po lokalnom vremenu (17:30 BST), rekao je novinarima izvor iz policije. Još tri osobe koje su pokušale da ožive žene prebačene su u bolnicu, a 150 ljudi je evakuisano iz zgrade.


    U saopćenju, pariško tužilaštvo navodi da policija i inspektori na radnom mjestu istražuju uzrok smrti i povreda. "Bit će obavljena obdukcija i toksikološka analiza kako bi se utvrdio tačan uzrok smrti", rekao je portparol.


    Krioterapija je širok pojam koji se koristi za opisivanje različitih oblika liječenja primjenom ekstremne hladnoće na tijelu. Popularan je među vrhunskim sportistima za ublažavanje povreda mišića, bolova i upala i povećanje cirkulacije krvi. Izloženo temperaturama ispod nule dva do tri minuta, otijelo ograničava protok krvi i otpušta hormone uključujući adrenalin i endorfine. Srce pumpa brže i povećava protok krvi, povećavajući opskrbu tijela kisikom, ubrzavajući popravak tkiva i smanjujući bol u mišićima i oticanje.


    U svom najosnovnijem obliku, proces uključuje stavljanje paketa leda na kožu. Moderna krioterapija uključuje korištenje tekućeg dušika ili dušikovog oksida kako bi se tijelo izložilo temperaturama između -110C i -140C (-166F i -230F) u kupatilima ili kabinama.


    Upotreba terapije je sve raširenija među elitnim sportistima i sportskim timovima, a krioterapija cijelog tijela postala je trend. Klinika Mayo u Londonu kaže da je istraživanje o prednostima krioterapije "još u povojima" i sugerira da bi vrećica leda na otečenom zglobu ili bolnom mišiću, ili plivanje u hladnom jezeru, mogla biti jednako korisna, piše Guardian.


    2018. godine, Evropska asocijacija za industrijske gasove, sigurnosna organizacija, upozorila je na opasnost od tečnog i gasovitog azota u krioterapiji, uključujući rizik od "nestanka kiseonika i potencijalnog gušenja". Predlaže da se oni koji ih koriste treba pomno pratiti.


    Jedna 24-godišnja žena smrzla se na smrt u komori za krioterapiju u banji u Las Vegasu 2015. godine. Ušla je nakon radnog vremena i tek sutradan ju je otkrio kolega.

    Možda će vam se svidjeti