Na Samitu lidera EU i Zapadnog Balkana u Briselu je usvojena deklaracija u kojoj su potvrđuje potpuno i nedvosmisleno opredjeljenje za perspektivu članstva Zapadnog Balkana u EU i poručuje da je budućnost regiona u Uniji.
Na Samitu lidera EU i Zapadnog Balkana u Briselu je usvojena deklaracija u kojoj su potvrđuje potpuno i nedvosmisleno opredjeljenje za perspektivu članstva Zapadnog Balkana u EU i poručuje da je budućnost regiona u Uniji.
Istovremeno se podvlači da je proširenje EU geostrateška investicija u mir, bezbjednost, stabilnost i prosperitet i ocjenjuje da postoji nova dinamika u procesu proširenja i značajan napredak od posljednjeg samita.
"U našem je uzajamnom interesu ubrzanje procesa pridruživanja na osnovu kredibilnih reformi partnera, uslova i principa sopstvenih zasluga", poručuje se deklaraciji, piše Euronews.rs.
Spominje se i dijalog Beograda i Prištine, koji se vodi uz posredovanje EU, i navodi da se sporazumi postignuti u tom dijalogu moraju da se sprovedu, posebno Sporazum o putu ka normalizaciji i njegov aneks, uz ocjenu da odsustvo normalizacije odnosa "koči oba partnera".
Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić je rekao poslije Samita u Briselu da očekuje da će u januaru ili februaru Srbija postati dio SEPE i da će otvoriti klaster tri krajem januara ili početkom februara.
Costa: Saradnja sa Balkanom prioritet, deklaracijom šaljemo snažan signal
Predsjednik Evropskog savjeta Antonio Costa istakao je da je saradnja sa Balkanom prioritet i da Brisel šalje snažan signal regionu deklaracijom koja je danas usvojena na Samitu EU i Zapadnog Balkana.
On je na konferenciji za novinare nakon samita u Briselu rekao da je samit održan u najboljem mogućem trenutku.
Costa je izrazio zadovoljstvo zbog deklaracije koja je danas usaglašena i koja je drugačija od one koja je usvojena na prethodnom samitu, uz napomenu da građani mogu da je razumiju.
Prema njegovim riječima, samit je pokazao jasnije nego ikad da EU i Balkan pripadaju istoj evropskoj porodici.
"Mjesto Balkana je u srcu našeg evropskog projekta", izjavio je Costa.
Costa je napomenuo da se Samit nije ticao samo proširenja, iako je ono zajednička pokretačka snaga.
Antonio Costa (Izvor: AP Photo/Geert Vanden Wijngaert)
"Svaka zemlja koja se prodružila EU je naprednija – to je efekat proširenja. Proširenje je najbolja geostrateška investicija u mir, stabilnost i bezbjednost, koje svi možemo da dostignemo", naveo je Costa.
Predsjednik Savjeta EU naglasio je da evrontegracija Balkana već napreduje na brojne načine, uz napomenu da "veliku razliku" pravi Plan rasta za Zapadni Balkan.
Costa je podsjetio da je EU, od svih regiona u svijetu, najviše uložila u Balkan.
"EU je već najveći ekonomski partner i ulagač na Balkanu, te najpouzdaniji partner i sada i u budućnosti", napomenuo je Costa.
Međutim, on je naglasio da na Balkanu i dalje postoji određeni bilateralni problemi kojima se treba pozabaviti.
"Večeras smo čuli o frustracijama iz regiona, ali vjerujem da ih možemo zajedno prevazići. Imamo novi zamah i veliki napredak u protekloj godini. Primijetio sam kolektivni osjećaj odgovornosti da se radi naporno i zajedno. Treba iskoristiti zamak za ispunjavanje svih zahtjeva postavljenih Balkanu na putu učlanjenja u EU", dodao je Costa.
Ursula von der Leyen: Brisel priprema 300 miliona evra za pomoć u sprovođenju reformi
EU priprema 300 miliona evra kako bi pomogla zemljama Balkana koje nisu članice bloka da sprovedu reforme, izjavila je predsjednik Evropske komisije Ursula von der Leyen.
Ona je na konferenciji za novinare nakon Samita EU i zapadnog Balkana u Briselu rekla da Plan rasta za zapadni Balkan može da udvostruči veličinu ekonomija zemalja regiona, te da je taj plan postepeno uključivanje Balkana u zajedničko evropsko tržište.
Prema njenim riječima, proces proširenja EU življi je u posljednjih godina, a ubrzali su ga pandemija virusa korona i rat u Ukrajini.
"Potrebno je shvatiti novu realnost da nije dovoljno samo ostaviti vrata EU otvorena, već treba da se aktivno radi na približavanju novih zemalja bloku", istakla je Von der Leyenova.
Ona je naglasila da Brisel mora da radi na dva prioriteta sa Balkanom, a to su pristupanje u EU i postepena integracija na zajedničko tržište.
"Proširenje funkcioniše. Svako je do sada učinilo blok snažnijim. Potrebna nam je obostrana posvećenost, kako EU tako i članica", navela je ona.
Von der Leyen je napomenula da će proces pristupanja ostati rigorozan, ali da se zbog geopoolitičke situacije ubrzavaju napori usmjereni ka zemljama partnerima koje žele da postanu članice Unije.