Loader
Loader
Pronađite nas

Milanović nezadovoljan: Njemački tenkovi za 30 miliona bi trebali letjeti

Srpska lista: Kurti priznao da je dao nalog CIK-u Kosova*

    Plenković: BiH mora izbjeći nestabilnost i krenuti ka EU

    Copyright European Commission Audiovisual Service
    Euronews
    Objavljeno

    Hrvatski premijer Andrej Plenković izrazio je snažnu podršku pristupanju Bosne i Hercegovine Evropskoj uniji, istovremeno izražavajući zabrinutost zbog kontinuirane političke nestabilnosti u regiji.

    ADVERTISEMENT

    Plenković je u ekskluzivnom intervjuu za Euronews naglasio da proširenje EU treba biti strateški prioritet, posebno na Zapadnom Balkanu. Ističući važnost BIH, Plenković je rekao da bi Hrvatska jako voljela vidjeti Bosnu i Hercegovinu kao njihovog neposrednog susjeda u EU.


    “Zemlju u kojoj su Hrvati konstitutivni i narod s jednakim pravima kao Bošnjaci i Srbi, koja bi trebala slijediti dinamiku koju imaju druge zemlje regije i mi im želimo pomoći", naveo je Plenković.


    Bosna i Hercegovina dugo teži pridruživanju Evropskoj uniji, ali napredak je otežan unutrašnjim podjelama između tri glavne etničke grupe - Bošnjaka, Srba i Hrvata - i složenom političkom strukturom stvorenom Dejtonskim sporazumom iz 1995. godine, kojim je okončan rat u BiH, podsjeća Euronews.


    Plenković je izrazio posebnu zabrinutost "zbog secesionističke retorike i postupaka koji dolaze iz Republike Srpske, predvođenu predsjednikom Miloradom Dodikom."


    "Jako bismo voljeli da se Bosna i Hercegovina premjesti iz potencijalne nestabilnosti i ovih tendencija secesije kada je u pitanju Republika Srpska, u skladniju i funkcionalniju situaciju u Bosni i Hercegovini gdje se provodi put ka EU i reforme koje su korisne za građane i u ekonomskom i u socijalnom smislu", objasnio je Plenković.


    Upozorio je da bi kašnjenja u integraciji s EU mogla omogućiti drugim globalnim silama da prošire svoj uticaj u regiji.


    "Što je proces sporiji, to imamo veći uticaj drugih globalnih aktera u regiji, bilo da su to Rusija, Kina ili neke druge zemlje", objasnio je Plenković. "I stoga se zalažemo za strukturiran i dinamičan proces."


    Plenković želi da pitanje članstva BiH u EU, i šira budućnost Zapadnog Balkana, bude na dnevnom redu junskog sastanka Evropskog savjeta.

    Možda će vam se svidjeti