Drugi dan štrajka zdravstvenih radnika radiologa, laboranata i vozača saniteta teče uz nesmanjen intenzitet i nastavit će se do ispunjavanja zahtjeva, poručili su jutros organizatori štrajka iz Sindikata ''Zajedno''.
Traže izmjene uredbe o koeficijentima, povećanje osnove plate za najmanje 20 odsto te naknadu za topli obrok.
U ustanovama u kojima se štrajkuje, primaju se samo hitni slučajevi, a redovna dijagnostika i kontrole se ne obavljaju.
Sindikat ''Zajedno'' poručio je da će štrajk zdravstvenih radnika prestati čim ih Ministarstvo zdravstva Hrvatske pozove na razgovor oko njihovih zahtjeva.
- Čim dobijemo poziv spremni smo prekinuti štrajk i razgovarati u Ministarstvu oko naših zahtjeva, a to je povećanje osnovice za 20 odsto, da se izmijene neki koeficijenti i da nam se vrati naknada za topli obrok, izjavila je potprdsjednica Sindikata ''Zajedno'' Sanda Alić ispred zgrade KBC-a Zagreb.
Alić je rekla da je do štrajka došlo zbog toga što ih resorno ministarstvo ignoriše od februara, te ne odgovara na pozive i upite oko nove Uredbe o koeficijentima.
- Spremni smo razgovarati i naći zajednički jezik. Očekivali smo još sinoć da će nas pozvati, dodala je.
Rekla je i da se na Rebru iz sata u sat povećava broj štrajkača, te da ih je sada oko 300, te je istaknula da je netačan podatak o tome da je oko 550 štrajkača u cijeloj Hrvatskoj, koji je juče iznio premijer Hrvatske Andrej Plenković.
U sindikatu tvrde da je u štrajku oko 4.000 njihovih članova u 58 zdravstvenih ustanova, a riječ je većinom o radiolozima, laborantima i vozačima saniteta.
Po riječima Alić, na nivou cijele Hrvatske vrše se pritisci na štrajkače, prijeti im se da će im se otkazati ugovor o radu, mijenjaju im se rasporedi smjena te ucjenjuje da će biti prebačeni na druga radna mjesta.
Prema posljednjem izvještaju direktora bolničkih ustanova, u 15 akutnih bolnica nema štrajka zdravstvenih radnika, dok se u devet bolnica smanjuje broj radnika u štrajku, saopštili su iz Ministarstva zdravstva Hrvatske, te napomenuli da su otvoreni za dijalog i rješavanje problema.
''Pozdravljam odluku svakog pojedinog zdravstvenog radnika koji se vratio na svoje radno mjesto, okrenuo potrebama pacijenata i nastavio s redovnim pružanjem zdravstvene zaštite, što je i osnovna zadaća radnika u zdravstvenom sistemu,'' poručio je ministar Vili Beroš.
Iz Ministarstva zdravstva poručuju da su dostupni za dijalog o unaprjeđenju javnog zdravstvenog sistema, poboljšanju uslova rada i materijalnog položaja zaposlenika, no zahtjevi sindikata u aktuelnoj situaciji mogu se riješiti isključivo u institucionalnom okviru.
''Od samog početka pozivam na razgovor, pa i sada, te apelujem da prevlada razum, s toga je važno pojasniti kako Ministarstvo zdravstva nije samostalno u rješavanju pitanja reevaluacije koeficijenata,'' kazao je Beroš.
Iduća prilika za razgovor biće u četvrtak kada počinju pregovori oko granskog kolektivnog ugovora, dodali su iz Ministarstva, a uskoro počinju i pregovori o temeljnom kolektivnom ugovoru, prenosi HRT.