Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je večeras u Beogradu da predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik nije krivac za situaciju u BiH.
Vučić je, nakon sastanka sa ministrom spoljnih poslova Velike Britanije Davidom Lammyem, poručio da nikako ne može da se saglasi sa ocjenama svog sagovornika o uzrocima krize u BiH.
"Što se tiče BiH, ne dijelimo mišljenje o tome ko je odgovoran za situaciju i ne mogu da se saglasim s ocjenom da je Dodikovo `protivustavno delovanje` krivac za stanje u BiH", rekao je Vučić novinarima u vili "Mir".
On je pozvao sve ljude u svijetu da se nađu kompromisna rješenja i o imovini i o svim drugim pitanjima u BiH, jer nije Dodik kriv za to.
Vučić je ukazao da je najlakše okriviti Dodika i Republiku Srpsku za sve, podsjetivši da je to praksa još od devedesetih godina prošlog vijeka.
On je istakao da mu je drago što je tokom razgovora sa Lammyem, bez obzira na razlike o pitanju Kosova i Metohije, konstatovano da je dijalog od ključnog značaja i da razgovorima treba doći do kompromisa.
Govoreći o ekonomskoj saradnji dvije zemlje, Vučić je naglasio da je trgovinska razmjena u proteklom periodu uvećana nekoliko puta i da je dogovoreno unapređenje saradnje.
Vučić je ocijenio da je za Srbiju podrška Velike Britanije od vanrednog značaja, jer je riječ o velikoj sili, čije su razumijevanje i racionalan pristup važni za mir i stabilnost u regionu.
Prema njegovim riječima, na sastanku je bilo riječi i o nabavci medicinskih preparata britanskih kompanija, a naročito o nabavci lijeka za rak dojke.
Lammy je istakao da su za London veoma značajni dobri odnosi sa Beogradom, jer Velika Britanija smatra da Srbija ima fundmanetalnu ulogu u obezbjeđivanju stabilnosti na Zapadnom Balkanu.
On je najavio da će Velika Britanija, kao domaćin Berlinskog procesa, učiniti sve da produbi odnose sa zemljama Zapadnog Balkana.
Nakon večerašnjeg sastanka sa Vučićem, Lammy je potpisao memorandume o razumijevanju sa ministrima u tehničkom mandatu u Vladi Srbije Sinišom Malim, Ivicom Dačićem i Dejanom Ristićem u oblastima ekonomije, unutrašnjih poslova i informisanja i telekomunikacija.