Christian Schmidt nije legalan, njegove odluke nisu prihvatljive, u BiH imamo najveći problem s njim i dok se ne riješe sve njegove ranije donesene odluke stabilizacija u BiH će ići teško, ne zato što ja tako hoću, nego zato što BiH ne može podnijeti toliki sistem i toliki obim nezakonitih i neustavnih odluka, rekao je predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik.
Dodik kaže da se Schmidtu "osladilo" u BiH jer dobija veliki novac.
"Razumljivo je da se bori, ima 24.000 evra mjesečno, plus apanaže i to je do 41.000 evra. To nijedan funkcioner u EU nema. Danas izgleda da je nedodirljiv, ali nećemo ga prestati ganjati dok god ne ode. Stalo mu je zbog novca koji je dobio", istakao je predsjednik RS.
On je naveo da visokog predstavnika biraju potpisnice Aneksa 10 Dejtonskog sporazuma, a to su Srbija, Hrvatska, Republika Srpska, Federacija BiH i zajednički nivo BiH i to uz konsenzus.
"Njega niko nije birao. Kada ga te strane izaberu, onda ide u Savjet bezbjednosti UN da potvrdi imenovanje, a on nije potvrđen i to Savjet bezbjednosti zna. On je to tražio, ali nije bio potvrđen. Naravno, mangupi tamo su povukli priču kad su vidjeli da neće proći", smatra Dodik.
Dodik je naveo da je Ustavni sud Njemačke poništio sistem izbora koji se sada nameće u BiH.
"Mi ne priznajemo Ustavni sud BiH, ali će se naći neki subjekti koji imaju pravo da podnesu apelaciju Ustavnom sudu BiH na ovo što je on uradio, sa istom argumentacijom kao što je to aplikant u Njemačkoj uradio, pa da vidimo šta će sad uraditi Ustavni sud BiH? Hoće li donijeti neku drukčiju odluku? U tom istom sudu sjede dva Nijemca, jedan iz Švajcarske, jedan iz Njemačke", rekao je Dodik.
On je dodao da će se onda posegnuti za pričom da se "o odlukama visokog predstavnika ne može odlučivati ni na jednim sudu".
"I Bogu sude, samo njemu ne sude", rekao je Dodik.
(Podsjećamo, predstavnici institucija Republike Srpske ne priznaju Christiana Schmidta kao visokog predstavnika u BiH, jer kako navode njegovo imenovanje nije pratilo donošenje odgovarajuće rezolucije Savjeta bezbjednosti UN-a)