Loader
Loader
Pronađite nas

Milanović nezadovoljan: Njemački tenkovi za 30 miliona bi trebali letjeti

Vučić sa Costom o integraciji Srbije u EU

    Prijatelji Zapadnog Balkana: Proširenje EU jedan od prioriteta u predstojećem ciklusu

    Zastava EU (Izvor: Pixabay)
    Euronews.rs
    Objavljeno

    Ministri zaduženi za spoljne i evropske poslove Austrije, Hrvatske, Češke, Grčke, Italije, Slovačke i Slovenije, okupljeni u grupi Prijatelji Zapadnog Balkana, uputili su pismo šefici evropske diplomatije Kaji Kallas i komesarki za proširenje Marti Kos, u kojem su poručili da je vrijeme za odlučujući napredak u integraciji Zapadnog Balkana u EU i iznijeli konkretne korake za podršku regionu na putu ka EU.

    ADVERTISEMENT

    "Sa ruskim agresivnim ratom protiv Ukrajine i drugim bezbjednosnim izazovima po naš kontinent, politika proširenja, jedno od najefikasnijih geopolitičkih oruđa EU, dobila je novi i snažan podsticaj. U tom smislu, Zapadni Balkan će biti geostrateški lakmus test za Evropsku uniju. Samo integracijom ovog regiona u našu porodicu EU možemo da obezbijedimo stabilnost i prosperitet našeg kontinenta", poručili su ministri u pismu u koje je Tanjug imao uvid.


    Oni su naglasili da u potpunosti podržavaju to što je predsjednica Evropske komisije Ursula fon der Leyen zadužila komesarku Kos da unaprijedi proces proširenja "u narednim kritičnim godinama, nadovezujući se na obnovljeni zamah" i da radi na postepenoj integraciji.


    "Nastavićemo da podržavamo još dinamičniji, kredibilniji i efikasniji proces proširenja. Došlo je vrijeme za odlučujući napredak, a mi ćemo nastaviti da pomažemo regionu u postizanju sljedećih suštinskih koraka na njihovom putu pristupanja EU", poručuje se u pismu.


    U tom smislu ministri su pozvali na jasnu agendu i vremenski okvir za punu primjenu Plana rasta i unapređenje postepene integracije u jedinstveno tržište, kao i u druge politike EU, kada se ispune svi neophodni uslovi. Oni smatraju da bi to trebalo da obezbijedi opipljivu perspektivu članstva u EU i proizvede vidljivije rezultate za građane Zapadnog Balkana, posebno mlade, kao i da doprinese jačanju njihove podrške EU.


    U cilju ispunjenja ovih ciljeva, podstiču partnere sa Zapadnog Balkana da ubrzaju neophodne reforme, angažuju se u regionalnoj saradnji, njeguju dobrosusjedske odnose kroz pomirenje i rješavanje otvorenih pitanja i sprovodu zajedničko regionalno tržište koje je "odskočna daska ka jedinstvenom tržištu".


    U pismu se poziva i na produbljivanje angažmana i saradnje u zajedničkoj spoljnoj i bezbjednosnoj politici (ZSBP), i predlaže da se partneri sa Zapadnog Balkana pozovu na neformalne razmjene mišljenja prilikom sastanaka Savjeta EU za spoljne poslove i neformalnih sastanka šefova diplomatija EU, takozvanih Gymnich sastanaka, kako bi se razgovaralo o bezbjednosti i otpornosti Evrope u kontekstu globalnih izazova. Ministri se zalažu i za redovnije i strukturirane neformalne razmjene mišljenja, saradnju kroz Politički i bezbjednosni odbor, dijaloge o ZSBP i zajedničkoj bezbjednosnoj i odbrambenoj politici, zajedniče projekte, a predlažu i povećanje prisustva i vidljivosti EU na Zapadnom Balkanu "kroz češće i koordinisane ministarske posjete.


    Ministri su ocijenili da bi proširenje EU, kao jedan od glavnih prioriteta u predstojećem institucionalnom ciklusu, trebalo da se odrazi u sljedećem višegodišnjem finansijskom okviru EU i predložili i bolje usmjeravanje IPA sredstava kako bi se olakšalo šire učešće partnera sa Zapadnog Balkana u programima i agencijama EU.


    Istovremeno se navodi i da je "neophodan proces unutrašnje reforme u EU" koji bi trebalo da napreduje paralelno sa procesom pristupanja, ali da se ne smatra preduslovom za proširenje. Ocijenili su i da EU mora da pripremi građane za buduća proširenja i poručili da kampanja komunikacije ne bi trebalo da uključi samo institucije EU i zemlje članice EU, već i partnere sa Zapadnog Balkana.


    "Osnovni prioritet nove Evropske komisije je promovisanje evropskog prosperiteta, bezbjednosti i demokratije. U ovom novom institucionalnom ciklusu EU, novi zamah naše politike proširenja prema Zapadnom Balkanu trebalo bi da bude ključni pokretač u postizanju ovih strateških ciljeva. Radujemo se saradnji sa vama i pozdravili bismo ranu razmjenu mišljenja o tome kako da pridruživanje Zapadnog Balkana EU učinimo uspješnom pričom u narednim godinama", zaključuje se u pismu.


    Pismo su potpisali ministar za evropske i međunarodne poslove Austrije Aleksander Schallenberg, potpredjsednik italijanske vlade i ministar spoljnih poslova i međunarodne saradnje Antonio Tajani, ministri spoljnih i evropskih poslova Hrvatske i Slovačke Gordan Grlić Radman i Juraj Blanar, ministri spoljnih poslova Češke i Grčke Jan Lipavski i Jorgos Gerapetritis i potpredsjednica Vlade Slovenije i ministarka spoljnih i evropskih poslova Tanja Fajon, prenosi Euronews.rs.


    Možda će vam se svidjeti

    Poljska pooštrila migracionu politiku: "Vraćamo kontrolu nad našim granicama"

    Kaja Kallas najavila dolazak u BiH naredne godine

    Usvojena deklaracija u Briselu: Budućnost Zapadnog Balkana je u EU