Loader
Loader
Pronađite nas

Centralna izborna komisija Bosne i Hercegovine objavila preliminarne rezultate izbora u četiri općine

Murphy: Može se očekivati nastavak sankcija i u 2025.

    Kandidati za šefa USKOK-a predstavili svoje programe članovima VSTV-a: Ko će biti na čelu nove institucije?

    Sjednica VSTV-a (Izvor: BIRN)
    Euronews.ba
    Objavljeno

    Danas se održava sjednica Visokog sudskog i tužilačkog vijeća Bosne i Hercegovine (VSTV BiH) na kojoj bi se mogao izabrati šef USKOK-a.

    ADVERTISEMENT

    Kandidati za ovu poziciju su tokom sjednice pred članovima VSTV-a predstavili svoje programe.


    Pavo Radoš


    Prvi je nastupio prvorangirani kandidat za šefa federalnog USKOK-a Pavo Radoš.


    Od 2007. do 2012. godine bio je tužitelj u Orašju, a od 2016. zamjenik glavnog tužitelja Brčko Distrikta. Radoš je iskoristio priliku da objasni i zašto je kasno završio fakultet što se problematizovalo u javnosti.


    "U pitanju su problemi imovinske prirode u porodici. Motiv za prijavu je volja, osim profesionalnog izazova, da sa pozicije dajem maksimalan doprinos vladavini prava u BiH. Kao najizraženije probleme u bh. pravosuđu, a što su i međunarodne institucije navele, su vrlo rijetke osuđujuće presude u visokoj korupciji", pojasnio je.


    Radoš je kazao da, ako bude u mogućnosti, inicirat će postupajućim tužiteljima da naprave analizu svakog predmeta.


    "Ta analiza bi uveliko olakšala posao Posebnom odjelu. Tako bi se riješili problemi primopredaje predmeta s kantonalnog nivoa na Posebni odjel. Nakon uspostave Posebnog odjela vrlo je važno da se održi sastanak sa policijskim agencijama koje će pomagati u radu. Dobro bi bilo da ne dođe prevelik broj predmeta tužiteljima u Posebni odjel kako ne bi bili 'pretrpani'. Predlažem da posebni zamjenik počne s radom i prije tužitelja i formiranja Posebnog odjela. Mogao bi tako igrati značajnu ulogu u osiguranju prostora, osiguravanju sredstava za rad itd", istakao je.


    Kao strateški cilj vidi uspostavljanje saradnje sa državnim institucijama.


    "S tim agencijama se trebaju organizovati redovni sastanci. Svoditi istrage na prihvatljiv rok trajanja je također jedan od strateških ciljeva rada. Svaki tužitelj će morati obrazložiti zašto istraga nije završena u roku, tako ćemo stvoriti disciplinu. Tužitelji će primjenjivati smjernice i pravila kod pisanja optužnice. Tako će postići postotak od 95 posto potvrđivanja optužnica. Od 20 do 30 posto predmeta se očekuje sklapanje dogovora sa optuženima na način priznavanja krivice. Podizanje kvaliteta zastupanja optužnice pred sudom i pisanje žalbe je također jedan od ciljeva. Cilj je ostvariti 90 posto osuđujućih presuda. Očekujemo i 50 posto usvojenih žalbi naših tužitelja", naveo je.


    Radoš je kazao da će u Posebnom odjelu raditi najbolji tužitelji.


    "Možda su ovi procenti visoki, ali nisu nerealni", naglasio je i dodao da će transparentnost u radu biti također jedan od strateških ciljeva.


    "Smatram da je Federacija BiH dobila šansu da se bori protiv najtežih oblika kriminaliteta formiranjem Posebnog odjela."


    Nakon Radoša, svoj program je predstavio Samir Selimović i Hrvoje Čabrajić.


    Samir Selimović


    Selimović je tužitelj Tužilaštva KS, a članovima VSTV-a je predočio da je radio na više predmeta visokog kriminala i korupcije tokom svoje karijere.


