Loader
Pronađite nas

Centralna izborna komisija Bosne i Hercegovine objavila preliminarne rezultate izbora u četiri općine

Izvještaj Evropske komisije za BiH: Država stagnira s reformama od marta

    Nakon Schmidta, pismo za New York, poslali i iz Vlade RS

    Vlada Republike Srpske ( Izvor: Srna)
    Euronews.ba, agencije
    Objavljeno

    Nakon što je Visoki predstavnik za Bosnu i Hercegovinu Christian Schmidt poslao Savjetu bezbjednosti Ujedinjenih nacija svoj šestomjesečni izvještaj o BIH, o Schmidt-u su šta imali da kažu u Banjaluci. Izvještaj su napisali u Vladi Republike Srpske, te ga poslali u sjetište UN-a, u New York.

    ADVERTISEMENT

    "Zemlja nije iskoristila zamah koji je početkom godine postignut na putu evropskih integracija, pa sada kasni za drugim državama regije, dok se istovremeno suočava s dobro poznatim izazovima poput secesionističkih prijetnji", naveo je Visoki predstavnik u redovnom izvještaju UN-u.


    Za “kontinuirane pokušaje” podrivanja Daytonskog sporazuma prozvao je vlasti Republike Srpske, odnosno predsjednika Milorada Dodika.

    “To uključuje prijetnje i huškačku retoriku, ali i radnje kojima se potkopava moj kredibilitet kao visokog predstavnika, a time i sposobnost da provedem svoj mandat. Ovakvim postupcima se direktno krši Aneks 10 Daytonskog sporazuma koji nalaže punu suradnju strana u sporazumu s visokim predstavnikom”, stoji u izvještaju.


    Vlada RS je u svom 32.Izvještaju Savjetu bezbjednosti navela da Schmidt-ovi postupci krše ljudska prava građana BiH, a još jednom su ponovili da Visoki predstavnik nema legitimitet.



    U ovom izvještaju još jednom se potvrđuje nepokolebljiva opredijeljenost Republike Srpske za principe utvrđene Dejtonskim sporazumom iz 1995. godine.

    Prvi dio Izvještaja ističe posvećenost Republike Srpske poštovanju Dejtonskog sporazuma, a posebno poštovanju suvereniteta i teritorijalnog integriteta BiH i održavanju mira miroljubivim sredstvima.


    Takođe, naglašava se važnost poštovanja ustavnog okvira BiH i prava njena tri konstitutivna naroda kao temeljnog principa Dejtonskog sporazuma.

    U drugom dijelu ističe se obaveza domaćih i međunarodnih aktera da poštuju Ustav BiH, a posebno njenu konsocijativnu i federalnu strukturu.

    U Izvještaju se govori i o zabrinjavajućim nastojanjima određenih domaćih i stranih aktera da podriju ustavne mehanizme, koji su suštinski element Dejtonskog kompromisa.


    Iz Vlade pišu i o: "neovlašćenim postupcima Christian Schmidt-a, njemačkog državljanina koji samozvano polaže pravo na funkciju visokog predstavnika i, bez zakonskih ovlašćenja, i dalje donosi zakone odlukama".


    "Osuđuje se strano uplitanje, a posebno ekonomska kampanja protiv Republike Srpske koju vode određeni elementi u Sjedinjenim Državama. Ovakvo uplitanje samo nepotrebno izaziva napetost i ogorčenost među građanima Republike Srpske", navedeno je na web site-u Vlade RS.



    Možda će vam se svidjeti

    Dodik kritikovao nalog suda za hapšenje Netanyahu-a: " Učiniću sve..."

    U RS neradni dan povodom potpisivanja Dejtonskog sporazuma

    Zbog 29.godišnjice Dejtona neradni dan u RS, u FBiH bez obilježavanja datuma