Loader
Loader
Pronađite nas

Umro Fethullah Gulen, optužen za pokušaj državnog udara u Turskoj

Norveška isključuje zabranu ribnjaka unatoč 'egzistencijalnoj prijetnji' divljem lososu

    Od mladunca tigra do ptica pjevalica: U velikoj akciji suzbijanja globalne trgovine divljim životinjama zaplijenjeno 20.000 živih životinja

    Divlji tigar (Izvor: Pexels)
    Euronews.com/Euronews.ba
    Objavljeno

    Gotovo 20.000 živih životinja - sve ugrožene ili zaštićene vrste - zaplijenjeno je u globalnoj operaciji usmjerenoj na mreže za trgovinu divljim životinjama i šumama.

    ADVERTISEMENT

    Poznata kao Operacija Grom 2024, okupila je policiju, carinu, graničnu kontrolu, šumarstvo i službenike za divlje životinje iz 138 zemalja i regiona. Operaciju su koordinirali Interpol i Svjetska carinska organizacija (WCO).


    Identificirano je šest transnacionalnih kriminalnih mreža osumnjičenih za trgovinu životinjama i biljkama zaštićenim Konvencijom o međunarodnoj trgovini ugroženim vrstama divlje faune i flore (CITES), a uhapšeno je ukupno 365 osumnjičenih.


    Koje su životinje zaplijenjene operacijom Grom?


    Zaplijenjene žive životinje uključivale su 12.427 ptica, 5.877 kornjača, 1.731 drugih reptila, 33 primata, 18 velikih mačaka i 12 pangolina.


    Značajna otkrića uključuju 6.500 živih ptica pjevalica otkrivenih u Turskoj tokom inspekcije vozila na sirijskoj granici i 5.193 žive ukrasne kornjače sa crvenim ušima skrivene u putničkim koferima koji su stizali iz Malezije na međunarodni aerodrom u Čenaju u Indiji, prenosi Euronews.com.


    Mnogim od ovih vrsta se trguje kako bi se zadovoljile specifične zahtjeve tržišta poput hrane, uočenih medicinskih prednosti, kao "luksuznih“ predmeta ili za trgovinu kućnim ljubimcima.


    "Mreže organiziranog kriminala profitiraju od potražnje za rijetkim biljkama i životinjama, iskorištavajući prirodu da podstiču ljudsku pohlepu", kaže Valdecy Urquiza, generalni sekretar Interpola.


    “Ovo ima dalekosežne posljedice: pokreće gubitak biodiverziteta, uništava zajednice, doprinosi klimatskim promjenama, pa čak i podstiče sukobe i nestabilnost.”


    Gdje je bilo moguće, forenzički stručnjaci za divlje životinje prikupili su uzorke DNK prije nego što su životinje prebačene u centre za zaštitu prirode. Ovaj DNK je ključan za podršku krivičnom gonjenju osumnjičenih, ali također baca novo svjetlo na rute trgovine ljudima i trendove koji se pojavljuju.


    Uz žive životinje zaplijenjene su i hiljade zaštićenih životinjskih dijelova i derivata, drveća, biljaka, morskog života i artropoda.


    Najveću zapljenu predstavljala je drvna građa, sa 241,9 tona pronađenih uglavnom u morskim kontejnerskim pošiljkama. Većina ostalih zapljena dogodila se na aerodromima i centrima za obradu pošte.


    Društveni mediji i južnoameričke vrste u Evropi


    Globalna ilegalna trgovina divljim životinjama ne pokazuje znakove usporavanja - i Evropa nije izuzetak.


    U Velikoj Britaniji, na primjer, Interpol kaže da je bilo više od 200 prijavljenih zapljena velikih mačaka, slonovače, kornjača, primata, morskih vrsta, biljaka, drveta i ptica.


    Osam tigrova, starih između dva mjeseca i dvije godine, otkrivenih u objektu za ilegalno razmnožavanje u Češkoj, također je navedeno među značajnim zapljenama u operaciji.

    Možda će vam se svidjeti