    "Kao šef odjela u Tužilaštvu KS svakodnevno upravljam ljudskim resursima. Sarađivao sam i sa organima gonjenja drugih država. Osnovni motiv za prijavu jeste moj stav da trenutno u BiH nemamo sistemska rješenja u pravosuđu. Imamo pojedine tužioce i sudije koji se odvaže da se bave procesuiranjem organizovanog kriminala i teških krivičnih djela. Moje duboko ubjeđenje je da istina mora biti otkrivena, to je snaga koja me pokreće. Kroz svoj rad bio sam učesnik mnogih studijskih putovanja. Pratio sam rad specijalizivanih pravosudnih institucija. Tu sam stekao određeno znanje i vještine koje mi sad mogu koristiti za ovu funkciju", rekao je Selimović.


    On je kazao da je 300 očekivani broj predmeta koje će dobiti federalni USKOK.


    "S obzirom na to da ćemo imati devet tužioca, to su 33 predmeta po tužiocu. Smatram da Posebni odjel na samom startu neće biti posebno opterećen brojem predmeta. Prvi stateški cilj je smanjenje broja starih predmeta. Drugi je povećati efikasnost rada tužilaštva, zatim rješavati predmete korupcije i organizovanog kriminala i transparentnost prema javnosti i medijima", poručio je.


    Selimović je istakao važnost saradnje s drugim tužilaštvima, posebno sa Tužilaštvom BiH, kao i ostvarivanje međunarodne saradnje.


    "Ja u svojim radovima izbjegavam mailove i pismenu komunikaciju, to radim samo usmeno."


    Hrvoje Čabrajić


    Tužitelj Tužilaštva KS Hrvoje Čabrajić treći je kandidat za šefa federalnog USKOK-a. On je predstavljajući program VSTV-u prezentovao šest strateških ciljeva Posebnog odjela.


    "Potpuno formiranje u kadrovskom i materijalno-tehničkom smislu je prvi cilj. Drugi cilj je unapređenje efikasnosti rada posebnog odjela. Ovo je bitno da bi odjel postigao ažurnost u svom radu. Treći cilj je povećanje kvalitete rada. On će imati najviše dodirnih tački s radom Posebnog odjela. Cilj je da ukupan broj osuđujućih presuda bude iznad 80 posto. Smanjenje nerješenih prijava i istraga je također cilj", naveo je Čabrajić.


    Kaže da tužitelji moraju biti dobro upoznati sa sudskom praksom kako bi se ostvarili ovi ciljevi.


    "Odbrane prvo napadaju zakonitost pribavljanja dokaza. Greške moraju biti svedene na minimum. Povećanje kvantiteta i kvaliteta informacija je četvrti strateški cilj. To nije primarni dio tužiteljskog posla, ali smatram da je jako bitan. Peti strateški cilj je unapređenje saradnje s agencijama za provođenje zakona. To je prva karika u otkrivanju i dokumentovanju krivičnih djela. Jačanje integriteta tužilaštva je također jedan od strateških ciljeva."


    Čabrajić smatrad da je potrebno imati jednu zdravu radnu sredinu u kojoj će ljudi biti zadovoljni.


    "Podaci iz istraga ne smiju dospijevati u medije niti osobama koje nisu ovlaštene. Posebni odjel je novorođenče i porod odjela prate određeni problemi. Ja ću svoje kapacitete usmjeriti da pronađemo način kako ostvariti napredak. Moj način rukovođenja odjela bi bio kolegijalnog pristupa prema kolegama kako bismo zajedno rješavali probleme visoke korupcije i organizovanog kriminala", zaključio je.


    On je kazao da je potrebno napraviti prioritetnu listu predmeta na kojima će tužioci raditi aktivnije u odnosu na ostale.


    "Ali, ne treba zapuštati ni ostale predmete kako u narednim godinama ne bismo došli u problem”, rekao je odgovarajući na jedno od pitanja članova VSTV-a.


    Možda će vam se svidjeti