Loader
Loader
Pronađite nas

Centralna izborna komisija Bosne i Hercegovine objavila preliminarne rezultate izbora u četiri općine

Ambasadori EU zadovoljni usvajanjem Plana rasta u BiH: Proboj koji otvara put reformama

    Rasprava o pomoćnom sastavu MUP-a RS: Ministar o nedostatku kadra, opozicija o "stranačkoj vojsci"

    NSRS (Izvor: Srna)
    Agencije
    Objavljeno

    Ministar unutrašnjih poslova Republike Srpske Siniša Karan izjavio je u Narodnoj skupštini da se Prijedlogom zakona o izmjeni i dopunama Zakona o policiji i unutrašnjim poslovima uvodi mogućnost formiranja pomoćnog sastava policije koji bi bio angažovan po potrebi radi većeg stepena bezbjednosti i efikasnijeg djelovanja u vrijeme elementarnih nepogoda, epidemija ili priliva ilegalnih migranata.

    ADVERTISEMENT

    Karan je rekao da su razlozi za donošenje ovog zakona sadržan u potrebi da se zakonski utvrde formalno-pravni uslovi za uspostavljanje pomoćnog sastava policije, radi podizanja bezbjednosti na viši nivo, posebno u periodima hitnih stanja izazvanih humanitarnim krizama.


    On je naveo da bi formiranjem pomoćnog sastava policije Ministarstvo moglo efikasnije odgovoriti na izazove jer se kroz praksu pokazalo da aktivni broj policijskih službenika u vanrednim situacijama nije dovoljan i da određene okolnosti zahtijevaju angažovanje većeg broja policajaca, odnosno lica koja su prošla određenu obuku i stekla adekvatna znanja, a sve s ciljem pružanja efikasnog odgovora u takvim situacijama u kojima je često brza reakcija ključ uspjeha.


    "Osim vanrednih situacija, izazvanih elementarnim nepogodama i krizama izazvanim epidemijama, već duži period suočavamo se i sa problemom priliva ilegalnih migranata, a koji, osim humanitarne krize, izaziva i krizu bezbjednosnog karaktera", naglasio je Karan.


    On je rekao da je od 1. januara 2017. godine do danas na teritoriji Republike Srpske evidentirano više od 40.000 ilegalnim migranata, a s tim u vezi su pripadnici MUP-a podnijeli 161 izvještaj o počinjenom krivičnom djelu za 237 izvršilaca, a na osnovu kojih je evidentirano 1310 oštećenih građana Srpske.


    "Ovo je samo dodatni argument za one koji kažu da pitanje migranata nije stvar unutrašnje bezbjednosti", naglasio je Karan.


    On je rekao da se MUP Republike Srpske suočava sa konstantnim nedostatkom kadar, te da u ovom trenutku nedostaje više od 1.000 policijskih službenika. Dodao je da će pomoćni sastav biti angažovan samo po potrebi kada treba da se nadoknadi veliki broj policijskih službenika u određenim poslovima, te da broj pripadnika ovog sastava ne bi trebao biti veći od 20 odsto od broja redovnog sastava policije.


    "Svima koji u ovome vide skrivenu namjeru, može se postaviti pitanje - da li su protiv spasavanja života, zaštite imovine?", rekao je Karan.


    Predstavnici opozicije u Narodnoj skupštini Republike Srpske smatraju da je predloženo zakonskom rješenje o formiranju pomoćnog sastava policije besmisleno i da je krajnji cilj “stvaranje stranačke vojske vladajućeg Saveza nezavisnih socijal demokrata”.


    Te stavove su naveli poslanici PDP i SDS u toku rasprave o Prijedlogu zakona o izmjeni i dopunama Zakona o policiji i unutrašnjim poslovima po hitnom postupku, čiji predlagač je MUP RS.


    Poslanik PDP-a Bojan Kresojević rekao je da je uočio da se MUP poziva na izazove zbog sve češćih humanitarnih i elementarnih kriza.


    “Institucionalan odgovor jeste potreban, ali mi nemamo robne rezerve i zato je besmisleno uvođenje pomoćnog sastava policije. To je kao da pravte tortu za koju imate samo jagodu na vrhu a nigdje kore”, dodao je Kresojević.


    Zato, kako je rekao, nije siguran da je namjera o formiranju pomoćnog sastava policije u funkciji jačanja države.


    “Besmisleno je isto kao što je besmisleno da danas imamo prijedlog da se za lobiranje u budžetu RS izdvoji 50 miliona KM, a prije tri mjeseca ste protjerali ministre EU iz RS”, zaključio je Kresojević.


    Šef poslaničkog kluba SDS-a Ognjen Bodiroga smatra da je, ako je namjera predlagača iskrena, pogrešan politički momenat za to.


    “Odnosi u BiH su loši, stvorila se atmosfera straha i zato nije povoljan momenat za to”, dodao je Bodiroga i rekao da njemu to izgleda na plan formiranja ‘stranačke vojske SNSD-a’.


    “Pa, piše u prijedlogu da će dobiti oružje i imati platu, a podsjećam da je plata policijskog službenika povećana na 2.400 KM, dok je plata profesora 1.800 KM”, naglasio je on.


    Šef Kluba poslanika PDP-a u Narodnoj skupštini Republike Srpske Igor Crnadak smatra da se loše poruke šalju predloženim aktom, navodeći da ne vidi razlog da se trenutno formira pomoćni sastav policije.


    "Mislim da je daleko važnije da policiju koju imamo sačuvamo i zaštitimo", rekao je Crnadak.

     

     Narodnoj skupštini Republike Srpske u toku je redovna pauza nakon koje će biti nastavljena rasprava o Prijedlogu zakona o izmjeni i dopunama Zakona o policiji i unutrašnjim poslovima, po hitnom postupku.



    Možda će vam se svidjeti