Loader
Loader
Pronađite nas

Milanović nezadovoljan: Njemački tenkovi za 30 miliona bi trebali letjeti

Vučić: U subotu ime mandatara

    Grlić Radman upozorio kolege iz NATO-a na stanje u Bosni i Hercegovini

    Goran Grlić Radman (Izvor: Profimedia)
    Anadolija
    Objavljeno

    Hrvatski ministar vanjskih poslova Gordan Grlić Radman izjavio je u četvrtak u Briselu da je upozorio svoje kolege iz NATO-a na stanje na Zapadnom Balkanu s posebnim naglaskom na Bosnu i Hercegovinu.

    ADVERTISEMENT

    "Upozorio sam na stanje u tom području s posebnim težištem na situaciju u Bosni i Hercegovini kako bismo spriječili destabilizaciju i dezintegraciju zemlje, jer postoje neki političari koji raspiruju takvu retoriku", rekao je Grlić Radman, koji u Briselu učestvuje na dvodnevnom sastanku ministara vanjskih poslova država članica NATO-a.


    Sastanak je započeo radnim ručkom na kojem se razgovaralo o raznim temama, između ostaloga i o Zapadnom Balkanu.


    "Naglasio sam važnost očuvanja jedinstva i teritorijalne cjelovitosti Bosne i Hercegovine, ali i upozorio na neravnopravan položaj hrvatskog naroda", dodao je Grlić Radman, prenijela je Hina.


    Pozvao je da se u Bosni i Hercegovini poduzmu dodatni napori kako bi se promijenio izborni zakon i na taj način osiguralo legitimno predstavljanje hrvatskog naroda i prestalo s preglasavanjem najmalobrojnijeg konstitutivnog naroda.


    Rekao je da Hrvatska ima pravo i obavezu na to upozoriti svoje saveznike s obzirom na to da s BiH dijeli najdužu granicu, u kojoj su Hrvati konstitutivan narod i jer je u njezinu nacionalnom interesu politička, ekonomska i socijalna sigurnost Bosne i Hercegovine.


    Politička kriza u Bosni i Hercegovini uslijedila je nakon što je Sud BiH krajem februara nepravomoćno osudio predsjednika entiteta Republika Srpska Milorada Dodika na godinu zatvora i šest godina zabrane vršenja dužnosti entitetskog predsjednika, zbog "nepoštivanja odluka visokog predstavnika u BiH".


    Tužilaštvo BiH je potom izdalo nalog za privođenje Dodika, kao i premijera RS-a Radovana Viškovića i Nenada Stevandića, čelnika entitetske skupštine. Osumnjičeni su za krivično djelo "napad na ustavni poredak" nakon što je Narodna skupština RS-a usvojila, a Dodik potpisao ukaz o objavi zakona kojima se zabranjuje djelovanje državnih pravosudnih i sigurnosnih institucija u tom bh. entitetu.


    Sud Bosne i Hercegovine ranije je prihvatio prijedlog državnog Tužilaštva o raspisivanju međunarodne potjernice za Dodikom i Stevandićem, koji se terete za krivično djelo "napad na ustavni poredak". Interpol nije raspisao međunarodnu potjernicu.


    Možda će vam se svidjeti