Treba sačekati da prođu januarski praznici i vidjeti da li će doći toplije vrijeme za odlučivanje u Bosni i Hercegovini ili će ostati u hladnom režimu, kaže zamjenik predsjedavajućeg Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH Nikola Špirić.
Ističe da je proces protiv predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika politički progon, a da proces treba vratiti tamo gdje je kreiran – u političke krugove.
"Suđenje predsjedniku Republike Srpske gotovo čitavu godinu dana zaokuplja ne samo javnost u Republici Srpskoj i Bosni i Hercegovini nego i regionalnu, rekao bih sa razlogom. Ako pratite razgovore ljudi iz struke, politike, analitička posmatranja, moglo bi se doći do jedinstvenog zaključka da se ovdje radi o pokušaju političkog progona predsjednika Republike Dodika, zloupotrebljavajući pravosuđe BiH", rekao je Špirić u intervjuu za Srnu.
On je istakao da su mu pravni stručnjaci sa kojima je razgovarao rekli da do ovoga procesa ne bi ni došlo da je BiH pravna država.
"On bi ostao tamo gdje je zakuvano, a to je sfera politike. Nažalost, ušlo se u to i sada se postavlja pitanje šta će biti krajnji rezultat političkog progona predsjednika Republike Srpske. Najbolje bi bilo, ako postoji mogućnost, da se još jednom u BiH sjedne i razmisli, da se proces vrati tamo gdje je i kreiran, dakle u političke krugove, jer zapravo ono što ja vidim jeste da su ovdje prsti i unutrašnje političke priče, a i vanjske, regionalne priče, tako da mislim da bi svi trebalo da stave prst na čelo i da sačuvamo BiH u jednom mirnom, stabilnom ambijentu i da se posvetimo stvarima koje su od interesa svih i za građane Republike Srpske, ali i BiH u cjelini", zaključio je Špirić.
Prema njegovim riječima, ostaje da se vidi hoće li se to i desiti.
Kada je u pitanju Dom naroda Parlamentarne skupštine BiH, Špirić je ocijenio da je ovaj dom u aktuelnom mandatu, iako je bilo različitih faza, kvalitetno radio.
Bošnjaci nisu spremni da raspravljaju o Ustavnom sudu
"Bilo je i zastoja i na kraju je to rezultiralo blokadom koja je trajala osam mjeseci. Zapravo blokada od osam mjeseci u mandatu od dvije godine je velika blokada, no mi smo dom koji prati rad Savjeta ministara i Predstavničkog doma i tu nije bilo velikih zastoja. Ono što je najgore i što je proisteklo iz te blokade jeste bila poruka iz Kluba bošnjačkog naroda da nisu spremni da raspravljaju o tačkama dnevnog reda koje su usvojene, a to je bio zakon o Ustavnom sudu BiH", naveo je Špirić.
On je podsjetio da u vezi sa ovim zakonom još nije čista situacija, jer je o tom zakonu trebalo da raspravlja Ustavnopravna komisija, ali da još nema prohodnosti od bošnjačkog člana Kolegijuma Doma naroda da se nadležna komisija izjasni kako bi se moglo raspravljati o tom zakonu na sjednici Doma.
Špirić je dodao da su partneri u vlasti, ali i opozicije iz Federacije BiH, odnosno partije "trojke" i SDA, pokazale zluradost i cinizam dovođenjem Aljbina Kurtija u Sarajevo, iako su predstavnici vlasti Republike Srpske u zajedničkim institucijama tome izrazili žestoko protivljenje i ocijenio da to ne stvara optimizam za dogovor.
"Ulazimo u jedno hladnije vrijeme. A, inače je ovo vrijeme slava i svetkovina, pa bi dobro bilo da se svi malo odmorimo, proslavimo Novu godinu i Božić i praznike koji su u januaru, a poslije toga ćemo vidjeti da li će doći toplije vrijeme za odlučivanje ili ćemo ostati u hladnom režimu", rekao je Špirić i ocijenio da će se u narednom periodu vidjeti da li se ulazi u fazu, kako je rekao, gordog posrtanja ili ćemo se vratiti na put dogovora i kompromisa.